Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16762 miejsce

Katastrofa smoleńska. 20 odpowiedzi na 20 pytań

Po "54 odpowiedziach.." przyszedł czas na dogrywkę. Pojawiły się kolejne pytania, na które odpowiedź ma stać się kluczem do poznania przyczyn katastrofy Tu-154M w Smoleńsku. Znów postanowiłem przyjrzeć się im bliżej.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PL_TU-154M_Government_Plane.JPG / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/PL_TU-154M_Government_Plane.JPGPonad pół roku temu miała miejsce katastrofa rządowego Tu-154M nieopodal lotniska w Smoleńsku. Wśród 96. ofiar znalazł się prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński wraz z małżonką, dowództwo Wojska Polskiego oraz wiele osobistości życia publicznego. Pomimo toczącego się od miesięcy śledztwa w sprawie poznania przyczyn tej tragedii, nadal bardzo niewiele możemy powiedzieć o tym, co dokładnie się stało tego sobotniego, mglistego poranka. Brak informacji rodzi pytania, na które nikt z władz nie chce odpowiedzieć. Poniższa lista 20 pytań dotyczących katastrofy w Smoleńsku ukazała się na 2. stronie specjalnego wydania "Gazety Polskiej", które ukazało się 7 października 2010 r. Postanowiłem im przyjrzeć się bliżej i postarać się na każde z nich odpowiedzieć.

1. O której godzinie dokładnie wydarzyła się katastrofa?Wrak Tu-154m, www.wikipedia.org / Fot. PRSteam.net
Bezpiecznie możemy przyjąć, że najbardziej obiektywną odpowiedzią na powyższe pytanie jest 8:41.05. O tej godzinie czasu polskiego kończy się zapis ujawnionego pod koniec maja br. stenogramu z "czarnej skrzynki" (CVR - Cockpit Voice Recorder, zapis rozmów w kabinie pilota) rządowego tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. Możemy się spodziewać, że zapis z drugiej "czarnej skrzynki" (FDR - Flight Data Recorder, zapis parametrów lotu) oraz rozmów pomiędzy pilotami a kontrolą lotów potwierdzi tę godzinę jako dokładny czas upadku maszyny.

Dla wielu osób zajmujących się katastrofą rządowego samolotu ważna jest również godzina 8:39.35. W tym właśnie momencie 10 kwietnia br. doszło do zerwania linii energetycznej ze stacji "Siewiernaja" w pobliżu lotniska w Smoleńsku. To zdarzenie jest przypisywane upadkowi Tu-154M. Ale po tym czasie, według zapisu z CVR m.in system TAWS nadal wysyłał pilotom ostrzeżenia o zbliżaniu się do ziemi, co nie byłoby możliwe po upadku maszyny. Tak jak wcześniej wspominałem - ujawnienie zapisu z FDR i rozmów pomiędzy pilotami a kontrolą lotów powinno rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (42):

Sortuj komentarze:

Jola Pypek
  • Jola Pypek
  • 21.11.2010 17:14

http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101120/WYBORY_SAMORZADOWE_2010/368780094

Komentarz został ukrytyrozwiń
ortogr..
  • ortogr..
  • 18.11.2010 00:17

dla p. drabika "nie wątpliwie" razem czy osobno "nie wątpliwie nierobi rzadnej rurznicy"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beny
  • Beny
  • 05.11.2010 01:35

W ostatnim zdaniu "nie wątpliwie" niewątpliwie powinno być napisane razem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszy mnie krytyka ponieważ to znaczy, że nie każdy w tym kraju myśli tak samo. A poza tym to nie ja dopasowuję fakty do postawionej sobie tezy, bo to praktyka stosowana choćby w "Gazecie Polskiej". I tle z mojej strony !

Komentarz został ukrytyrozwiń
edi
  • edi
  • 01.11.2010 23:41

Zastanawiam się,kim Pan jest z zawodu?śledczym?prokuratorem?ma pan wgląd we wszystkie akta sprawy?To co Pan Szanowny wyczynia w swojej tyradzie to zwyczajne gdybanie i myslenie życzeniowe-najpierw teza,a resztę sie jakoś dopasuje.Jak Pan to dopasował,widać powyżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
my naród
  • my naród
  • 01.11.2010 13:24

panie piotrze drabik. już punkt 1.kładzie pana wywody na łopatki. czyżby odpowiedzi udzielał pan na zlecenie? dla potwierdzenia z góry założonej tezy? swobodnie pan manipuluje czasem (8:41.05. i 8:39.35.)tak, jakby znał pan czas odniesienia. już Einstein chcąc zsynchronizować czasy na stacjach kolejowych, niechcący sformułował teorię względności. za to był Nobel i określenie Największy Umysł XXw. czasów na stacjach nie zsynchronizował. a pan tu w kilku zdaniach "okazujesz się lepszym" od Einsteina. Zegar czarnych skrzynek i zegar na ścianie dyspozytora linii energetycznej były tak zsynchronizowane, że wychwyciły 90 sek różnicy. Pan nie ma wątpliwości. do tego dodaje pan "Możemy się spodziewać, że zapis z drugiej "czarnej skrzynki"..... potwierdzi tę godzinę jako dokładny czas upadku maszyny." tupetu panu nie brak, ale co się nie robi dla pieniędzy. pozostałe punkty odpuszczam. szkoda czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rot
  • rot
  • 01.11.2010 10:02

red - klepiesz bzdury. na zmówienie? naród zawsze mówi prawdę. naród zawsze cierpi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 01.11.2010 09:15

My naród - to osoba (bojówkarz ) do mieszania w głowach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Staliński
  • Józef Staliński
  • 01.11.2010 08:36

Naród na W24 jest nie tylko dezinformowany, ale również fałszowany. brawo wydawcy, brawo redaktorzy. to "prosta droga do sukcesu"