Facebook Google+ Twitter

Katalończycy odchodzą dziś słynne święto San Jordi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-23 09:23

W hiszpańskiej Katalonii odchodzony jest dzisiaj słynny San Jordi - Dzień Świętego Jerzego - podczas którego mieszkańcy prowincji obdarowują się książkami i różami.

Do wieczora w całej prowincji zostanie sprzedanych ponad 5 i pół miliona róż, a księgarnie zarobią co najmniej 20 milionów euro.

Zwyczaj wywodzi ze średniowiecznej legendy. Głosi ona, że zamek i jego mieszkańcy byli zagrożeni przez smoka. Kiedy ten na swoją ofiarę wybrał królewnę, w jej obronie stanął dzielny rycerz. Zabił smoka, a z jego krwi wyrosło różane drzewko. Czytelnictwo jest fetowane z podwójnej okazji - z powodu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz ze względu na przypadającą dziś 393. rocznicę śmierci Cervantesa i Shakespeare'a.

Ze statystyk wynika, że co piąty Katalończyk w ogóle nie czyta książek. Największy festyn odbywa się w centrum Barcelony, gdzie od rana na czytelników czekają znani pisarze.

W Madrycie zaś przyznawana jest dzisiaj Nagroda Cervantesa - najważniejsza nagroda literacka w Hiszpanii. W tym roku otrzyma ją Juan Marse.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.