Facebook Google+ Twitter

Karty zbliżeniowe - interwencja posłanki Magdaleny Gąsior-Marek

Obecnie w Polsce jest już trzynaście milionów kart zbliżeniowych. Popularność usługi czy banki nie dają wyboru? Temat drąży poseł Magdalena Gąsior-Marek.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował wczoraj trzydziestostronicowy dokument pt. Analiza poziomu bezpieczeństwa kart zbliżeniowych z punktu widzenia ich posiadaczy. Wynika z niego, że ryzyko korzystania z tej formy płatności nie odbiega znacząco od ryzyka związanego z korzystania z tradycyjnych kart.

Jednocześnie KNF zwraca uwagę, że banki pozostawiają swoim klientom zbyt mało swobody przy wyborze kart i ich dysponowaniu.
Ten sam problem porusza posłanka Magdalena Gąsior-Marek, która na swojej stronie internetowej zamieściła odpowiedzi KNF i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoje pisma w tej sprawie.

Nic dziwnego, że karty zbliżeniowe są przedmiotem tak ożywionego zainteresowania. Ich rynek rozwija się bardzo dynamicznie, obecnie w Polsce jest ich już trzynaście milionów. Rzecz w tym, że niekoniecznie musi to wynikać z popularności tej usługi wśród klientów, a raczej z faktu, że banki najczęściej nie pozostawiają im swobody w wyborze karty, a także w sposobie jej użytkowania.

KNF zwraca na to uwagę w odpowiedzi na pismo posłanki Gąsior-Marek:brak pozostawienia klientowi swobodnego i pełnego wyboru w zakresie korzystania z funkcji zbliżeniowej w karcie wymaga przeprowadzenia pogłębionych analiz prawnych mających na celu wyeliminowanie ryzyka stosowania przez banki niedozwolonych praktyk rynkowych w tym zakresie. Na obecnym etapie za pożądany kierunek należałoby uznać przyjęcie przez dostawców usług płatniczych praktyki polegającej na pozostawieniu użytkownikowi instrumentu wyposażonego w funkcję zbliżeniową daleko idącej swobody w samodzielnym lub uzgodnionym z dostawcą wymogu autoryzacji transakcji zbliżeniowej za pomocą indywidualnych zabezpieczeń tego instrumentu w postaci kodu PIN.

W podobnym tonie lubelskiej parlamentarzystce odpowiedział UOKiK: Pożądane byłoby umożliwienie konsumentom dokonywania wyboru pomiędzy kartami zbliżeniowymi a nieposiadającymi takiej funkcjonalności, jak również zapewnienia posiadaczom pierwszych z nich opcji wyłączenia funkcji dokonywania transakcji zbliżeniowych. Zapewniam, że w ramach przedmiotowego postępowania podjęte zostaną działania mające na celu skłonienie banków do pozostawienia klientom takich możliwości.

Niestety, KNF i UOKiK nie mają możliwości zobligowania banków do zastosowania tych zaleceń. Jednak dobrze, że te instytucje, a także przedstawiciele władzy ustawodawczej, poruszają ten problem. Dzięki temu banki otrzymują czytelny sygnał o oczekiwaniach swoich klientów.

Odrębną kwestią jest bezpieczeństwo. Komisja Nadzoru Finansowego sformułowała pięć scenariuszy zagrożeń związanych z korzystaniem ze „zbliżeniówek”. Są to:
• Dokonanie transakcji zbliżeniowych na łączną kwotę lub w liczbie przekraczającej zadeklarowany przez klienta limit, co może powodować przekroczenie salda rachunku lub limitu kredytowego;
• Wykorzystanie urządzeń pośredniczących w celu przeprowadzenia transakcji zdalnie obciążającej cudzą kartę zbliżeniową;
• Nieuprawnione odczytanie danych osobowych, numeru karty i innych informacji z karty zbliżeniowej;
• Częściowe sklonowanie karty zbliżeniowej;
• Wykorzystanie szkodliwego oprogramowania w celu ułatwienia przeprowadzenia niektórych z powyższych scenariuszy.
W związku z tym KNF zaleca bankom, by banki wykorzystywały optymalne mechanizmy zabezpieczają ce, wbudowane w technologię płatności zbliżeniowych, w szczególności poprzez skuteczne używanie limitów dotyczących liczby lub łącznej kwoty transakcji oraz korzystanie z trybu karty chipowej i trybu uwierzytelniania karty „Dynamic Data Authentication – Application Cryptogram Generation.

Czy analiza KNF zrobi wrażenie na bankach? Z odpowiedzią będziemy musieli poczekać. Na razie wiadomo, że do końca września Rada ds. Systemu Płatniczego ma przedstawić swoje rekomendacje w sprawie kart zbliżeniowych. Ci, którzy pragną większej swobody w transakcjach płatniczych, liczą zapewne, że sprawa do tego czasu nie ucichnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.