Facebook Google+ Twitter

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii. Zginęło 77 osób

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-07-25 02:41

W Hiszpanii w okolicach Santiago de Compostela doszło do katastrofy kolejowej. W środę wieczorem ekspres wypadł z torów. Zginęło co najmniej 77 osób, około 143 jest rannych. Wykluczono atak terrorystyczny.

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii / Fot. EPA/OSCAR CORRALPociąg szybkobieżny z Madrytu do Ferrol wykoleił się o godz. 20.41 tuż przed wjazdem na dworzec w Santiago de Compostela. Miał 13 wagonów i podróżowało nim 238 pasażerów oraz załoga. Wszystkie wagony wykoleiły się. Kilka wagonów wpadło na siebie nawzajem, miażdżąc poważnie skład.

>>> Ambasada RP w Hiszpanii: Nie znamy listy ofiar

Liczba ofiar podawana w mediach zmieniała się wraz z upływem czasu. Na chwilę obecną szef regionu Galicja Alberto Nuneza Feijoo potwierdził, że w katastrofie zginęło co najmniej 56 osób, a 70 osób jest rannych, w tym 20 w stanie krytycznym.

>>> OBEJRZYJ ZDJĘCIA Z MIEJSCA WYPADKU

Przyczyna wykolejenia wciąż pozostaje nieznana. Reuters podaje, że świadkowie katastrofy tuż przed wykolejeniem pociągu słyszeli potężny wybuch i czuli "silną wibrację".

Akcja ratownicza nadal trwa. Ratownicy sprawdzają wagony i poszukują żywych pasażerów oraz zabezpieczają ciała.

Minister Transportu Sławomir Nowak poinformował na Twitterze, że polskie MSZ nie posiada informacji, żeby wśród ofiar byli Polacy. Wiadomość tę potwierdził rzecznik polskiej ambasady w Madrycie, Maciej Bernatowicz.

>>> Wypadek w Moskwie, 18 osób nie żyje, 25 rannych

 / Fot. Google MapsKatastrofa kolejowa poprzedziła główne święto w Santiago de Compostela, czyli Dzień Świętego Jakuba. Na obchody tego święta do miasta co roku zjeżdżają ogromne ilości pielgrzymów. Uroczystości rozpoczynają się w przeddzień całonocną fiestą. Huczna zabawa przyciąga przed katedrę pielgrzymów i mieszkańców. Nazajutrz odbywa się kolorowa, radosna procesja i uroczysta msza święta. Obchody święta kończy ogromny pokaz sztucznych ogni.

Z powodu tragicznej katastrofy tradycyjna fiesta została odwołana. Arcybiskup Santiago de Compostela, Julián Barrio, złożył rodzinom ofiar kondolencje, a premier Hiszpanii Mariano Rajoy wydał oświadczenie.

"W obliczu tragedii, takiej jaka właśnie wydarzyła się w Santiago de Compostela, w przeddzień wielkiego święta, mogę jedynie wyrazić moje najgłębsze ubolewanie jako Hiszpan i Galicyjczyk" - powiedział. Premier urodził się w Santiago de Compostela. Rajoy przyjedzie na miejsce wypadku w czwartek.


AKTUALIZACJE

6.10
Hiszpańska kolej informuje, że prędkość pociągu wynosiła 180 km/h, przedstawiciele rządu - 220 km/h. Trwa poszukiwanie "czarnej skrzynki". Hiszpańskie media podają najnowszą liczbę ofiar - 77.

5.00
Aktualny bilans katastrofy: 69 ofiar śmiertelnych, 143 osoby ranne. Akcja ratunkowa została zakończona. Ratownicy przeszukali wszystkie wagony, wszyscy ranni zostali odwiezieni do szpitali. Mieszkańcy miasta masowo oddają krew.

4.30
Przedstawiciel hiszpańskiego rządu wykluczył możliwość przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Prawdopodobną przyczyną wykolejenia pociągu była nadmierna prędkość. W tym rejonie dozwolona prędkość wynosi 80 km/h, hiszpańskie media podają, że pociąg jechał 180-200 km/h. Nadal nie wiadomo, co spowodowało ogromną szybkość pociągu: błąd maszynistów czy usterka techniczna. Obaj maszyniści przeżyli, są w szoku.

4.00
Pasażerowie, którzy przeżyli katastrofę twierdzą, że nie słyszeli wybuchu. "Pociąg jechał bardzo szybko i nagle spadł. To było straszne. Nie wiedziałem, co się dzieje". Reporterzy BBC nadal docierają do świadków zdarzenia, którzy opisują głośny huk, który usłyszeli tuż przed wykolejeniem wagonów. Przyczyną wykolejenia mogła być nadmierna prędkość pociągu.

3.30
Gwałtownie wzrosła liczba poszkodowanych w katastrofie. W szpitalach przebywa już 131 rannych. Galicyjskie szpitale apelują o oddawanie krwi, ponieważ jest w tej chwili niezbędna.

3.00
Liczba ofiar nadal wzrasta. Obecnie wiadomo już o 60 ofiarach. Ratownicy nadal przeszukują wagony. Reporterka BBC informuje, że coraz więcej świadków słyszało wybuch przed katastrofą. "Na chwilę obecną nie spekuluje się o błędzie ludzkim, raczej o ataku terrorystycznym". Galicyjskie szpitale przyjmują wszystkich rannych. Nadal 20 pozostaje w stanie krytycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar katastrofy [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.