Facebook Google+ Twitter

Katarzyna Kozyra szokuje w poznańskim Zamku

Od 21 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu możemy podziwiać wideoistalację Katarzyny Kozyry zainspirowaną "Świętem wiosny" Igora Stawińskiego.

Katarzyna Kozyra. Fot. AKPAPrzypomnę, że Katarzyna Kozyra zasłynęła dzięki kontrowersyjnej pracy dyplomowej "Piramida zwierząt", przedstawiającej ustawione na sobie martwe, wypchane zwierzęta (od dołu): konia, psa, kota, koguta. Co więcej, artystka sama wybrała dwa z nich - konia i koguta - a następnie kazała je zabić. Pracy towarzyszył film wideo ukazujący drastyczny obraz zabijania jednego z "dyplomowych" rekwizytów - konia. Tym, którzy nie mieli okazji obejrzeć instalacji artystki (powstała w latach 1999-2002), gwarantuję, że nie będą zaskoczeni, lecz na pewno zszokowani.

Artystka po raz kolejny porusza interesującą ją tematykę ciała, płci i transgresji (wcześniej ukazanej chociażby w "Aktach anorektyczki" czy "Łaźni"). Ustawione w kręgach ekrany przedstawiają nagie postacie tańczące do muzyki Strawińskiego, kierowane niczym marionetki. Wewnętrzny krąg ukazuje wybrańca wykonującego taniec śmierci, zewnętrzny - grupowy taniec starców. Co ciekawe, w przeciwieństwie do pierwotnej choreografii Niżyńskiego wybraniec nie oddaje swego życia, lecz za każdym razem powstaje na nowo. Wystawę Katarzyny Kozyry można obejrzeć do 4 kwietnia w poznańskim Centrum Kultury Zamek (sala 213), wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.