Facebook Google+ Twitter

Katastrofa smoleńska. Minister sprawiedliwości złamał prawo?

Krakowska prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo ws. rozpowszechnienia bez zezwolenia, fragmentów z nagrania rozmów, na pokładzie samolotu T-154M. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski miał odsłuchać zapisów z czarnych skrzynek 15 października, w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych.

Fragment stenogramu z czarnych skrzynek TU-154M, prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. / Fot. Wikimedia CommonsJak podaje serwis Gazeta.pl śledztwo wszczęto "w sprawie rozpowszechnienia bez zezwolenia w dniu 15 października na terenie Instytutu Ekspertyz Sądowych wiadomości z postępowania przygotowawczego Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w postaci fragmentów z nagrania rozmów na pokładzie samolotu T-154M".

Prokuratura, dla dobra postępowania, na razie nie chce podawać szczegółów. Zapewnia, że konieczne jest przeprowadzenie wielu czynności o charakterze procesowym. Dopiero wtedy będzie można ustalić, czy doszło do nieuprawnionego ujawnienia materiałów.

W piątek 15 października 2010 roku, w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych, Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odsłuchał nagrań z czarnych skrzynek samolotu TU-154M,
który rozbił się 10 kwietnia. Pytanie, czy było to rozpowszechnienie informacji ze śledztwa bez zgody prokuratora? Resort sprawiedliwości utrzymywał, że Kwiatkowski zapoznał się jedynie z "materiałem poglądowym" lub, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że odsłuchiwał pełnych zapisów.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagali się w tej sprawie zdecydowanej rekacji i zdymisjonowania Ministra Sprawiedliwości. Z kolei kodeks karny za "rozpowszechnianie publiczne, bez zezwolenia prokuratora, wiadomości z postępowania przygotowawczego zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym" przewiduje grzywnę, karę ogarniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tych nagrań słuchało już zapewne około 100 osób. Czy jeden i to minister sprawiedliwości coś naprawdę zmieni. PiS szuka czegoś by zaistnieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Woda na młyn.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PISIOR
  • PISIOR
  • 25.11.2010 20:17

Bonzowie? Powinno być mafiozi z PO są ponad prawem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 25.11.2010 16:55

Prawo jest tylko dla maluczkich. Bonzowie z PO są ponad prawem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.