Facebook Google+ Twitter

Kaszmirczycy protestują przeciw indyjskiej dominacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-21 17:52

W wielu miejscowościach indyjskiego Kaszmiru doszło dzisiaj do antyindyjskich wystąpień. Kaszmirczycy protestowali przeciw indyjskiej dominacji w tym rejonie oraz przeciw zaplanowanym w listopadzie i grudniu wyborom do parlamentu stanowego.

Do demonstracji i protestów doszło po zakończeniu piątkowych modłów w meczetach. W wielu miejscowościach policja i wojsko nie dopuściły do sformowania antyindyjskich pochodów. W miejscowości Ganderbal oraz Varmul w trakcie starć demonstrantów z policją rannych zostało kilkanaście osób. Życie stolicy Doliny Kaszmirskiej Śrinagaru sparaliżowane zostało przez działania sił bezpieczeństwa, które nie pozwalały mieszkańcom na poruszanie się po mieście. Zamknięte były wszystkie instytucje, bazary i sklepy.

Antyindyjskie wystąpienia ludności kaszmirskiej nasiliły się od czerwca tego roku. Kaszmirczycy od 60 lat żądają przeprowadzenia plebiscytu, w którym sami chcą określić status terytorialny Kaszmiru. Obszar ten jest przedmiotem sporu pomiędzy Indiami i Pakistanem od czasu powstania obu państw. Od roku 1989 trwają tam wystąpienia antyindyjskie, które pociągnęły za sobą śmierć 47 tysięcy ludzi.

W Kaszmirze stacjonuje obecnie około 700 tysięcy indyjskich żołnierzy i policjantów. Separatyści kaszmirscy nawołują w tej sytuacji do bojkotu zaplanowanych na listopad i grudzień wyborów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.