Facebook Google+ Twitter

Katastrofa samolotu z prezydentem na pokładzie. Nikt nie przeżył

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-10 09:34

Samolot prezydencki TU 154 rozbił się w okolicy lotniska wojskowego w Smoleńsku. Według oficjalnych informacji nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie znajdowały się najważniejsze osoby w państwie.

 / Fot. WikipediaSamolot Lecha Kaczyńskiego rozbił się na lotnisku w Smoleńsku. Według Reutersa samolot rozbił się na płycie lotniska. Na pokładzie była prezydencka para. Jak podaje MSZ, na pokładzie było 88 osób. Wszyscy zginęli. Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ, przyznaje, że zaistniała informacja, że trzy osoby przeżyły, ale to informacja agencyjna, przez nas na razie nie potwierdzona, zakładamy że wszystkie 88 osoby zginęły.

Lista pasażerów jest ciągle weryfikowana.

Jak powiedział gazecie.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski samolot przy lądowaniu zahaczył o drzewa. Wygląda to bardzo źle - powiedział rzecznik MSZ. - Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewo. Według wstępnych informacji, TU 154 - wysłużony samolot Pułku Specjalnego - rozbił się przy lądowaniu i stanął w płomieniach. Za prawdopodobną przyczynę tragedii podaje się błąd pilota. Jak podaje policja w Smoleńsku, maszyna cztery razy podchodziła do lądowania. TVN24 podaje, że białoruskie lotnictwo ostrzegało pilotów samolotu przed złymi warunkami w Smoleńsku. Mimo to załoga zdecydowała się na lądowanie.

Z relacji świadków wynika, że samolot przy lądowaniu zwiększał pracę silników - wskazywałoby to na powtórzone próby lądowania. To normalna procedura w przypadku, gdy pilot nie może poprzez mgłę dostrzec elementów, które umożliwiłyby mu bezpieczne lądowanie.

Jak podaje korespondent TVN24, samolot rozpadł się na dwie części. Miejsce katastrofy jest szczelnie otoczone przez rosyjską milicję. Na miejscu zdarzenia są dziennikarze, ale funkcjonariusze otaczający miejsce tragedii pilnują, by nikt nie zbliżał się w pobliże roztrzaskanego samolotu. Federalna Służb Bezpieczeństwa konfiskuje zdjęcia zrobione przez świadków.

Jak podaje Polsat News, na miejsce tragedii leci premier Rosji Władimir Putin.

Żaden z pasażerów nie przeżył katastrofy. W MSZ zbiera się grupa kryzysowa. W tej chwili stan prezydenta i jego żony pozostaje nieznany. Poza prezydencką parą na pokładzie znajdowali się m.in. szef IPN Janusz Kurtyka, szef NBP Sławomir Skrzypek, Jerzy Szmajdziński, Przemysław Gosiewski a także Zbigniew Wasserman.

Radosław Sikorski przekazał wiadomość Donaldowi Tuskowi. Premier płakał.

W wypowiedzi dla TVN24 Aleksander Kwaśniewski przyznał, że lotnisko wojskowe w Smoleńsku jest wyposażone w krótki pas do lądowania, a układ naprowadzania pozostawia wiele do życzenia.

Lech Wałęsa określił katastrofę jako tragedię drugą po Katyniu. "Tam nam próbowano głowę odciąć i teraz też zginęła elita naszego kraju, uzupełnić to, to trochę potrwa, strata wielka" - powiedział (link). - "Wyrwano nam po raz drugi część elity tego kraju, będziemy długo uzupełniać, długo szkolić, to już nie będzie to, co było. Musimy jednak widzieć jak nasze życie jest mało ważne".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (88):

Sortuj komentarze:

Wieczny Odpoczyek Racz Im Dać Panie A Światłość Wiekuista Niechaj Im Świeć

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.04.2010 17:26

Dziś jest dokładnie tydzień po tej strasznej tragedii a ja nadal nie mogę się otrząsnąć. Nadal jestem w szoku i nie wierze że to prawda dla mnie to nadal zły sen [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzień w którym pękło niebo

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ziemia przeklęta, znów polską krew pije.
Ziemia smoleńska żałobą się kryje.
Ciężko zrozumieć Boże zamiary,
po 70 latach nowe ofiary..."

Wiele jest pytań po katastrofie, ale nie czas na nie odpowiadać. Polska została sierotą, bez głowy państwa. Jestem Polakiem i xle czuje się z tym, że tyle ludzi władzy straciło życie w jednej chwili. Rozmiary tragedii zobaczymy dopiero po pogrzebach, teraz przeżywajmy w ciszy żałobę ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.04.2010 00:09

niech mi Panie wola Twoja się stanie proszę przyjmij te dusze do siebie AMEN ...... wieczny odpoczynek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie...

"...przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las..."

Zbigniew Herbert „Guziki”

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie mieszkam w polsce od kilku lat ,i pewnie jak wiekszosc goniac za pieniedzmi,konsumujac,zyje znieczulony na wzniosle idee,na patriotyzm i wiezi z rodakami........wierzcie mi ze dzisiejsze poranne wiadomosci zmrozily mi krew w zylach!do wczoraj politycy z pierwszych stron gazet-umoczeni w afery, czasem smieszni,lubiani,nie lubiani.......................LUDZIE Z NAPRAWDE OGROMNYM DOSWIADCZENIEM(bo kawal zycia w bagnie z takimi samymi wilkami) NA NAJWYZSZYCH STANOWISKACH W NASZYM KRAJU-tak z minuty na minute-NIE ZYJA!!!to jest trudne do ogarniecia..........przy tym wszystkim co sie dzieje na tym podlym bezdusznym swiecie to jest OGROMNA STRATA!!!!!!!!!!!!!!! JEDNEGO JESTEM PEWNY(naczytalem sie i nasluchalem juz dzisiaj takich "wiadomosci"ze nie wierze i mam nadzieje ze nie jedyny na obczyznie)ALE!!!!!!!jak to nie byl tragiczny wypadek i jest potrzeba to zawijam natychmiast swoj wezelek i ruszam do kraju mojej mowy ojczystej a karabin znajde po drodze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Znów się potwierdza reguła, jak ważny jest drugi człowiek, a nie jego kariera. Rodzinom zmarłym tragicznie współczuje. A im spoczynku w pokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram poprzedni wpis. Zginęła, jak to określił Wałęsa "elita" naszego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest nie do ogarnięcia! Wielu z tych, którzy zginęli to świetni specjaliści, doświadczeni politycy i dyplomaci. Chyba jeszcze nie do końca jesteśmy świadomi ogromu tragedii. Niech spoczywają w pokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.