Facebook Google+ Twitter

Katarski metanowiec Al Nuaman odpłynął z gazoportu w Świnoujściu. Kolejny statek dostarczy gaz w lutym

Zaledwie osiem dni gościł w gazoporcie w Świnoujściu katarski metanowiec Al Nuaman. Statek odpłynął z portu po dostarczeniu gazu.

 / Fot. Bartłomiej Wutke (aip)W sobotnie południe spacerowiczom na świnoujskiej plaży ukazał się widok rufy odpływającego statku Al Nuaman, który przywiózł do gazoportu pierwszą partię błękitnego paliwa. Pierwotnie metanowiec miał stać w porcie zewnętrznym około 12 dni. Jednak odlichtunek odbył się znacznie szybciej.

- Mieliśmy przygotowane bufory czasowe, na wypadek jakichkolwiek problemów z rozładunkiem - mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. - Jednak wszystko odbyło się bez przeszkód i obecność statku nie była już konieczna. W ten sposób witany 11 grudnia przez wszystkie media w kraju statek, odpłynął bez pożegnania i pompy. Nie oznacza to jednak, że w terminalu gazowym nic się nie dzieje.

Rozruch całej instalacji trwa w najlepsze i potrwa jeszcze kilka miesięcy. W najbliższym czasie przetestowane zostaną m. in. pompy i cała pozostała instalacja regazyfikacyjna. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie w pierwszej połowie stycznia przez sieć przesyłową zostanie wysłana pierwsza partia gazu. To jednak i tak nie będzie koniec procedur sprawdzających działanie wszystkich urządzeń w gazo-porcie.

Kolejny metanowiec, który przypłynie w lutym - data nie jest jeszcze sprecyzowana - przywiezie kolejną porcję gazu, który posłuży w celach rozruchowych. - Jeżeli kolejne etapy będą odbywały się bez przeszkód, to zgodnie z zapowiedzią pod koniec maja terminal gazowy rozpocznie swoją działalność komercyjną - zapewnia Maciej Mazur. W dużym uproszczeniu, jeden transport gazu, to około trzydniowy zapas paliwa dla kuchenek w całym kraju.

Budowa i uruchamianie gazoportu trwa już niemal od 10 lat. Dopiero po jego ostatecznym oddaniu do użytku, Świnoujście może liczyć na wpływy z tytułu działalności gospodarczej. Gra toczy się o około 50 milionów złotych. Koszt budowy powinien zamknąć się kwocie około 4,5 miliarda złotych.

Bartłomiej Wutke (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.