Facebook Google+ Twitter

Kary dla zabójców K. Olewnika utrzymane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-08 13:09

Nie zmienią się kary dla oprawców Krzysztofa Olewnika. Osoby skazane za porwanie, uprowadzenie i morderstwo pozostaną w więzieniu, tak jak zadecydował sąd pierwszej instancji.

Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił wszystkie apelacje, jakie do niego wpłynęły. W związku z tym wyrok płockiego sądu został utrzymany w całej swojej treści.

Wyrok, który zaskarżyli obrońcy oskarżonych zapadł w marcu. Sąd Okręgowy w Płocku uznał wówczas winę 10 oskarżonych, a jednego uniewinnił. Na dożywocie skazano Sławomira Kościuka i Roberta Pazika, których uznano za winnych zabójstwa Olewnika. Pozostałych osiem osób, uczestniczących w jego porwaniu lub przetrzymywaniu, skazano na kary od roku w zawieszeniu do 15 lat więzienia. Proces w tej sprawie toczył się od października 2007 roku.

Obrońcy oskarżonych chcieli przede wszystkim powtórzenia procesu lub złagodzenia kar, w niektórych przypadkach nawet uniewinnienia. O to ostatnie poprosił między innymi Cezary Witkowski, skazany na 13 lat więzienia. Uniewinnienia domaga się też jeden z bezpośrednich zabójców Olewnika - Robert Pazik, skazany na dożywocie. Przed Sądem Apelacyjnym jego obrońca wskazywał na błędy płockiego sądu w ustaleniach faktycznych, zbyt dowolną ocenę materiału dowodowego i niespójności w ocenie zeznań skazanych na zabójstwo - Pazika i Sławomira Kościuka.

Krzysztof Olewnik, syn przedsiębiorcy branży mięsnej z Drobina w Mazowieckiem został porwany w październiku 2001 roku. Porywacze zażądali od rodziny okupu. W lipcu 2003 roku przekazano im 300 tysięcy euro, lecz uprowadzony nie został wypuszczony. W śledztwie okazalo się, że porywacze zamordowali go ze szczególnym okrucieństwem miesiąc po otrzymaniu pieniędzy.

Niedługo po ogłoszeniu wyroku przez sąd pierwszej instancji dwaj sprawcy zbrodni - Wojciech Franiewski oraz Sławomir Kościuk - popełnili samobójstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.