Facebook Google+ Twitter

Katarzyna Figura gra Kalinę Jędrusik w Teatrze Polonia

Coraz bliżej do następnej premiery w warszawskim Teatrze Polonia. Odbędzie się ona w piątek, 28 czerwca 2013 roku o godzinie 19.30. Trzy dni wcześniej, w samo południe, teatr Krystyny Jandy przedstawi "Kalinę" dziennikarzom.

Katarzyna Figura jako Kalina Jędrusik. / Fot. www.teatrpolonia.plMonodram jest dziełem w głównej mierze dwóch kobiet, autorek scenariusza: Justyny Lipko - Koniecznej i Małgorzaty Głuchowskiej, która widowisko w Teatrze Polonia wyreżyserowała. To ona też wymyśliła, że rolę główną, czyli postać Kaliny Jędrusik, znakomitej i kontrowersyjnej aktorki i piosenkarki może zagrać jedynie Katarzyna Figura. "Jest między Kaliną Jędrusik i Katarzyną Figurą fascynujące podobieństwo: postrzeganie tych znakomitych i wyrazistych aktorek w głównej mierze przez pryzmat ciała i seksualności niesłusznie przyćmiewa ich dokonania zawodowe" - wyznaje w wypowiedziach dla mediów Małgorzata Głuchowska.

Swojej fascynacji osobowością Kaliny Jędrusik nie ukrywa sama Figura, która w wywiadzie dla "Przekroju" przyznaje, że nie miała okazji poznać osobiście zmarłej w 1991 roku artystki, "ale od dziecięcych lat ta kobieta była we mnie. Zawsze widziałam w niej jakiś wehikuł czasu, artystyczny futuryzm, przewidywanie tego, co dopiero będzie. Postrzegam ją jako kobietę uwięzioną w nie swoich czasach, nieprzystającą do nich. Na wskroś nowoczesną. Paradoksalnie jednak Kalina niosła Katarzyna Figura jako Kalina Jędrusik. / Fot. www.teatrpolonia.plartystyczny bagaż jeszcze sprzed wojny i z chęcią po niego sięgała". "Kalina" w Teatrze Polonia pokaże jaką cenę płaci kobieta za niekonwencjonalność, wyrazistą osobowość, bycie postacią publiczną i legendą już za życia; ukaże gdzie przebiega cienka granica między tym, co prywatne, a tym, co staje się publiczne i oceniane. Tak przynajmniej zapowiadają twórcy spektaklu - oprócz wymienionych wyżej także: Ewa Machnio (scenografia i kostiumy), Maria Rumińska (oprawa muzyczna), Anna Borowiec (przygotowanie wokalne, emisja głosu) i Maciej Zakliczyński (choreografia). Katarzyna Figura zaśpiewa piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik z jazzowym podkładem, nagranym przez zespół Zbigniewa Namysłowskiego. W spektaklu przemówią także Piotr Fronczewski jako Stanisław Dygat, znakomity pisarz i mąż Kaliny Jędrusik oraz Krzysztof Dracz jako Władysław Gomułka, I sekretarz KC PZPR, który spowodował zakaz występów artystki w telewizji.

Pierwsze popremierowe spektakle "Kaliny" będzie można oglądać na dużej scenie Teatru Polonia od 29 czerwca do 4 lipca. Kolejne - 11 i 12 lipca 2013 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.