Facebook Google+ Twitter

Katalog represjonowanych: IPN "zapomniał" o Wałęsie

W publikowanym przez IPN katalogu osób prześladowanych w czasach komunizmu nie ma byłego prezydenta Lecha Wałęsy - pisze "Gazeta Wyborcza". - To przypadek - zapewnił ponoć rzecznik Instytutu.

Katalog osób rozpracowywanych przez komunistyczne służby specjalne jest jednym z czterech wykazów osobowych, które Instytut ma obowiązek publikować na swojej stronie internetowej. Katalog to zbiór otwarty, to znaczy, że jest stale uzupełniany o kolejne nazwiska.

Na razie (stan na 24.08.) jest w nim 2129 nazwisk. Nie wiedomo, ile być powinno. Osób, które kiedyś otrzymały z IPN status pokrzywdzonego, jest ponad 50 tys. To głównie nazwiska z tej grupy umieszczane są w katalogu - mówi rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

W Warszawie wiceszefem Biura Lustracyjnego odpowiedzialnym za katalogi jest drugi autor tej książki Piotr Gontarczyk. To do niego spływają dane z oddziałów.

Rzecznik IPN zapewnia, że nie ma to żadnego związku z tym, że nazwisko Wałęsy nie znalazło się w katalogu, chociaż twórca "Solidarności" i były prezydent RP jest osobą, na którą SB zgromadziła bodaj największą ilość materiałów spośród działaczy gdańskiej opozycji. - To przypadek - mówi Arseniuk o tym, że brakuje nazwiska Wałęsy.


Żródło: tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.