Facebook Google+ Twitter

Karty kredytowe, gdy zabraknie gotówki. Co banki oferują studentom?

W Polsce mamy wiele banków i jeszcze więcej studentów. Te pierwsze ciągle walczą o klientów i ich kieszenie. Studenci natomiast chętnie wypełniliby dodatkową gotówką swoje kieszenie i portfele.

Udostępnione na licencji Creative Commons 3.0 / Fot. Lotus HeadTaką szansą mogą być dla nich dodatkowe środki w postaci karty kredytowej. Zastanówmy się, co one dają, do czego zobowiązują i co trzeba wiedzieć przy wybieraniu takiego produktu.

Spośród wszystkich banków wybrałem trzy, które proponują karty bezpośrednio dla studentów oraz jeden, gdzie wymagane są najniższe dochody. BZ WBK, PKO BP, CitiBank oraz Credit Agricole - zestawmy oferty tych czterech banków i postarajmy się wybrać najlepszą.

Chcesz kartę? Pokaż ile zarabiasz


Przed wydaniem karty kredytowej, banki muszą zbadać naszą zdolność kredytową. W związku z tym wymagają od studentów określonych wpływów. Może to być wyciąg z konta (np. z 3 ostatnich miesięcy) lub zaświadczenie o otrzymywaniu danej kwoty (np. stypendium). Zatem przed wyborem trzeba zwrócić uwagę na takie wymagania każdego z banków. Najmniejsze są w Credit Agricole - 450 zł miesięcznie. CitiBank wymaga co najmniej 500 zł, BZ WBK - 650 zł, a PKO BP - nie mniej niż 850 zł. W pierwszym starciu wygrywa zatem karta banku Credit Agricole. Jak będzie dalej?

Karta za darmo, ale...


Ważna jest także opłata za roczne użytkowanie karty kredytowej. Banki często chwalą się, że nie pobierają opłat za jej użytkowanie. Jednak po doczytaniu warunków dowiadujemy się często o konieczności spełnienia jakichś dodatkowych warunków. I tak w przypadku BZ WBK musimy zapłacić 25 zł rocznie. Można jednak uniknąć takiej opłaty w pierwszym roku, jeżeli w pierwszych 3 miesiącach dokonamy co najmniej 3 transakcji (wyłączając przelewy z karty). Bank PKO nie pobiera opłaty rocznej, ale tylko wtedy, gdy średnia miesięczna kwota transakcji w danym roku wyniesie co najmniej 200 zł. Gdy średnia będzie niższa, ale wyniesie co najmniej 100 zł, zapłacimy 9,50 zł. Gdy i tego nie osiągniemy, należy się liczyć z kosztem 19 zł. W CitiBanku za pierwszy rok nie zapłacimy ani grosza. Kolejne lata to koszt 2 zł miesięcznie, czyli 24 zł za rok. Koszt roczny użytkowania karty w Credit Agricole to 25 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju, zgadza się: z okresu bezodsetkowego można skorzystać jedynie przy transakcjach bezgotówkowych. A więc przez wypłaty z bankomatów tę możliwość się zwyczajnie traci. Dodatkowo banki bardzo często naliczają prowizję za takie wypłaty, np. 3% min. 5 zł. Ja jestem pracownikiem banku, nie mam karty kredytowej, bo kupuje jedynie to, na co mnie stać. Karta kredytowa jest dobrym wyjściem za granicą, gdy nagle zabraknie pieniędzy, a trzeba będzie np. jakoś wrócić...

@Andrzej Przybylski
Temat na pewno nie jest wyczerpany, wiele szczegółów nie zostało opisanych. Mimo to dziękuję za miłe słowo :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Przybylski
  • Andrzej Przybylski
  • 24.05.2012 09:27

Ciekawy i wyczerpujący temat artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.