Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23556 miejsce

Katastrofa samolotu CASA. Wstrząsający raport cywilnych biegłych

Reporterzy redakcji programu Superwizjer dotarli do dokumentów, z których wynika, że wojskowy samolot CASA, który rozbił się dwa lata temu w Mirosławcu, zatankowany był paliwem złej jakości. Ponadto piloci wykonywali lot po 19 godzinach pracy, a czarna skrzynka nie zarejestowała ostatnich 14 sekund przed katastrofą.

 / Fot. Wikimedia CommonsRaport wojskowy, powstał już 2,5 miesiąca po katastrofie. Według dziennikarzy komisja badająca przyczyny wypadku, mogła ulec naciskom MON, co potwierdzają zeznania jednego ekspertów, który zajmował się tym tematem.

Raport, do którego dotarli reporterzy został napisany przez cywilnych biegłych, powołanych przez Prokuraturę Wojskową w Poznaniu, rok po katastrofie. Wnioski do jakich doszli biegli w znaczący sposób odbiegają od ustaleń komisji wojskowej. Paliwo, którym zatankowano samolot było bardzo złej jakości i mogło uszkodzić silniki. Piloci prawdopodobnie nie mieli czasu na odpoczynek po 19-godzinnej zmianie. Brak zapisów czarnych skrzynek z ostatnich 14 sekund uniemożliwia odtworzenie całego przebiegu lotu, w tym najważniejszych jego momentów.

Według ekspertów awaria samolotu mogła być tak nagła, że piloci nie zdążyli poinformować wieży kontrolnej. Takiego wniosku nie da się jednak zweryfikować, bo w kabinie nie było rejestratora rozmów.

Do katastrofy doszło 23 stycznia 2008 r. Samolot CASA C-295 M o numerze 019, rozbił się przy podchodzeniu do lądowania. Zginęło w niej 16 wysokich rangą wojskowych i 4 członków załogi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Szczepan Pulik
  • Szczepan Pulik
  • 27.12.2010 19:40

W wojsku panują dokładnie takie same zwyczaje jak w latach 70-tych, kiedy służyłem jako tzw. "trep". Mechanizmy działania się nie zmieniły. Dużo, dużo mniej pieniążków niż za "komuny" , przekręty, niechby ktoś dawniej wywinął jakiś przewał w armii marny jego byłby los. Dziś kolesie nie dadzą mu zginąć- na wyższych szczeblach, kapelani zamiast oficerów politycznych.... Kiedyś w wojsku za bardzo nie włażono w odbyt towarzyszom bratniej Armii Czerwonej ( tak, tak ! ) . Teraz włazi się głęboko " sojusznikom " za oceanem. ze skutkiem pożal się Boże. amunicji do strzelań nie żałowano... Jeszcze okupacja innych państw- to czyści najemnicy !!. Totalna masakra, a nie chcę dalej kontynuować tematu bo już zaczyna mnie trafiać szlag....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mnie ciekawi dlaczego czarna skrzynka nie zarejestrowała ostatnich 14 sekund? Czy możliwe, że jest to tylko oficjalna wersja? Ta katastrofa chyba wyjątkowo kompromituje naszą "armię". Temat: Wojsko Polskie - to temat rzeka zresztą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Zaj
  • Tadeusz Zaj
  • 12.10.2010 06:24

Każdy raport z katastrofy jest wstrząsający.Każda katastrofa ma przyczynę. Nie wiedział pan o tym Gdak ?
Jak jest wszystko dobrze to nie ma katastrof, to takie oczywiste.
Wszędzie pracują ludzie, ludzie są winni niedopatrzeń.
Klich nie kazał zatankować tego samolotu złym paliwem i nie kazał latać pilotom po 19 godzin, opamiętajcie się, odrobina logiki by się przydała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście Bogdana Klicha przerosły obowiązki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 11.10.2010 19:01

Armia jest w zapaści - pytanie kto jest temu winien Klich ? a może Tusk ? ,bo przecież on jest szefem rządu. To on podejmuje strategiczne decyzje , ważne decyje dla funkcjonowania państwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasza armia znajduje się w dramatycznej zapaści finansowo- technicznej. A lotnictwo to totalna katastrofa. Obrona przeciwlotnicza to skansen. Wszystko co nowocześniejsze idzie na misje. Szkoda pilotów, marynarzy, żołnierzy, szkoda ich wiedzy i umiejętności , samymi chęciami kraju nie obronią. O tym, że min. Klich zniszczy wszystko co w armii mamy najlepsze pisałam już 3 lata temu i nic a nic się nie pomyliłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najwyższa pora na odejście Bogdana Klicha. Jeśli nie panuje się nad resortem, a wielu sytuacjach działa się na jego szkodę (co za tym idzie szkodę Polski) to dla kogoś takiego nie ma miejsca w rządzie.

Najgorsze, że w świetle powyższych faktów, zaczynam wątpić w wyjaśnienie katastrofy w Smoleńsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.10.2010 16:37

O ile wiem, a śledzę tę historię, to raport jeszcze nie jest gotowy. Po prostu śledztwo w sprawie Smoleńska zagłuszyło stare dochodzenie i dopiero czeka ono na finalizację. Czytałem pierwszą wersję z zastrzeżeniem, że ostateczne wnioski dopiero zostaną sformułowane. Na razie jedyną konsekwencję poniósł gen bryg. pil. Ryszard Hać, który był przedtem Komendantem Szkoły Orląt (WSOSP) w Dęblinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To dramat instytucji wysokiego zaufania jakim cieszy się wojsko. Ukrywanie i wręcz fałzowanie prawdy jest niedopouszczalne. Czyzby zasada Pilnuj Własnej D...y była obowiązkowa nawet w Polskim Wojsku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.