Facebook Google+ Twitter

Katarzyna Figura gra Kalinę. Premiera spektaklu o Kalinie Jędrusik już 28 czerwca

Na deskach Teatru Polonia już 28 czerwca w postać legendarnej Kaliny Jędrusik wcieli się Katarzyna Figura. Reżyserką i współautorką scenariusza jest Małgorzata Głuchowska.

 / Fot. Plakat pobrany ze strony www.teatrpolonia.pl"Kalina" to spektakl o artystce ponadczasowej - Kalinie Jędrusik. To opowieść o tym, jaką cenę trzeba zapłacić za niekonwencjonalność, za charyzmę, za wyrazistą osobowość. W tę barwną postać na deskach Teatru Polonia wcieli się Katarzyna Figura. Spektakl "Kalina", jak zaznacza aktorka, to historia człowieka, opowieść o kobiecie i artystce, o jej życiu, o jej odwadze, by stawić czoła całemu systemowi.

Co łączy Kalinę Jędrusik z Katarzyną Figurą? - Na pewno obie jesteśmy artystkami. Artystkami i aktorkami, które miały odwagę grać postaci nietuzinkowe, inne, wyrastające ponad przeciętność i miały odwagę to skonfrontować z widzem. Nawet pod groźbą tego, że zostanie się odrzuconą czy wyszydzoną. Taki los w dużym stopniu spotkał Kalinę. I ja jestem aktorką, która ma odwagę grać postaci takie, na które być może inne aktorki by się nie zdecydowały - mówi Katarzyna Figura.

Katarzyna Figura podkreśla, że czuje się wyróżniona możliwością wcielenia się w postać Kaliny Jędrusik: - Kalina była absolutnym fenomenem, zjawiskiem, a praca nad tym spektaklem, nad tą postacią była dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Pracuję nad osobowością Kaliny, a jest to praca, która we mnie samej wyzwala poszukiwania: czym jest osobowość, jaka tak naprawdę była Kalina, dlaczego siebie taką stworzyła.

Jak zaznacza reżyserka spektaklu, Małgorzata Głuchowska, od samego początku wiedziała, że w postać Kaliny Jędrusik może wcielić się tylko Katarzyna Figura: -Nie miałam żadnej wątpliwości. Powiedziałam współscenarzystce (Justyna Lipko - Konieczna), że jeśli Katarzyna Figura nie zgodzi się na ten monodram, to nie piszemy scenariusza, nic nie robimy. Dla mnie jest bardzo ważne, przy okazji tak znaczących postaci, które żyły naprawdę, które tworzyły i o których mamy jeszcze żywe wspomnienia, że to nie może być aktor pozbawiony podobnej charyzmy, bogatej historii. Musi to być osoba, która w jakiś sposób może pogłębić tę postać, korespondować z nią - opowiada Głuchowska.

W czasie trwania spektaklu widzowie będą mogli usłyszeć piosenki, z których słynęła Kalina Jędrusik: "Bo we mnie jest sex", "Patrzę na ciebie" i wiele innych. Publiczność usłyszy również Piotra Fronczewskiego, który nagrał kwestie Stanisława Dygata, a także Krzysztofa Dracza, który nagrał kwesie Władysława Gomułki.

Małgorzata Głuchowska gorąco zaprasza na spektakl "Kalina" :-Zapraszam na spektakl "Kalina" do Teatru Polonia, ponieważ będzie można zobaczyć wielką i zarazem kontrowersyjną aktorkę w roli innej, wielkiej kontrowersyjnej aktorki. Uważam, że fascynujące jest zmierzenie się tych dwóch osobowości na scenie, a raczej próba wywołania przez nas Kaliny, aby spróbować pojąć jej fenomen - mówi reżyserka.

Teatr Polonia zaprasza na premierę spektaklu "Kalina" już 28 czerwca. Kolejne spektakle odbędą się w dniach 29.06 - 04.07 oraz 11 i 12 lipca, a następnie we wrześniu, po przerwie wakacyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziś był pokaz dla mediów. Był ktoś z W24?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się ciekawa rzecz! Szkoda, że tak daleko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.