Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20905 miejsce

Katastrofa: tysiąc ofiar w polskiej kopalni węgla w Brzeszczach?

Spokojnie - jeszcze nie ma ofiar ale mogą być...Tytuł tego felietonu miał być inny, ale postanowiłem dać taki właśnie,by zwrócić uwagę na katastrofę, która dokonuje się na naszych oczach w polskim górnictwie węgla kamiennego.

]"Kupuj polski węgiel, pomóż naszym górnikom!"[/b]

Czy przeczytalibyście ten felieton, gdyby miał powyższy tytuł? Bo o cóż mi chodzi? Raz o to,że choć w całej sieci aż wrze od komentarzy wokół sytuacji załóg 4 polskich kopalń w Wiadomościach24 nie jest to temat tygodnia?

 / Fot. archiwumZapraszam do przeczytania tego felietonu z "utopijną" ideą ..

Nie chcę się popisywać wiedzą o polskim górnictwie ale byłem przed laty zwiedzać kopalnię "Piast" w Brzeszczach a i mam za sąsiadów sporo spośród pracujących w niej górników, którzy do pracy przy wydobyciu węgla dojeżdżają tam nawet z odległości 30 km. Zatem ludzie mieszkający na przestrzeni 100 km kwadratowych polskiej ziemi to niebawem być może ludzie bez gwarancji stałej pracy. Czy to nie będą ofiary nieudolności zarządzania kopalniami i spółkami węglowymi, które niczym nagłe trzęsienie ziemi rękami polskiego rządu mają być "wygaszane"
Jak czytam słowo wygaszanie to mam następujące skojarzenia: czy obok mnie następuje coś w rodzaju niebezpieczeństwa skażenia nuklearnego, które trzeba "wygasić".? Dorodny polski węgiel?Zdjęcie wykonano w Wadowicach / Fot. Wiesław Adamik
I może rzeczywiście ma miejsce klęska żywiołowa? Nie będę zgłębiał tematu znanego z codziennych doniesień i dokonywał przeglądu ostatnich wystąpień polityków w polskim Sejmie i w Parlamencie Europejskim, metody leczenia górnictwa zaproponowanej przez premier Ewę Kopacz poprzez wyodrębnienie niczym w "kokonie ochronnym" odrębnej spółki z 4 feralnymi nierentownymi kopalniami.

Idę na skróty bo sprawa pilna i wymagająca może innego niż do tej pory spojrzenia bez uprzedzeń.

W jak z wielu z nas jest taka kalkulacja: mogę w styczniu tak jak w grudniu mniej martwic się o budżet rodzinny, który zimą zawsze nadweręża koszt ogrzewania. To już druga z rzędu "ciepła" zima i nie trzeba tak mocno grzać. W budżecie domowym zostaje suma równoważna tonie niespalonego węgla. Jestem 'do przodu", mam sporo dodatkowych pieniędzy na wakacje! I co mi tam że górnictwo polskie nie sprzedało przez ostatnie 2 lata tyle węgla co wcześniej gdy zaczęło przynosić dochody... I pewnie upadnie! Przecież to rząd pozwala na sprowadzanie węgla z zagranicy a nie ja!
Co właściwie MNIE obchodzi polski węgiel i walka górników o to, aby były czynne polskie kopalnie? Przecież oni dostaną sute odprawy.
Myślę, że nie byłoby w sercach Polaków takiego skrywanego oczywiście myślenia, gdyby poznali następującą historyjkę opowiedzianą mi przez mojego Ojca:
"Twój dziadek przed wojną wraz z czterema innymi zaprzęgał się do fury bez koni i ciągnęli ją prawie 20 km pod kopalnię Brzeszczach. Tam ładowali na wóz kilka ton opału i ciągnęli z powrotem."

Jedna z dyskusji społecznościowych o kopalni w Brzeszczach c.d. / Fot. Wiesław AdamikJedna z dyskusji społecznościowych o kopalni w Brzeszczach / Fot. Wiesław Adamik

Dzisiaj węgiel leży na pobliskim składzie i nie kupuję już ani kilograma bo podłączono mi centralne ogrzewanie. Została po węglu pusta piwnica. Może tak na wszelki wypadek zapełnić ją toną węgla?

Tak sobie myślę, że gdyby choć milion Polaków kupiło w styczniu korzystając z dobrej pogody 1 - 2 tony "niepotrzebnego" węgla choćby po to aby wprawić w ruch obrót węglem i dać wyraz solidarności z "uprzywilejowaną branżą.

 / Fot. archiwumKtoś spyta po co komu "niepotrzebny" węgiel ? Można zwyczajnie rozdać połowę niezasobnym sąsiadom którzy mają jeszcze piece węglowe. Bo pomyśl, odcinają nam dostawy gazu....
Ostatnio w Polsce była taka akcja - w supermarketach rozdawano setki tysięcy ton polskich jabłek za darmo. Co stoi na przeszkodzie postąpić podobnie z węglem, którego tona jest tańsza niż tona jabłek?

