Facebook Google+ Twitter

Kartonowe zabawki dużych chłopców

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-11-24 10:35

Jakich narzędzi używa się przy robieniu kartonowego lub plastikowego samolotu, pociągu albo samochodu bojowego? Wielu łodzian dowiedziało się tego dopiero wczoraj, podczas II Otwartych Mistrzostw Polski Modeli Militarnych, które odbyły się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Grzegorz Nowak pokazuje samoloty, które powstały przy użyciu narzędzi stomatologicznych. / Fot. Express Ilustrowany- Ja używam narzędzi stomatologicznych - śmieje się Grzegorz Nowak, z zawodu administrator, który od 30 lat klei samolociki. - Wiertła i przyrządy z końcówkami do upychania plomb są niezbędne. Nie bez powodu sklep z artykułami modelarskimi znajduje się tuż obok hurtowni stomatologicznej...

268 prezentowanych modeli zaskakiwało precyzją wykonania.
- Jeden robię w ciągu 160 godzin - mówi Grzegorz Nowak. - To nieprawda, że trzeba mieć do tego benedyktyńską cierpliwość. Wystarczy taka, jak do dzieci - żartuje.

Krzysztof Rydzyński z Łodzi odtworzył pociąg pancerny „Piłsudczyk", który walczył pod Mokrą. Pan Krzysztof zajął I miejsce w konkurencji pojazdów szynowych.
- Jest identyczny jak tamten, tylko mniejszy - mówi. - Robiłem go przez 2 miesiące, po 8 godzin dziennie. Ma 4,5 m długości.

Sobotnio-niedzielne mistrzostwa były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Przewidziano także naukę klejenia samolotów dla tych, którzy do tej pory tego nie robili. Co ciekawe, wśród zainteresowanych przeważali panowie w średnim i starszym wieku.
- To po prostu odpręża, można odstresować się po pracy - mówili.

Modelarzy oceniano w kilkunastu konkurencjach. W zespołowej pierwsze miejsce zajął Klub Modelarski „Radarek" ze Zgierza, drugie Klub Modelarski „Dedal" z Wielunia, trzecie - Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi.

(mgr) Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.