Facebook Google+ Twitter

Kaszubski spacer po suficie

  • A E
  • Data dodania: 2008-08-26 20:13

Znajdujący się na Kaszubach skansen budownictwa drewnianego zaskakuje niecodziennymi pomysłami.

Wnętrze repliki bunkru Ptasia Wola / Fot. Alicja S.Wybierający się na Kaszuby powinni obowiązkowo umieścić w swoim programie odwiedziny w Szymbarku. Ta niewielka miejscowość położona tuż u podnóży najwyższego szczytu Pojezierza Kaszubskiego – Wieżycy – przyciąga bowiem turystów niezwykłą atrakcją.

Znajdujący się na jej terenie skansen budownictwa drewnianego to miejsce, w którym obok siebie stoją zarówno budynki tradycyjne dla owego regionu jak i te związane z historią narodu polskiego, a także budowla, która niejednego przywróci o zawrót głowy – dom stojący na dachu.

Zaraz przy wejściu do skansenu tabliczki kierują nas do jednego z budynków, na którego ścianie zawieszona jest... najdłuższa deska świata. Ta imponująca, mierząca 36 metrów i 83 centymetry deska wykonana ze 120-letniego drzewa waży ponad tonę, a do jej transportu potrzebnych było 34 mężczyzn. Tuż pod nią można obejrzeć tablice, na których uwieczniono proces jej produkcji oraz transport.

Idąc dalej dochodzimy do Domu Sybiraka. Autentyczny, 240-letni budynek zamieszkiwany przez
zesłanych Polaków, został przywieziony z jednej z najstarszych miejscowości na Syberii – Zapleskina – i przebył trasę ponad 8 tys. kilometrów. W jego wnętrzu znajdziemy między innymi dokumenty związane z zsyłkami Polaków oraz fotografie Syberii.

Tuż za Domem Sybiraka stoi Pociąg Donikąd, którym Polacy przemierzali drogę na Sybir. Podróż pociągiem trwała od jednego do trzech miesięcy, w każdym wagonie stłoczonych było ponad 50 osób. Obecnie można w nich obejrzeć rysunki wykonane przez zesłane dzieci.

Kolejną ciekawostką jest replika bunkra „Ptasia Wola” tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. Po przemierzeniu niziutkiego, wąskiego korytarza znajdziemy się w sali, w której będziemy mogli dowiedzieć się więcej o organizacji, a także, dzięki symulacji nalotu wroga, na własnej skórze przekonać się z czym musieli zmagać się członkowie organizacji.

Główną atrakcją skansenu jest jednak bez wątpienia budynek stojący „do góry nogami” – dom na dachu. To właśnie on, symbol niebezpieczeństw zagrażających współczesnemu światu – wojen, terroryzmu, głodu – przyciąga największą liczbę turystów. Nie dziwi więc fakt, że aby dostać się do środka trzeba najpierw odstać swoje w wijącej się przed wejściem kolejce (w sezonie czas oczekiwania może dochodzić nawet do dwóch godzin, warto więc uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości).

Dom na dachu / Fot. Alicja S. EjsmontCiekawość jeszcze bardziej roznieca widok wychodzących z domu ludzi, którzy kołyszą się dziwnie na boki nie mogąc złapać równowagi. I faktycznie, po wejściu do środka zaczynamy odczuwać zawroty głowy. Nie dosyć, że podłoga położona jest pod lekkim kątem, co sprawia, że chodzimy przechyleni przez cały czas zachowując wrażenie, że nasza poza jest jak najbardziej prosta, to jeszcze wyposażenie domu – szafki, łóżko, telewizor – stoją na tym, co zwykliśmy uważać za sufit. Tutaj jednak wszystko jest na odwrót, sufit i podłoga zamieniły się miejscami. Po wejściu na piętro znajdujemy się w sali, w której nasz zmysł równowagi poddany zostaje jeszcze większej próbie.

Spacer ułatwiają na szczęście liny, które w nagłym wypadku uchronią przed wywrotką. Na ścianach podziwiać natomiast możemy obrazy, które współgrają z symboliką domu i przedstawiają zagrożenia, na jakie jesteśmy wystawieni.

Jak każda turystyczna atrakcja, skansen budownictwa drewnianego obfituje również w sklepiki z pamiątkami oraz knajpki, w których skosztować można tradycyjnych kaszubskich specjałów, w tym własnoręcznie złowionej ryby. W końcu, jak głosi napis na jednym z budynków –
„Bez rëbë niczim bëlëbë Kaszëbë”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A to wspaniała ciekawostka,

Komentarz został ukrytyrozwiń

:-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.