Facebook Google+ Twitter

Kary dla nieletnich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-25 08:39

Rząd chce, by za napaść na funkcjonariusza więzienie groziło nawet nastolatkom. "Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że z roku na rok młodzi ludzie popełniają coraz więcej przestępstw.

Gazeta wyjaśnia, że pomysł zaostrzenia kar zrodził się w Ministerstwie Sprawiedliwości po brutalnym zabójstwie policjanta na warszawskiej Woli. W 2008 roku w konflikt z prawem weszło 74 tysiące nastolatków, w zeszłym roku było to już 85 tysięcy.

Dotychczas, gdy nieletni zaatakował policjanta, można było go skazać tylko na pobyt w ośrodku wychowawczym i to nie dłużej, niż do ukończenia 21 roku życia. Resort sprawiedliwości chce nowelizacji kodeksu karnego, w myśl której nieletni od 15 roku życia może zostać pociągnięty do odpowiedzialności tak samo, jak dorosły. Nastolatkowi może wtedy grozić nawet 10 lat więzienia.

Minister sprawiedliwości tłumaczy, że generalnie przestępczość w Polsce spada. Jednak rośnie liczba nieletnich popełniających przestępstwa. Eksperci zaznaczają, że samo zaostrzenie kar dla nastolatków nie wystarczy, konieczne jest także konsekwentne ich egzekwowanie przez sądy i prokuratury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.