Facebook Google+ Twitter

Katarzyna Figura przewodniczącą jury na 3. Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu

8 listopada rusza 3. edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu. Najlepsze kreacje aktorskie w filmach z 2014 roku oceniać będzie jury pod przewodnictwem Katarzyny Figury. W komisji jurorskiej zasiądą: Dorota Kamińska, Sonia Bohosiewicz i Jan Nowicki.

 / Fot. Materiał prasowyTegoroczny festiwal potrwa 6 dni – od 8 do 13 listopada. Jurorzy 3. FAF wybiorą zwycięzców Złotych Szczeniaków 2014 w kategoriach: główna rola kobieca, główna rola męska, drugoplanowa rola kobieca i drugoplanowa rola męska. Publiczność obejrzy około 50 filmów z udziałem największych gwiazd polskiego i światowego kina. Będzie mogła także spotkać się z uznanymi aktorami, reżyserami oraz krytykami filmowymi.

"Nie istnieją dobre filmy bez wybitnych kreacji aktorskich, a jest to sztuka zarezerwowana dla najlepszych - wymagająca nie tylko doskonałego warsztatu, ale przede wszystkim niezwykłej wrażliwości i charyzmy. Jestem dumna, że będę miała swój udział w wydarzeniu, które dostrzega i docenia jak ważna jest rola aktora dla sukcesu filmu. Wybór nie będzie łatwy, gdyż wśród nominowanych znalazła się plejada znakomitych artystów i profesjonalistów dużego ekranu" - mówi Katarzyna Figura, przewodnicząca jury tegorocznej edycji FAF. I dodaje: "Festiwal Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu to pierwszy i jedyny taki festiwal w Europie, co czyni go wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla środowiska polskiej kinematografii, jak i dla publiczności".

Nominowani do nagrody Platynowego Szczeniaka:

Główne role kobiece: Służby specjalne - Olga Bołądź, Małe stłuczki - Helena Sujecka, Serce, serduszko - Julia Kijowska, Jeziorak - Jowita Budnik

Główne role męskie: Bogowie - Tomasz Kot, Jack Strong - Marcin Dorociński, Heavy mental - Piotr Głowacki, Onirica – psie pole - Michał Tatarek, Obywatel - Jerzy Stuhr, Pod mocnym aniołem – Robert Więckiewicz, Służby specjalne - Janusz Chabior

Drugoplanowe role kobiece: Zbliżenia - Ewa Wiśniewska, Pod mocnym aniołem - Kinga Preis, Jack Strong - Maja Ostaszewska

Drugoplanowe role męskie: Bogowie - Piotr Głowacki, Obietnica - Dawid Ogrodnik, Obywatel - Maciej Stuhr

Szczególnymi gośćmi 3. FAF będą Beata Tyszkiewicz oraz Marek Kondrat, którzy zostaną uhonorowani Platynowymi Szczeniakami za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Specjalny Szczeniak za stworzenie wybitnej kreacji serialowej – postaci Hansa Klossa w "Stawce większej niż życie" trafi do rąk Stanisława Mikulskiego, który został wytypowany do nagrody przez grono blisko 100 polskich aktorów biorących udział w internetowym głosowaniu.

Poza obrazami z konkursowymi kreacjami publiczność będzie miała okazję przypomnieć sobie inne wielkie role i filmy takie, jak m.in.: "Lalka" z Beatą Tyszkiewicz, "Popiół i diament" ze Zbigniewem Cybulskim, "Broken Flowers" z Billym Murrayem, "Lawendowe wzgórze" z Judi Dench, "Miasto ślepców" z Alice Braga, "Koneser" z Goeffreyem Rushem, "Obywatel Milk" z Seanem Pennem, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" z Markiem Kondratem, "Bez końca" z Grażyną Szapołowską, "Amator" z Jerzym Stuhrem czy "Wspólny pokój" z Adamem Pawlikowskim. Projekcjom towarzyszyły będą prelekcje znawców kina i spotkania z artystami, a także recitale i koncerty.

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu odbywa się od 2012 roku. Jego pomysłodawcą, producentem i dyrektorem naczelnym jest Stanisław Dzierniejko, dziennikarz, dystrybutor filmowy i wieloletni właściciel kultowego wrocławskiego kina "Dworcowe" – jedynego w Polsce, które mieściło się na dworcu kolejowym. Dyrektorem artystycznym imprezy jest zaś uznany aktor filmowy i telewizyjny Boguław Linda. Od samego początku festiwal gromadzi najważniejsze i najwybitniejsze postaci polskiego kina. Wśród laureatów nagrody głównej - Platynowych Szczeniaków są takie osobowości, jak Katarzyna Figura, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Beata Tyszkiewicz czy Marek Kondrat.

Informacja prasowa.

Zobacz także: 21 listopada we Wrocławiu rozpocznie się festiwal snowboardowy "GO*POW all about snow". Ruszyła już sprzedaż biletów

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieję.że będzie trzeżwa,bo jak wiadomo lubi się nawalić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.