Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4917 miejsce

Katalog Zegarów Wieżowych w Polsce

Niesprawny zegar na wieży kościoła czy ratusza, to na szczęście coraz rzadszy widok w naszych miejscowościach. To, co w dalszym ciągu napawa smutkiem miłośników zegarów, to ich mała ogólna ilość w porównaniu do innych krajów.

Zegary wieżowe w Polsce / Fot. Władysław MellerTe jeszcze mniej liczne, cały czas działające, zbudowane od nowa, lub przywrócone do życia dzięki społecznemu zaangażowaniu lokalnych rzemieślników, często były utrzymywane w technicznej sprawności poprzez skromnych ich opiekunów. Jeszcze w ostatnim dziesięcioleciu poprzedniego wieku odwiedzając właśnie kraje naszych zachodnich sąsiadów mogliśmy być pełni podziwu dla ilości publicznych zegarów, ich urody i technicznej sprawności.

Na szczęście w ostatnich latach udało się większość zachowanych zegarów ponownie uruchomić, a na rynku pojawiły się profesjonalne firmy zajmujące się restauracją i budową zegarów wieżowych. Wprawdzie w trakcie prac remontowych, często stare mechaniczne zegary zostają zastąpione "bezdusznymi zegarami na prąd", a praktycznie wszystkie nowe konstrukcje na bazie takich mechanizmów są budowane, to sama obecność i sprawność zegarów cieszy oczy przechodniów.

Sztuka zegarmistrzostwa - mechanizmy zegarów wieżowych / Fot. Władysław MellerWszystkich zainteresowanych zegarami mam przyjemność powiadomić, że powstał zalążek do Katalogu Zegarów Wieżowych w Polce. Dzięki tytanicznej pracy Witolda Rzeczyckiego, informatycznej Iwo i Igora Czerniawskich oraz z ramienia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków Profesora Zdzisława Mrugalskiego i Władysława Mellera, w zasobach tegoż Klubu powstała strona internetowa: "Katalog Zegarów Wieżowych w Polsce". Strona jest już dostępna pod adresem: www.katalog.zegarkiclub.pl/.

Dla większości obecnych rekordów są to dzisiaj tylko suche, wstępne informacje, ale dzięki tym, które już zawierają pełniejsze informacje można zobaczyć do czego dążą twórcy strony. Najlepszym przykładem mogą być zegary ze Świebodzic: link czy informacja o zegarze na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zachwycające mechanizmy, zachwycające budynki i tarcze zegarów. Kuranty, dzwony i wygrywane okolicznościowe melodie. To wszystko wróciło do nas wraz ze sprawnymi zegarami na wieżach kościelnych, zamkowych, pałacowych i ścianach innych zacnych budynków.
Dzięki podjęcia się obowiązków Mecenasa Strony przez firmę TimePol prowadzoną przez doskonale znane w zegarmistrzowskim światku rodzeństwo: Grażynę Białkowską i Jerzego Zawistowskiego serwis może się rozwijać i mogą być uzupełniane jej zasoby. W tej sytuacji można tylko mieć nadzieję, że także dzięki zaangażowaniu wszystkich, którym nie są obojętne losy naszych zabytków i ich katalogowanie, tak ilość informacji, jak i ich jakość będzie systematycznie wzrastać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.03.2010 09:24

Żyjemy w takich czasach, że tempo życia nakręca nam czas i bez zegarka ciężko żyć... Cóż, powiadają, że tylko szczęśliwi czasu nie mierzą:) Ciekawy temat i przeczytałem z przyjemnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.