Facebook Google+ Twitter

Katastrofa smoleńska według polskich prokuratorów wojskowych

- Nie zamierzamy odnosić się do słów rosyjskich ekspertów, nie mają one dla nas znaczenia - powiedział Andrzej Seremet, otwierając dzisiejszą konferencję. - Będziemy mówili o ustaleniach polskich śledczych - podkreślił prokurator generalny.

Konferencja polskich prokuratorów / Fot. PAP/Paweł SupernakŚledczy rosyjscy przygotowują 32 tomy akt, które wkrótce trafią do Polski. Tymczasem polscy prokuratorzy wojskowi oraz śledczy z Komisji Badania Wypadków Lotniczych prowadzą przygotowania do eksperymentu procesowego z wykorzystaniem samolotu Tu-154M o numerze bocznym 102 - podał Andrzej Seremet.

Generał Krzysztof Parulski przypomniał, że od 2 lutego polscy prokuratorzy prowadzili w Moskwie przesłuchania rosyjskich świadków i badanie dokumentacji będącej w posiadaniu Rosjan.

- Współpraca układała się pomyślnie. Umożliwiono nam przesłuchanie dodatkowych dwóch świadków a także zadanie nie tylko pytań pierwotnie zgłoszonych, lecz także tych, które pojawiły się w trakcie przesłuchań - powiedział ppłk Karol Kopczyk. Śledczy dodał też, że polskich prokuratorów zapoznano w Moskwie z dokumentami dotąd nieznanymi stronie polskiej.

Mjr Jarosław Sej oraz ppłk Karol Kopczyk, prokuratorzy wojskowi badający przyczyny katastrofy smoleńskiej / Fot. PAP/Paweł SupernakMjr Jarosław Sej pozytywnie ocenił wiarygodność i staranność przygotowania kopii nagrań z czarnej skrzynki, którą strona rosyjska przekazała Polsce. Gen. Krzysztof Parulski dodał, że rosyjski Komitet Śledczy jest obecnie w posiadaniu zarówno oryginału, jak i wszystkich pozostałych w Rosji kopii rejestru. Mjr Sej podkreślił, że procesowo udokumentowano wszystkie merytorycznie istotne uwarunkowania zarówno wykonania kopii rejestrów z czarnej skrzynki, jak i ich zabezpieczenia w trakcie przechowywania.

Prokuratorzy zaznaczyli, że nie zapoznawali się w Moskwie z dokumentacją związaną z generałem Błasikiem, nie będą więc wypowiadali się ani o jego domniemanej obecności w kokpicie prezydenckiego samolotu, ani rzekomej obecności alkoholu we krwi generała.

Odnosząc się do pytania o unieważnione przez Rosjan zeznania smoleńskich kontrolerów lotu, ppłk Karol Kopczyk powiedział, że przesłuchania przeprowadzone przez polskich prokuratorów w całości wyczerpały potrzeby śledztwa w tym zakresie. Ppłk Kopczyk zaznaczył też, że zeznania świadków polscy prokuratorzy poznawali nie tylko dzięki własnej znajomości języka rosyjskiego, ale i stałej obecności tłumacza, co wyklucza pojawienie się przekłamań albo luk w ustaleniach śledczych.

Naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski oraz prokurator generalny Andrzej Seremet / Fot. PAP/Paweł SupernakW odpowiedzi na pytanie o kwestię eksperymentu śledczego, płk Ryszard Filipowicz zaznaczył, że w dwóch niezależnych próbach prokuratura wojskowa oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych będą badały odmienne parametry. Gen. Parulski zastrzegł, iż ze względu na dobro śledztwa oraz uwarunkowania prawa krajowego i międzynarodowego, prokuratorzy nie mogą wiele mówić ani o dotychczasowych ustaleniach (zwł. w zakresie pozyskanych w Moskwie zeznań świadków oraz tożsamości świadków), ani o planowanych dalszych czynnościach w śledztwie.

Przypomnijmy, że prokuratorzy badają kilka wątków. Jeden z nich dotyczy nieprawidłowości w przygotowaniu przelotu polskiej delegacji na uroczystości katyńskie; jak oceniają eksperci, śledztwo w tej sprawie powinno zakończyć się w ciągu kilku tygodni.

Czytaj też:

Zeznania kontrolerów ze Smoleńska to kluczowe dowody

Zakończyła się konferencja Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej ws. śledztwa smoleńskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

zbigniew kopacz
  • zbigniew kopacz
  • 31.01.2012 15:12

to nie konferencja tylko farsa, wszyscy którzy od początku zajmują się ślectwem w.s. katastrofy,to jest rząd i prokuratorzy,gdyby mieli choć troche honoru to podali by się do dymisi

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 19.02.2011 07:53

Ja chciałbym słyszeć jak brzmiały pytania zadawane przez naszych prokuratorów podczas przesłuchania kontrolerów ,czy nie zadawali pytań z duszą na ramieniu. A sama konferencja to była szopka....)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazwiska osób znane są już od kilkunastu miesięcy. Jeżeli nasi prokuratorzy (tak przynajmniej informowano opinie publiczną) mieli przesłuchać obsługę wieży to mówienie dzisiaj o tajemnicy (oczywiście chodzi przesłuchiwane osoby) śledztwa (nazwiska przesłuchiwanych) jest niepoważnym traktowaniem Polaków. W początkowym etapie śledztwa niektórzy z prokuratorów biorących udział w dzisiejszym telewizyjnym spotkaniu ( nie nazwę tego konferencją) mówili o bardzo dobrej współpracy ze stroną rosyjską. Okazało się to nieprawdą a w dodatku zostały ujawnione polskie konflikty. Więc trudno powiedzieć na ile dzisiejsze dywagacje na ten temat są uzasadnione. Uważnie słuchałam (później kilkakrotnie odsłuchiwałam niektóre frag . wypowiedzi) i zastanawiam się czemu miało służyć to spotkanie i kiedy skończy się ta zabawa w ciuciubabkę i ogłupianie społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ujawniono przecież, że > prokuratorzy nie mogą wiele mówić ani o dotychczasowych ustaleniach ..., ani o planowanych dalszych czynnościach w śledztwie<. Jedno co mogą mówić to to, że > nie mogą wiele mówić <.
I to jest istotna informacja, dla której, jak widać, warto organizować konferencje.
Wystarczy Polakom. Mają wiedzieć jak głosować, od myślenia jest władza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

i było xa drużbu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem i ... niczego się nie dowiedziałem. Po co robić konferencje prasowe, na których niczego się ujawnia, bo "top secret"?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

ważne że dostali na pożegnanie ruskie papachy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.