Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4775 miejsce

Kaseta magnetofonowa nie trafi do lamusa

Japończycy uśmiercili Walkmana, ale to wcale nie znaczy, że kasetę magnetofonową czeka podobny los! Przecież istnieją jeszcze radioodtwarzacze. Wprawdzie nie mieszczą się w kieszeni, ale jednak...

Walkman, produkt firmy Sony, przez trzydzieści lat królował na rynku odtwarzaczy muzycznych. Sprzedany w ilości 220 mln egzemplarzy. / Fot. fot. Rajmund CzokMedia oznajmiły, że Japonia zaprzestała produkcji Walkmana. Czy uśmiercenie urządzenia odtwarzającego kasety magnetofonowe powinno miłośników muzyki zaniepokoić? Sam jestem w posiadaniu kilku sporych kartonów z setkami kaset, do których bardzo często wracam. To, że Walkman kiedyś zniknie, było wiadome od jego powstania i nie powinno nikogo dziwić. Postęp w dziedzinie zapisu i odtwarzania dźwięku stale przyspiesza.

Kaseta magnetofonowa to wynalazek firmy Phillips z początku lat sześćdziesiątych. Wtedy pokonała ona czarną płytę winylową zanim na początku lat osiemdziesiątych pojawiła się płyta kompaktowa, także wynaleziona przez firmę Phillips. Jednak zarówno płyta winylowa i kompaktowa przez dłuższy czas nie były w stanie zagrozić pozycji kasety - z powodu konkurencyjnej ceny, blisko trzykrotnie niższej.

Walkman jako przenośny odtwarzacz kaset przez 30 lat robił furorę. W tym czasie przeszedł również wiele metamorfoz, a firma Sony sprzedała w sumie 220 milionów egzemplarzy. Obecnie furorę robi odtwarzacz MP3, który swymi miniaturowymi rozmiarami zdystansował zarówno odtwarzacz kasetowy i CD. Ale zanim podbił on rynek odtwarzaczy muzycznych, wcześniej delektowaliśmy się jednak tymi dwoma protoplastami.

Nastały nowe czasy, delektujemy się dźwiękiem przestrzennym zaklętym w cyfrach, ale wśród fanów muzyki nadał są tacy (ja też się do nich zaliczam), którzy nadal uwielbiają słuchanie muzyki analogowej. Bo podobnie jak nieśmiertelna jest muzyka, nieśmiertelne bywają także wszelkiego rodzaju urządzenia odtwarzające. Starsi czytelnicy pewnie jeszcze pamiętają, jak na początku lat sześćdziesiątych modne stały się gramofony tubowe, szafkowe i walizkowe z czasów Berlinera, odtwarzające tłukące się płyty z szelaku? Dlatego nie gardźmy póki co kasetą magnetofonową. Za kilkanaście lat stanie się ona ponownie szlagierem kolejnych pokoleń fanów muzyki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

tomek
 • tomek
 • 27.05.2012 22:01

to nieprawda mam kasety z 70 lat i graja bardzo dobrze to zależy jak się przechowuje

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomek
 • tomek
 • 01.09.2011 22:24

obecnie mając 19 lat w dziecinstwie mialem sporą kolekcję kaset magnetofonowych z muzyką disco polo z resztą na ktorej się wychowałem, to stwierdzam ze do dzis te kasety budzą we mnie podziw, ze na kilku metrach tasmy znajdowały się tak kultowe piosenki

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szarpidrut
 • Szarpidrut
 • 16.07.2011 02:21

