Facebook Google+ Twitter

Katastrofa humanitarna w Strefie Gazy. Wywiad z ambasadorem Palestyny

W wywiadzie dla Wiadomości24.pl ambasador Palestyny w Polsce Pan Khaled Ghazal Soufan opowiada, jak naprawdę wyglądają warunki życia Palestyńczyków w Strefie Gazy.


Jak wygląda dostęp do edukacji?
Wśród krajów arabskich, naród palestyński cieszy się najwyższym procentem osób z wyższym wykształceniem. W ostatnich latach, blokada izraelska, oraz zniszczenie wielu szkół utrudniało dzieciom zakończenie edukacji. Sytuacja edukacji w Strefie Gazy uległa więc pogorszeniu. Liczba dzieci i młodzieży na tym terenie znacznie przewyższa liczbę osób starszych, co wymaga od rządu palestyńskiego stworzenia większej ilości szkół i zwiększenia liczby klas.

Jak tworzone są te szkoły?
Od czterech lat w budżecie palestyńskim pula pieniędzy przeznaczanych wyłącznie na edukację stale się powiększa, w celu zwiększania liczby klas w szkołach Strefy Gazy i na Zachodnim Brzegu. Są to środki pozyskiwane głównie z funduszu pomocowego Unii Europejskiej, którego pewna część przeznaczona jest właśnie na rozwój edukacji. Przed ustanowieniem Autonomii Palestyńskiej dzieci ze Strefy Gazy i z Zachodniego Brzegu uczyły się według różnych programów nauczania - egipskiego i jordańskiego. Obecnie udało się opracować własny program edukacyjny, co uznajemy za wielki sukces.

Konflikt ciągnie się bardzo długo i jest skomplikowany. Czy Palestyńczycy mają nadzieję na jego zakończenie?
Istotą tego konfliktu jest okupacja. Okupacja izraelska na ziemiach palestyńskich. Dążymy do ustanowienia pokoju na tych terenach. Wierzymy, że jedyne, słuszne rozwiązanie to utworzenie dwóch niepodległych państw na podstawie prawa międzynarodowego i zgodnie z rezolucjami ONZ. Mamy wsparcie organizacji międzynarodowych. Jesteśmy optymistami. Wszystkie dotychczasowe doświadczenia pokazują, że jest to jedyna droga do rozwiązania problemu izraelsko- palestyńskiego.

Jak można pomóc Palestyńczykom w Strefie Gazy. Kto w Polsce organizuje pomoc humanitarną?
Gaza jest wyjątkowym obszarem w skali całego regionu. Szczególnie po objęciu tam władzy przez Hamas. Jest wiele sposobów pomocy. My, jako władze staramy się pomóc poprzez współpracę z ONZ i Agencją Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Działają również pozarządowe organizacje humanitarne. Mimo, że Hamas kontroluje wszystkie instytucje publiczne, rząd palestyński przeznacza 58 proc. budżetu na pomoc mieszkańcom Strefy Gazy.
W Polsce, projekty pomocowe dla Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Realizuje m.in. Polska Akcja Humanitarna.

Jak Pana zdaniem światowe media przedstawiają konflikt? Czy wystarczająco i czy obiektywnie?
W ostatnim czasie, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy humanitarne, media światowe bardziej obiektywnie patrzą na konflikt. Sprzyja temu rozwój technologiczny, przede wszystkim internet. Trudno jest cokolwiek ukryć. Jednakże w sprawach politycznych, wydaje się, że media prezentują przekonania bliższe stanowisku Izraela.

A polskie media?
W Polsce od czasu do czasu pojawiają się informacje dotyczące konfliktu palestyńsko-izraelskiego, jednak nie zawsze są to informacje obiektywne.

Jako Palestyńczycy chcielibyśmy, żeby zainteresowanie polskich mediów sprawą palestyńską
było większe. Media kształtują przecież opinię publiczną. Postrzegając konflikt w sposób obiektywny można więcej zdziałać w kwestii jego rozwiązania.

Dziękuję za rozmowę.
 / Fot. Aleksandra Rustecka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wiktor Euejda
  • Wiktor Euejda
  • 25.11.2010 18:03

