Facebook Google+ Twitter

Karta Polaka nie cieszy się popularnością?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-02 08:59

Marek Bućko, sekretarz Fundacji Wolność i Demokracja i były zastępca polskiego ambasadora w Mińsku uważa, że dotychczasowa akcja wydawania Kart Polaka na Ukrainie i Białorusi nie przyniosła sukcesów.

Gość "Sygnałów Dnia" Programu I Polskiego Radia podkreślił, że od rozpoczęcia wydawania dokumentu, na Ukrainie otrzymało go zaledwie około tysiąca osób- znacznie mniej niż przewidywano. Również na Białorusi wyniki nie wyglądają znacząco lepiej. Były dyplomata zastrzegł, że wierzy w końcowy sukces projektu.

Zdaniem Marka Bućko, mała liczba wydanych kart na Ukrainie wynika z braku możliwości zgromadzenia przez tamtejszych Polaków odpowiednich dokumentów świadczących o przynależności do narodu polskiego, a na Białorusi- problemami z nawiązaniem kontaktu z konsulatami. Część osób, które mogą się ubiegać o kartę, dopiero zapoznaje się z możliwością jej otrzymania. Marek Bućko uważa, że to właśnie małym zainteresowaniem Kartą można tłumaczyć zmianę stosunku do niej ze strony władz Białorusi. Prezydent Łukaszenka nie uważa już Karty Polaka za zagrożenie dla jego państwa, a każdy, kto się o nią ubiega nie jest już traktowany jak zdrajca.

Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do narodu polskiego. Może być przyznana osobie nieposiadającej polskiego obywatelstwa, a deklarującej przynależność do narodu polskiego.

Otrzymanie Karty Polaka umożliwia również osiedlanie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Były dyplomata przypomniał o obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków. Jego zdaniem, jest on znacznie bardziej popularny na wschodzie niż w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witam. Wiem nawet, dlaczego Karta Polaka idzie słabo. Wnioski o Kartę są rozpatrywane bardzo (ale bardzo!) powoli. Ja, np., podałem wniosek 25 kwietnia i dotychczas nie otrzymałem żadnej odpowiedzi! A dzisiaj już 7 sierpnia. Oczywiście, że z takim podejściem będzie dość mało osób, chcących tę Kartę otrzymać. Niektórzy moi znajomi, widząc, że już czwarty miesiąc nie mam żadnej odpowiedzi, na razie zaniechali skladania podań. A szkoda, dlatego że ustawa jest naprawdę dobra i oczekiwana przez wielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.