Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

345 miejsce

Karta przedpłacona na święta to oszczędność dla firmy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-12 16:52

Pracodawcy, którzy podejmują decyzję o prezentach dla pracowników na święta Bożego Narodzenia, powinni wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne finansowo. Jest nim na pewno karta przedpłacona.

Jeśli zakład pracy przekazuje na święta zatrudnionym zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenia karty przedpłacone, ma prawo uwzględnić ich wartość w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustaw o PIT i CIT do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszystkie koszty bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami, o ile zostaną prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawach. Formalne rozliczenie zakupu kart dla pracowników będzie jednak uzależnione od źródła ich finansowania: zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub środki obrotowe.

Fundusz socjalny
Gdy pracodawca zdecyduje się ufundować prezenty dla pracowników ze środków funduszu socjalnego, będzie musiał pamiętać o podstawowej zasadzie: wartość kart przydzielona zatrudnionej w firmie osobie musi zostać ustalona na podstawie kryterium socjalnego, np. sytuacji finansowej w rodzinie. Nie można wszystkim pracownikom podarować kart na święta o jednakowej wartości. Gdyby tak się stało, fiskus w przypadku kontroli zakwestionuje taki wydatek i każe go opodatkować jako przychód ze stosunku pracy, nawet jeśli będzie się on mieścił w ustawowym limicie 380 zł.

Środki obrotowe
W przypadku wydatków finansowanych ze środków obrotowych każda wydana z nich suma będzie kosztem podatkowym, jeśli zostaną spełnione ustawowe warunki. Ustawodawca podatkowy pozwala zaliczyć wydatek do kosztów, jeśli ma on związek z przychodem lub zabezpieczeniem źródła przychodu, zostanie faktycznie poniesiony i jest właściwie udokumentowany.

Podarunek bez PIT
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika pieniężnych i rzeczowych świadczeń sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku 380 zł. Zwolnienie nie dotyczy bonów, talonów i innych znaków uprawniających do wymiany na towar lub usługi. Karty przedpłacone są zaś formą świadczenia pieniężnego uprawniającego do ulgi w PIT.

Prezent wybiera pracownik
Jedną z propozycji prezentu świątecznego jest karta podarunkowa http://www.edenred.pl/pl/karty-podarunkowe-ticket-dla-ciebie. Zaletami kart są powszechna akceptacja karty w Polsce, za granicą i w Internecie. Dzięki karcie obdarowana osoba ma swobodę w doborze prezentu, a środki, które otrzymała, może wydać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Karta podarunkowa Ticket dla Ciebie® jest też alternatywą dla tradycyjnych paczek dla dzieci przygotowywanych z okazji mikołajek czy świąt. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla działów HR, które poświęcają dużo czasu na zakupy i pakowanie podarunków.

Zawsze więcej dla pracownika
Firma, decydując się na karty przedpłacone, powinna zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści dla pracowników oferowane wraz z kartą, takie jak: łatwość użytkowania, możliwość szybkiego sprawdzenia salda karty na różne sposoby, a także dostęp do programu rabatowego. Wraz z kartą Ticket dla Ciebie® firmy Edenred pracownicy otrzymują pakiet zniżek na święta o łącznej wartości 1304 zł, m.in. 10 proc. rabatu na zakupy w Carrefour, 30 proc. na usługę serwisową w Decathlon, 10 proc. w Castoramie, 25 proc. w Villa Italia, 30 proc. w 5asec, 15 proc. w Wójcik.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.