Facebook Google+ Twitter

Katastrofa samolotu w Kongu. Co najmniej 30 osób nie żyje

W Brazzaville, stolicy Konga, rozbił się samolot transportowy Ił-76. Jak podaje przedstawiciel lotnictwa, samolot należał do spółki prywatnej Trans Air Kongo. Dotychczas stwierdzono, że 30 osób zginęło, a ponad 20 znajduje się w szpitalach.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. sulivanmark/CC BY-SA 2.0Samolot transportowy Ił-76T, będący własnością linii Trans Air Kongo, lądując 30 listopada ok. godz. 18, rozbił się na lotnisku Maya-Maya w stolicy Republiki Konga - Brazzaville.

Lądowanie odbywało się w czasie burzy. Samolot znalazł się poza pasem startowym, uszkodził około piętnastu budynków mieszkalnych, w tym miejscowy bar, i zatrzymał się na zboczu wąwozu poza południowo-zachodnim krańcem pasa startowego. Samolot rozpadł się i stanął w płomieniach. Poszukiwania ofiar przerwano ze względu na zapadającą ciemność brak oświetlenia. Lotnisko jest zamknięte - podała agencja ITAR-TASS.

Rano stwierdzono, iż zginęło 30 osób. To członkowie załogi i okoliczni mieszkańcy. Ponad 20 osób znajduje się w szpitalach. Samolot miejscowej firmy Aero-Serwis miał trudności z przyziemieniem na pasie ze względu na sztormowy wiatr. Ił-76 przewoził samochody z portowego miasta do stolicy. Ratownicy kontynuują pracę na miejscu katastrofy.

Samolot Iljuszyn Ił-76 (ros. Ил-76) jest 4-silnikowym odrzutowym rosyjskim samolotem transportowym, zaprojektowanym przez biuro konstrukcyjne im. Iljuszyna. Prototyp oblatany w 1971 roku, seryjna produkcja od 1974 roku w zakładach w Taszkencie w Uzbekistanie. Dotychczas wyprodukowano 938 egzemplarze tego samolotu. Jest jedną z najpowszechniejszych maszyn transportowych.

Samolot został skonstruowany w celu przeniesienia ładunku o wadze 40 ton na odległość 5 tys. km w ciągu niecałych 6 godzin. Jest również zdolny do startu na krótkich pasach startowych oraz może pracować w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Jest to taki sam samolot jak ten, który nie otrzymał zgody na lądowanie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. - po polskim Jaku-40, a przed prezydenckim Tu-154.

Port lotniczy Maya-Maya jest zbudowany z dwóch modułów. Pierwszy z dwóch pasów startowych ma 3700 metrów długości i został otwarty 11 sierpnia 2010 r. przez władze kongijskie. Nowy port lotniczy obejmuje sześć rękawów dostosowanych do samolotów typu Airbus A380 i Boeing 747-400. Drugi moduł jest w budowie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zdjęcie z ubiegłego roku, tego samolotu który wczoraj uległ katastrofie.
http://www.airliners.net/photo/Airnesses-(Heavylift)/Ilyushin-Il-76T/2023773/L/&sid=be75b6ef6aee4a323dddf52bbcc1ca6c
Jeden z członków załogi był narodowości ukraińskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.