Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8852 miejsce

Karwa Chauth - najbardziej kobiece hinduskie święto

Hindusi świętują dziś Karwa Chauth. Jedno z ważniejszych świąt religijnych. Podstawowym elementem święta jest ścisły post, jakiego podejmują się tego dnia mężatki. Robią to dla swych mężów.

Karwa Chauth wywodzi sie z tradycji hinduistycznej. Obchodzone jest głównie w północnych regionach Indii.
Miejsca, w których przede wszystkim obchodzi się to barwne święto to Radżasthan, Bihar, Delhi, Guźdźerat, Pendźab i Uttar Pradeś.

Początkowo Karwa Chauth było zwykłym jesiennym festiwalem. Przypadał on zawsze na koniec żniw. Wówczas ludzie świętowali koniec zbiorów i odnajdywali czas na wspólną zabawę. Wkrótce mitologiczne opowieści nadały świętu religijny charakter.

Karwa to gliniane naczynie, które używane jest do wielu obrzędów religijnych. Chauth oznacza „czwarty” i odnosi się do dnia w którym celebrowany jest Karwa Chauth. Przypada on zawsze w czwarty dzień po pełni księżyca, w miesiącu Kartik. W tym roku jest to 29 października.

Legenda o królowej Veeravati

Mężatki świętujące Karwa Chauth. / Fot. www.karwachauth.comDawno temu żyła niezwykle piękna księżniczka Veeravati. Była jedną dziewczynką spośród ośmiorga rodzeństwa. Kiedy osiągnęła odpowiedni wiek, jej kochający bracia, wydali ją za mąż. Została żoną samego króla.

Jej pierwsze Karwa Chauth po ślubie, łączyło się z wizyta w domu rodzinnym. Już o wschodzie słońca rozpoczęła surowy post w intencji męża. Miał on dobiec końca wraz z momentem, kiedy na niebie rozbłyśnie księżyc. Tego wieczoru, delikatna królowa straciła przytomność z osłabienia. Tymczasem poruszeni poświęceniem, bracia dziewczyny, postanowili ją oszukać, tak aby zmusić księżniczkę do przerwania postu. Łuna rozpalonego przez nich na wzgórzu ogniska, imitowała światło księżyca. Przekonali dziewczynę, że już może jeść.

Kiedy Veervati skończyła posiłek, dotarła do niej informacja o śmierci jej małżonka - króla. Pogrążona w rozpaczy królowa udała się niezwłocznie do pałacu męża. W drodze spotkała boską parę – Shivę i Parwati. Bogini poinformowała załamaną dziewczynę, że śmierć jej męża, to kara za przedwczesne przerwanie postu. Kiedy jednak zobaczyła ogromny żal królowej, przyrzekła, że jej małżonek zostanie wskrzeszony. Pozostanie jednak bardzo ciężko chory.

Po przybyciu do pałacu, Veeravati zastała męża nieprzytomnego. Jego ciało usiane było serkami igieł. Każdego dnia udawało jej się z wielkim trudem usunąć jedną z nich. Minął rok i nastał kolejny Kawa Chauth. Królowa poddała się znów tradycji postu. W ciągu dnia opuściła pałac, by zakupić karwy na wieczorną modlitwę. W tym czasie jedna z służących wyciągnęła ostatnią igłę z ciała króla. Władca odzyskawszy przytomność uznał służkę za swoją żon, zaś prawdziwą królową za służącą. Zdruzgotana królowa uparcie nie przerywała postu w intencji męża. Kiedy odprawiła wszystkie rytuały i przeszła Karwa Chauth jak trzeba, dobra bogini Parwati nagrodziła ją. Wkrótce król odkrył prawdę kim jest jego prawdziwa żona i w pałacu zagościł dawny szczęśliwy porządek.

Podążając drogą Veeravati

Dzisiejszego wieczora w wielu hinduskich domach, jedna ze starszych opowie tę legendę przed modlitwą. Wcześniej jednak kobiety przeżyją trudny dzień bez jedzenia i wody. Moment rozpoczęcia postu jest odmienny w zależności od regionu. Część hindusek rozpoczyna go wraz ze wschodem słońca lub w określonym czasie przed nastaniem dnia. Inne rozpoczną post wraz ze wschodem księżyca.

Tego dnia kobiety rozpoczynają dzień modlitwą. Oddają cześć Shivie, Parwati, Ganeszy i Księżycowi. Jeżeli post nie zaczął się wcześniej, spożywa ostatni posiłek. Poranki i wczesne popołudnia mijają na przygotowaniu wieczornych obchodów. Malują dłonie i stopy henną, dekorują tacę na wieczorną modlitwę. W tym czasie odwiedzają także bliskie im kobiety i wymieniają miedzy sobą upominki.