Jestem zwolennikiem analogu. Jeśli chodzi o muzykę to jestem maniakiem metalu z lat 80-tych, głównie thrash metalu i tylko i wyłącznie zbieram płyty winylowe i kasety.
Wszystkie kasety, które posiadam są wydane w latach 80-tych (najpóźniej w 1990 roku) i grają bardzo dobrze. Również płyty winylowe sprawują się świetnie. Również nieoficjalne nagrania demo zbieram na kasetach z xero wkładkami.
W ogóle nie uznaję mp3, nigdy nie ściągnąłem ani jednej empechujki i nie zamierzam, nie istnieje dla mnie coś takiego. Dlaczego ? Bo to zabija muzykę, uśmierca radość ze zbierania muzyki, którą się uwielbia, eliminuje satysfakcję z jej posiadania.
Zbierając winyle i kasety, człowiek szanuje to co ma i jest z tego bardzo zadowolony. Lepiej poznaje muzykę, bo słucha zawsze od deski do deski. Słuchanie z nośników analogowych sprawia większą radochę. To fajne uczucie, móc dotknąć muzyki i mieć coś materialnego, na półce.
Nie zbieram nawet CD, bo nie przepadam za reedycjami, zbieram tylko winyle i kasety.
I nie wierzę w teksty typu "ściągam bo nie mam kasy, żeby kupować", bzdura, u mnie też z kasą nie jest lekko, a kiedyś było słabiej, ale jakoś sobie radziłem i bardzo szybko uzbierałem dużą kolekcję, a na dzień dzisiejszy jest to wielki zbiór. Radzę sobie świetnie bez mp3.
Od pewnego czasu kupuję na allegro i ebay'u.
Nośniki analogowe są trwalsze, niż się niektórym wydaje. Winyl potrafi przetrwać nawet 100 lat. Kaseta około 50 lat, jeśli jest zadbana. Po wielu latach niesłuchania gra trochę gorzej, ale gdy znowu zacznie być słuchana odżywa.
A CD jeszcze nie przeszło próby czasu. Wiem, że po ponad 20 latach dane cyfrowe na CD potrafią znikać.
A mp3 to w ogóle kiepska sprawa, bo wystarczy jakiś wirus i wszystko stracisz.

Jeszcze dodam, że stare magnetofony też świetnie się sprawują. Ja słucham kaset z około 30-letniego radio-magnetofonu SHARP. Oldschoolowy sprzęt, tylko radio i magnetofon. Nazywany boombox, albo ghettoblaster. Dokładnie ten model - http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://legendy-prl.pl/sharp_gf-5757_02.jpg&imgrefurl=http://legendy-prl.pl/radiomagnetofon_sharp_gf-5757.html&usg=__k99kU6Ph-KhsyAv9t-6z3n8Q-E0=&h=585&w=780&sz=86&hl=pl&start=0&sig2=v236us5UcBzzjZjtAon8jg&zoom=1&tbnid=JPXFFhG_eSGIfM:&tbnh=153&tbnw=240&ei=P9ggTuLgG8rX8gOzlcjDAw&prev=/search%3Fq%3DSHARp%2Bgf%2B5757%26hl%3Dpl%26biw%3D1024%26bih%3D629%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=175&vpy=101&dur=369&hovh=194&hovw=259&tx=216&ty=114&page=1&ndsp=9&ved=1t:429,r:0,s:0&biw=1024&bih=629
Wciąż świetnie gra, i przy tym super wygląda ! Wtedy to robili super radiomagnetofony.
A jak np. chcę posłuchać kaset poza domem, to wkładam do niego baterie i śmigam z nim na ramieniu.

Także to wszystko jest na prawdę super sprawa. Potrzebne jest tylko zacięcie, które potem owocuje satysfakcją z dużej kolekcji i radością ze słuchania.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
posiadacz analogów
 • posiadacz analogów
 • 04.04.2011 23:37

Tak naprawdę to ktoś tu nas na świecie oszukał i to porządnie wprowadzając coś takiego jak płyta CD - to w ogóle nie powinno wyjść na światło dzienne (coraz częściej się mówi o spisku antypirackim mającym na celu zrujnowanie domowych archiwaliów już po roku od nagrania płytki), moje pierwsze nagrania na kasetach magnetofonowych mają 20 lat - trzymają się świetnie, nagrania na kasetach VHS sprzed 11 lat - stan idealny, mimo iż odtwarzanie kilkadziesiąt razy. Ja jako zaawansowany hobbysta filmowania i fotografowania polecam zgrywać wszystkie prywatne filmy i fotografie tylko na dyski twarde (dysk taki jeśli dobrze obsługiwany podziała z 20 lat) a archiwizować na dziesiątki lat tylko na sposób holywoodzki czyli na taśmach w przypadku amatorskich produkcji na kasetach VHS i dobrze przechowywać, ale żeby dobrze nagrać trzeba posiadać porządne nagrywarki kasetowe z obsługą każdych rodzajów kaset i elektrycznymi głowicami oraz VHS sześciogłowicowe (wtedy nawet prędkość LP oraz nadłuższa EP nie straszna) ja posiadam nagrania przez zwykłe XX wiekowe magnetowidy mono ale i tak obraz w stanie idealnym sprzed 11 lat a co dopiero nagrania przez najnowsze modele magnetowidów z XXI wieku. Można też wykorzystywać nawet stare taśmy i archiwizować cyfrowo zdjęcia lub teksty albo małe pliczki na zwykłych kasetach magnetofonowych dzięki programom takim jak MMSSTV lub WAV-PRG and Audiotap (znany system z commodore)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert
 • Robert
 • 22.03.2011 22:07

