Facebook Google+ Twitter

Kartki i listy pisane w Katyniu

W życiu Niemca Stefana Petriuka, honorowego obywatela miasta Kargowa, Katyń przewija się wielokrotnie. Petriuka opowiedział m.in. o swojej współpracy z warszawską prokuraturą podczas wykładu, jaki wygłosił w Domu Kultury w Kargowej.

Jako filatelista Petriuk w latach 80. w swoim artykule po raz pierwszy zaprezentował korespondencję Polaków więzionych w trzech obozach. Więźniów, których zamordowano w 1940 roku.

Polski prokurator z Warszawy, zajmujący się sprawami Katynia, na początku lat 90. skontaktował się z Petriukiem i poprosił go o pomoc w odnalezieniu siedmiu skrzyń, w których to znajdowały się dokumenty, monety, biżuteria, zdjęcia i korespondencja z przeprowadzonej przez Niemców ekshumacji w 1943 roku.

Odszukano rodzinę niemieckiego profesora dr Buhtza, który na polecenie Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych kierował pracami związanymi z odkopywaniem grobów w Katyniu. Do spotkania Stefana Petriuka z Buhtzem jednak nie doszło. Profesor kilka tygodni wcześniej zmarł.

Skrzynie z dokumentami przechowywano w Krakowie do 1944 roku, następnie do końca marca 1945 roku we Wrocławiu. Obecnie są zasypane w jednej z niemieckich kopalń.

Źródło
Wykład Stefana Petriuka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tyle lat a sprawa wciąż odkrywa nowe fakty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W "cudowny" sposób zmarł. Jakie to charakterystyczne w tym środowisku ludzi. Komuś zależało żeby nie dożył i udostępnił materiały.
Mój kolega (myśliwy) nie ukrywał że jest synem uciekiniera z Katynia. Jego ojca Rosjanie przemycili z obozu i udostępnili ucieczkę z tego powodu że pięknie grał na skrzypcach i harmonii. Syn zbyt dużo uzyskał informacji o kaźni w Katyniu i paplał aż gdzieś tam się doniosło. Poczęstowano go środkiem wywołującym zawał serca a kiedy zawieziono do szpitala i kazano czekać. Czekał na stojąco przy oknie i tam skonał. Względem niewygodnych nie mają żadnych skrupułów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.