Facebook Google+ Twitter

Katastrofa pod Szczekocinami. Akt oskarżenia wpłynął do sądu

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-12-06 16:03

3 marca 2012 r pod Szczekocinami zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" relacji Przemyśl-Warszawa i Interregio "Jan Matejko" Warszawa-Kraków. W wyniku tej katastrofy zginęło 16 osób, a ok. 160 doznało obrażeń.

 / Fot. By Wojciech Janaczek (www.kolejkielecka.y0.pl) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons Kilka dni temu Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przesłała do tamtejszego Sądu Okręgowego akt oskarżenia wobec dwóch dyżurnych ruchu.

3 marca 2012 roku we wsi Chałupki pod Szczekocinami k. Zawiercia, na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej, doszło do czołowego zderzenia pociągów.Biegli z zakresu kolejnictwa ustalili, ze w chwili zderzenia pociąg relacji Przemyśl-Warszawa jechał z prędkością 98 km/h, a pociąg Warszawa-Kraków z prędkością 40 km/h. Pierwszy ze składów rozpoczął hamowanie z prędkości 118 km/h w odległości 250 metrów od miejsca zderzenia, a pociąg relacji Warszawa-Kraków z prędkości 100 km/h w odległości 400 metrów od miejsca katastrofy.

Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami. Wyłożono księgę kondolencyjną (zdjęcia)

TVPInfo podaje, iż za nieumyślne spowodowanie katastrofy i fałszowanie dokumentacji odpowie dwoje dyżurnych ruchu, którzy pełnili dyżur na posterunkach kolejowych Starzyny i Sprowa - Andrzej N. i Jolanta S.

Śledztwo wykazało, że mężczyzna skierował pociąg jadący do Krakowa na niewłaściwy tor, a kobieta nie sprawdzając przyczyny zajętości toru wydała zezwolenie na wjazd pociągu z Przemyśla na tor, po którym jechał już pociąg z Warszawy. Podejrzani nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

Przestępstwo nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, którego następstwem jest śmierć człowieka, jest zagrożone karą do 8 lat więzienia. Natomiast za poświadczenie nieprawdy w dokumencie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem specjalistów badających tę sprawę winę za ten wypadek ponoszą również maszyniści obu pociągów (zginęli w katastrofie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.