Kilka dni wcześniej mężatki kupują karwy, malują ich zewnętrzne powierzchnie, wypełniają domowymi słodyczami, biżuterią i innymi drobiazgami. Gotowe naczynia z upominkami, mężatki wymieniają między sobą w Karwa Chauth lub następnego dnia.

Przed wieczornymi uroczystościami kobiety przebierają się w najlepsze ubrania i biżuterię. Młode mężatki, dla których jest to pierwsze Karwa Chauth wkładają jeszcze raz swój ślubny strój. Pozostałe kobiety wkładają barwne szaty w weselnych barwach. Wszelkie możliwe atrybuty wskazujące zamężność są mocno eksponowane.

Przed nastaniem wieczora matki przekazują córkom prezent dla teściowych. Prezent ten nazwany jest „baya”. Teściowe zaś ofiarują tego dnia swoim synowym „sargi”, czyli słodycze i migdały oraz błogosławieństwo.
Przed zachodem słońca przygotowywane jest miejsce na modlitwę.

Wieczór Karwa Chauth

Po długim dniu przychodzi czas na nagrodę. Organizowane są wspólne tańce dla lokalnych społeczności. Zabawa jest huczna i barwna. Przed ukazaniem się księżyca na niebie, kobiety rozpoczynają modlitwę. Jedna ze starszych opowiada historię Veeravati. Modląc się siedzą w kręgu, na środku którego stoi posążek Parwati lub innego boga. Zdarza się, że figurkę zastępuje rytualna lampa. Każda z kobiet ma swoją tacę, na której umieszczona jest zapalona lampka, naczynie z wodą, kilka słodyczy, kadzidło i czerwony proszek. Ten ostatni służy do barwienia przedziałków włosów, co jest oznaką hinduskiej mężatki. Poszczególne substancje z tacy są ofiarowane bóstwu poprzez strząsanie ich z tacy. Używa się do tego kciuka i serdecznego palca. Kolejnym punktem obrzędów jest wspólna modlitwa, podczas której kobiety przekazują sobie tace.

Kiedy na niebie zalśni księżyc, oddaje mu się cześć. Następnie można przystąpić do ceremonii przerwania postu. Najczęściej odbywa się to za pomocą sita. Kobieta spogląda przez nie na księżyc, a następnie na twarz swojego męża. Wówczas otrzymuje z jego rąk pierwszy kęs jedzenia i łyk wody. Dopiero wtedy rozpoczyna się uroczysta kolacja.

Przede wszystkim tradycja

W tradycyjnych wieczornych obchodach Karwa Chauth biorą udział wszyscy, ale jest to święto zamężnych kobiet. Tego dnia mogą one liczyć na wiele upominków i błogosławieństw. Pierwotnie w centrum obchodów znajdowała się wieź między dwiema kobietami – mężatką i jej przyjaciółką z rodziny męża. Młoda mężatka, opuszczając dom rodzinny, trafiała w nowe miejsce i środowisko.

Często pozbawiona była kontaktu z dawnymi przyjaciółmi i rodzicami. Aby ułatwić jej te chwile, pojawił się zwyczaj odnajdywania w rodzinie przyszłego męża, swojej powierniczki. Miała być to osoba, która będzie wspierać kobietę nawet gdy będzie w konflikcie z mężem lub teściami. Karwa Chauth miało służyć pogłębianiu i umacnianiu tej więzi dzięki wspólnej modlitwie i wymianie upominków. Następnie post i modlitwa za małżonka stały się elementem święta, aż w końcu te elementy stały się centrum obchodów

Karwa Chauth, bez względu na zmiany, zawsze było, jest i będzie świętem z jednej strony kobiecym, z drugiej integracyjnym. Całodzienny post w intencji męża podczas Karwa Chauth ma wielowiekową tradycję. Tradycja w Indiach to wciąż jeden z najważniejszych aspektów życia kulturowego. Święto to często było ilustrowane w kinematografii i opisywane w literaturze. Małżeństwo w Indiach wciąż otaczane jest wielkim kultem.

Odnalezienie dobrej „partii” dla swojej pociechy, to cel większości rodziców. Czynią to zarówno metodami tradycyjnymi, jak i za pośrednictwem internetu, a nawet ogłoszeń w rubrykach prasowych. Staropanieństwo i starokawalerstwo jest zazwyczaj trudno akceptowane i wstydliwe dla rodzin. Karwa Chauth jest wiec często ukoronowaniem wielomiesięcznej pracy, poszukiwań małżonka, trudów pierwszego roku „adaptacyjnego”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.10.2007 19:34

(+) Natko... po prostu swietne... Gratuluje!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.10.2007 19:26

To święto jest przepiękne:) Po prostu przepiękne:)
+ :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

....ciekawe, co też to ludzie nie wymyślą :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.10.2007 16:31

Post? Dla malzonkow? Dziwna jest ten swiat. :D

ps. nie wiedziec czemu, w pierwszym momencie zle przeczytalem tytul. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.