Panie Tomaszu ! Nie widzę odpowiedzi czyżby Pan zmienił zdanie proszę się nie krępować i napisać( tylko krowa nie zmienia zdania :P), może wziął pan książkę do Historii a nie posiłkował się wiedzą z TVN24.pl czy innych tego typu mediów rzekomo informacyjnych... Tragedią Narodu Palestyńskiego jest siła Izraelskiego Lobby na całym świecie które opanowało najpopularniejsze media. 29 listopada Obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim. Zapraszam wszystkich do poszerzania swojej wiedzy na ten temat zanim się będzie wypowiadał o rzekomym terroryzmie palestyńskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz Hens - jest Pan kompletnie zindoktrynowany. Państwo Izrael utworzyli Europejczycy na ziemiach arabskich, wypędzając Arabów z ich domów i gospodarstw, gdyż sami nie chcieli mieć Żydów u siebie w Europie (oddać im część swojej ziemi). I już samo to spowodowało konflikt na Bliskim Wschodzie, a nie jakiekolwiek działania Arabów. Warto też dodać że Żydzi zmuszali Europejczyków i Arabów do utworzenia państwa Izrael licznymi okrutnymi atakami terrorystycznymi wielu swoich organizacji terrorystycznych, tak jak np. Hagana, Irgun, Lehi, Grupa Sterna (i z tych organizacji terrorystycznych powstał wywiad Izraela - Mossad). Kuriozalna jest Pana pisanina, że to Arabowie stanowią zagrożenie dla Izraela, skoro to nie Arabowie ale Izrael wywołał tam przynajmniej 9 wojen, skoro to Izrael nielegalnie posiada broń jądrową a nie Arabowie, skoro to Izrael złamał 68 Rezolucji RB ONZ a nie jakieś państwo arabskie (gdy np. Irak i Iran złamali po ok. 20, czyli ponad 3 razy mniej), skoro to Izrael okupuje ziemie arabskie a nie Arabowie żydowskie, itd. itp. Sofistyką jest nazywanie przez Pana bojowników arabskich "terrorystami" a wspieranie narodów okupowanych "wspieraniem terroryzmu", to tak jakby Pan wyzywał polskich partyzantów i powstańców od "terrorystów". Co do broni atomowej w Izraelu, jest ona nielegalna wg wszelkich praw międzynarodowych, np. jest sprzeczna z międzynarodowymi umowami o nierozprzestrzenianiu oraz o kontroli broni jądrowej, po pierwsze dlatego że USA nielegalnie dało tą broń Izraelowi, a po drugie dlatego że Izrael odmawia współpracy z MAEA czyli z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (odmawia od dziesiątek lat i nie ponosi tego żadnych konsekwencji, podczas gdy Iran z MAEA współpracuje i jest na niego nagonka w prożydowskich mediach a Pan twierdzi populistycznie że to "Iran podtrzymuje w regionie napięcie" - podczas gdy Iran może wywołał jedną wojnę w czasie gdy Izrael wywołał ich co najmniej 9). Co do tego że broń atomową sam sobie zrobił Izrael - to tym bardziej byłoby to nielegalne i tym bardziej obciążające prawnie Izrael, fakty zaś są takie że Izrael przynajmniej środki finansowe, instalacje i plany otrzymał od USA, zaś osoby które wyjawiły światu prawdę o tajnym programie jądrowym Izraela twierdziły że ma on broń tą od USA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu, nie sądzę abym mylił przyczyny ze skutkami. Od czasu uzyskania przez Izrael niepodległości ościenne państwa starają się zmieść Izrael z powierzchni ziemi. A Palestyńczycy są pionkiem w grze tych państw. Przecież to państwa ościenne w przeszłości a obecnie Iran podtrzymuje w regionie napięcie i dostarcza broń terrorystom.

Żadna ze stron nie jest bez winy. Nie traktujmy Palestyńczyków jako ofiary. Hamas zamordował mnóstwo niewinnych ludzi (nie tylko Żydów), czego nie da się niczym wytłumaczyć ani usprawiedliwić.

Nie wiem na czym polega nielegalne posiadanie broni jądrowej. I nie jest to broń podarowana przez USA. Izrael prowadził swój program atomowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksandra Rustecka - gratuluję wywiadu. U nas w Polsce (poza niszowymi portalami) wszędzie przedstawia się prożydowski punkt widzenia więc Twój materiał jest cenny, ponadto w swoich pytaniach zakreśliłaś całokształt obrazu.

Tomasz Hens - mylisz przyczyny ze skutkami. Hamas powstał, rozrósł się i zdobył poparcie społeczne właśnie poprzez agresje Izraela a nie odwrotnie (Palestyńczycy nie zaczęli atakować Izraela bez przyczyny, nie stworzyli bez przyczyny organizacji zbrojnych, zrobili to w obronie własnej, aby dążyć do zachowania suwerenności, do przetrwania narodu). Przypominam że Izrael łamie najwięcej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, niektóre łamie od ćwierć wieku, wszelkie sankcje którymi ONZ chce wywrzeć presję na zbrodniczy Izrael blokuje USA - stały członek RB, ponadto Izrael wywołał przynajmniej 9 wojen z krajami sąsiednimi, od dziesiątek lat okupuje ziemie z których ONZ nakazała mu "natychmiastowe wycofanie", nielegalnie posiada broń atomową, którą otrzymał od USA (nigdy nie wpuścił obserwatorów MAEA, podczas gdy Iran z MAEA współpracuje), no i Izrael dokonuje mnóstwa aktów terroryzmu na całej Ziemi (choćby zamordowanie polityka palestyńskiego kilka miesięcy temu przez Mossad w hotelu w Dubaju; atak na statki konwoju z pomocą humanitarną dla Palestyny, itd., itp.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro w Strefie Gazy naród Palestyński wybrał w wolnych wyborach Hamas to czego się spodziewa? Nagłego wzrostu miłości Izraela i USA? Dopóki w Strefie Gazy rządzi Hamas nie będzie normalności. Obalcie Hamas i Izrael straci argumenty za blokadą. Hamas otwarcie mówi o Palestynie od morza do morza. To co na to ma odpowiedzieć Izrael? Znieść blokady i pozwolić aby kolejni samobójcy wysadzali się w Jerozolimie i innych miastach? Bądźmy obiektywni: gdyby Hamas dysponował siłą ognia wojsk izraelskich, bez chwili wahania zrównałby Izrael z ziemią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Starałam się przedstawić problem obiektywnie, z resztą tego dotyczyło jedno z pytań. Celem wywiadu była próba dowiedzenia się jak to wygląda NAPRAWDĘ i stąd to słowo. Jedyna strona, po jakiej mogłam stanąć to strona cywilów ginących w tym konflikcie, a także tych, którzy cierpnią w wyniku pewnych działań politycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.07.2010 21:30

Tylko jedna drobna uwaga. W zajawce od razu zwróciłem uwagę na zdanie: "Pan Khaled Ghazal Soufan opowiada, jak NAPRAWDĘ wyglądają warunki życia Palestyńczyków" i trochę to wygląda jakbyś stawała po jednaj ze stron. Pytania dobre. Pozdrawiam serdecznie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.