Absolutnie się nie zgodzę z szanowną poprzedniczką. Kasety potrafią przetrwać znacznie dłużej, tylko wymagają bardziej starannego traktowania w postaci:
- przechowywania zawsze w opakowaniu chroniącym przed kurzem;
- umieszczania z dala od wszelkich magnesów i źródeł promieniowania (TV, głośniki);
- przewijania zawsze do rozbiegówki na początku taśmy (znowu ochrona przed kurzem);
- regularnego czyszczenia głowicy w magnetofonie.
Tak zadbana taśma jest w stanie przetrwać naprawdę długo. Na marginesie dodam, że jakiś czas temu na wyprzedaży kupiłem nową, fabrycznie nagraną kasetę, w folii i z hologramem, która przeleżała na półce w hurtowni równe 22 lata. Po wsadzeniu do decka (Onkyo TA-6511) i wciśnięciu klawisza PLAY popłynęła cudna muzyka seniority Vaya Con Dios. Pogorszenia jakości dźwięku z powodu zbyt długiego leżakowania taśmy nie stwierdziłem. Grało wybornie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Dąb
 • Tomasz Dąb
 • 28.12.2010 16:01

Kasety magnetofonowe i kasety VHS są to najleprze nośniki w magazynowaniu audio jak i wideo zapis jet trały i trudny do zniszczenia pod warunkiem że kaasety będą dobrze przechowywane mam taśmy VHS jak i Kasety audio które odtwarzałem i odtwarzam setki razy w odtwarzaczu głowica potrafi się wytrzeć a taśma nadal się trzyma więc lepiej pomyśleć o utwardzanych głowicach STEREO a co do decków to najlepsze są te z nowoczesną technologią DOLBY SYSTEM
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek
 • Jacek
 • 08.12.2010 13:58

Ja też jestem miłośnikiem analogu. Mam parę bardzo dobrych decków i nie zamierzam się ich pozbyć. Myślę, że bardziej działa tutaj sentyment do czasów, kiedy nagrywało się audycje z radia lub od znajomych z płyt przywiezionych z zachodu. CHĘTNIE ODKUPIĘ KASETY OD KOGOŚ KTO NIE MA CO Z NIMI ZROBIĆ, proszę pisać na jackgan@tlen.pl . Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko zależy od sposobu i warunków przechowywania. Posiadam kilka kaset liczące już ponad 25 lat, będące nadal w doskonałym stanie. Płycie kompatowej eksperci przepowiadają jedynie 10 letni stan jakości zapisu cyfrowego, potem dźwięk rzekomo ulega deformacji? To nieprawda! Posiadam pierwszy krążek CD Phillipsa z 1981 roku z doskonale zachowanym dźwiękiem. Jedynie cyfrowy zapis obrazu na taśmie magnetofonowej VHS ulega po kilku latach tzw. rozmydleniu, dlatego zaleca się kasetę VHS przekopiować na płytę DVD. Ponadto wiadomo już, iż magnetowidy zostały ostatecznie wycowane z produkcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimo wszystko nie jestem aż tak optymistyczna jak autor. Taśma kaset jest bardzo nietrwała i kasety juz po paru latach leżenia nie nadają sie do otwarzania. Ale warto przypomnieć młodym, że coś takiego było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.