Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24515 miejsce

Katarzyna Figura w roli królowej Elżbiety I. Teatr Wybrzeże zaprasza na "Marię Stuart"

Dwie wielkie angielskie królowe w walce o tron - uwięziona Maria Stuart i panująca Elżbieta I, artystyczna konfrontacja dwóch wybitnych aktorek - Doroty Kolak i Katarzyny Figury. Już 26 września Teatr Wybrzeże zaprasza na premierę spektaklu "Maria Stuart" Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy.

 / Fot. Materiał prasowy"Maria Stuart" w reżyserii Adama Nalepy w niezwykły sposób przekłada XVII - wieczną rzeczywistość na czasy współczesne. Namiętność i polityka, władza i rewolucja, wolność i niewola, cynizm i honor, przepych i pustka. Wszystko to, co dzieje się wokół nas. W "Marii Stuart" odnajdziemy uniwersalny przekaz - po to właśnie jest teatr" - mówi Katarzyna Figura, aktorka Teatru Wybrzeże, odtwórczyni królowej Elżbiety I.

Dwie wielkie królowe - uwięziona Maria Stuart i panująca Elżbieta I. Jeden tron - wspaniały tron Anglii. A także dwie wspaniałe aktorki - Dorota Kolak i Katarzyna Figura. I jeden reżyser - niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę teatralną Adam Nalepa. Słabość i siła. Romantyzm i pragmatyzm. Męskość i kobiecość. Pragnienie i spełnienie. Przepych i pustka. Wolność i niewola. Cynizm i honor. Namiętność i polityka. Władza i rewolucja. Życie i śmierć. Życie i teatr. Historia i współczesność. Wiek XVI i wiek XXI. Wielka Brytania i Polska. Kiedyś i dzisiaj. Tam i tutaj. Oni i my - czyli "Maria Stuart" w reżyserii Adama Nalepy.

 / Fot. Materiał prasowyAdam Nalepa - reżyser, tłumacz, dramaturg. Wychowany w Niemczech, gdzie debiutował jako reżyser własną adaptacją "Komedianta" Thomasa Bernharda w Düsseldorfer Schauspielhaus. W 2007 roku powrócił do Polski, by rozpocząć bardzo owocną współpracę z Teatrem Wybrzeże. Jest wielokrotnym laureatem nagród teatralnych, m.in. Marszałka Województwa Pomorskiego (2008, 2012, 2014), Miasta Gdańsk (2008, 2012, 2014), Miasta Sopotu (Sopocka Muza 2014), Splendor Gedanensis (2014) oraz Sztormu Roku Gazety Wyborczej (2014).


Premiera: 26 września 2014 roku na Dużej Scenie w ramach Tygodnia Brytyjskiego organizowanego przez Teatr Szekspirowski.

Występują:

Justyna Bartoszewicz:
 / Fot. Materiał prasowy


Katarzyna Figura:
 / Fot. Materiał prasowy

Dorota Kolak:
 / Fot. Materiał prasowy


Marzena Nieczuja-Urbańska:
 / Fot. Materiał prasowy


Mirosław Baka:
 / Fot. Materiał prasowy


Krzysztof Matuszewski:
 / Fot. Materiał prasowy


Robert Ninkiewicz:
 / Fot. Materiał prasowy


Zbigniew Olszewski:
 / Fot. Materiał prasowy


Cezary Rybiński:
 / Fot. Materiał prasowy


Jarosław Tyrański:
 / Fot. Materiał prasowy


Piotr Witkowski:
 / Fot. Materiał prasowy


Materiał prasowy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.