Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20050 miejsce

Kartki w historii Polski - wystawa w Ostrowcu Świętokrzyskim

Interesująco zapowiada się wystawa, której wernisaż w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (Pałac Wielopolskich) zapowiedziano na pierwszą poświąteczną niedzielę, 23 kwietnia 2017 roku o godzinie 16.

Jeden z eksponatów na wystawie. / Fot. Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimEkspozycja zatytułowana "Kartki na życie – życie na kartki", której kuratorem jest Marek Wójcicki została przygotowana wespół z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Na wystawie zgromadzono kartki emitowane na ziemiach polskich od czasów I wojny światowej do stanu wojennego - mówi Marek Wójcicki z Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Nazywano je różnie: kartkami, bonami czy talonami – zawsze chodziło o jedno – dystrybucję towarów deficytowych, trudno dostępnych. Możemy zobaczyć m.in. kartki na mąkę i chleb dla mieszkańców Królestwa Polskiego i Galicji z 1915 r. oraz kartkę z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego wydaną w Łodzi ważną od 18 listopada do 1 grudnia 1918 roku. Kartki wydawane podczas II wojny światowej przezJeden z eksponatów na wystawie w MH-A w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim hitlerowskiego okupanta były inne dla Niemców, inne dla Żydów, a jeszcze inne dla Polaków; wyraźnie różniły się ilością przydzielanych racji żywnościowych. Wśród zgromadzonych na wystawie kartek, zwłaszcza tych z okresu I wojny światowej, możemy dostrzec prawdziwe dzieła sztuki drukarskiej. Były one nośnikami idei patriotycznych, pojawiały się na nich herby miast polskich, wizerunki zabytków, portrety królów polskich oraz pisarzy (np. Henryka Sienkiewicza).

Wystawę o ostrowieckim muzeum uzupełniają gabloty, w których zgromadzono towary deficytowe w okresie PRL-u, które były marzeniem osób cierpliwie stojących w kolejce, oczekujących na cukier, cukierki czekoladowe, papierosy, mydło i proszek do prania "Cypisek". W Pałacu Wielopolskich będzie je można oglądać do 28 maja br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.