Może przedstawiciele Polskiego Episkopatu, Polski Prezydent, Posłowie i my sami przypomnimy sobie co to znaczy "Być solidarnym", "Pomóc innym" itd. w tym z rodzinami górników i co to duma z tego że jeszcze mamy jakiś przemysł ..

Zanim nadciągnie katastrofa...Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (58):

Sortuj komentarze:

Warto przeczytac analize o przyczynach smogu w Polsce a nie jest to spalanie dobrego wegla czy w dobrym stanie samochody http://iminno.com/smog-w-polskich-miastach-co-powoduje/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj Barborka zatem przeczytajcie raz jeszcze moj felieton o polskim gornictwie naoisany zima br. Tezy tekstu u poprzednich komentarzy nabrały aktualności wświetle własnie ogłoszonej decyzji rządu premier Beaty Szydło o interwencyjnym zakupie węgla od kopalń przez polskie państwo. Górnicy mają pieniądze na barborkę a państwo dysponuje strategicznym surowcem energetycznym. I nikt nas nie będzie szantazował odcięciem dostaw gazu tej zimy. Jestesmy zasobnym krajem!
Z okazji Barborkowego Świeta zycze górnikom i rządowi - fedrujcie tak dalej. A co dalej z węgle juz pisalem poniżej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Petru w tej chwili w TVP 1 głosi program calkowitej prywatyzacji polskiego górnictwa, które jego zdaniem balansuje na krawędzi bankructwa bo UE nie pozwoli go dofinansowywać, a jego jego cena spada a koszty wydobycia w Polsce rosną.Nie widzi w rodzimym węglu gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju! Dziennikarka prowadząca program ladnie go kontrargumentuje.
Petru najchętniej wyslalby górnikow nierentownych kopalń na takie emerytury czy wypłaty tantiemow jak kilkanaście lat temu tak zrobiono.

Ja spotykam tych wczęsniakow jak już calkowicie na garnuszku budżetu państwa już tylko kopią grżądki na dzialce przed 50 tką.

Z takimi poglądami moim zdaniem pan Petru byby dobrym kandydatem na stanowisko zajmowane obecnie przez Donalda Tuska ale nie na premiera polskiego rządu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiecie co jak slyszę że 17 milionow ton polskiego węgla na haldach to jakas klęśka gospodarcza dla Polski to sie za glowę lapię jak mozna mysleć! Przecież ten węgiel wlasnie zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne! Moim zdaniem PiS i tym wlasnie wie i mówi! A PO ustami Kopacz chce "wygaszać" kopalnie? I jeszcze bardziej nas uzależniac od dostaw gazu z Rosji i innych krajow. Teraz ktos spyta a coz tym węgle Jak go sprzedać? To bardzo proste - państwo placi kopalniom polowę ceny tego węgla i staje sie jego wlaścicielem. Naturalnie jesli uda sie go sprzedać lepiej to dobrze, wiele zalezy jak to państwo bedzie promowalo sprzedaż tego węgla. Ale nawet jesli sprzeda go za pol ceny swoim wlasnym obywatelom to tylko na tym zyska budzęt biednych polskich rodzin. Sam kupie troche tego węgla "na wszelki wypadek" na dzialkę. Niestety zwalczanie przez UE wszelkich przejawów interwencjiniuzmu państwowego w Polsce doprowadzi do dalszej degradacji naszego przemyslu. W jednym punkcie PiS nie ma racji że tylko prywatne kopalnie maja racje bytu

Komentarz został ukrytyrozwiń

TVP Info; rząd nie interesuje sie sytuacja gornikow i kopalni. Górnicze związki zawodowe ju z nie liczą na rząd Ewy Kopacz i zawiązują masówki przedstrajkowe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam zerknąć do artykułu pt. „W obronie górników”. Można tam znaleźć konkretne przyczyny tego co się dzieje z kopalniami. Jest to próba odmitologizowania tematu kopalń przynoszących straty.

link

PS. Zakup prewencyjny towaru był często stosowany przez rządy wielu państw. Niestety interwencjonizm państwowy niczego nie załatwia. A szkoda, było by w tedy o wiele prościej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Panie Marku, ale w porównaniu do strajku górników pod ziemią jako dramatycznego tematu filmowego w niewielu innych zawodowych mamy tak "malowniczo - filmowy" przebieg co szczegolnie widać w filmach Kazimierza Kutza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, proszę sobie wyobrazić, że film, o którym Pan wspomniał byłby o rolnikach. Czy odbiór byłby mniej dramatyczny i smutny? Doprawdy nie rozumiem takich nadmiernie emocjonalnych reakcji. Dla mnie nie miałoby żadnego znaczenia, gdyby to był pokazany ciężki los zupełnie jeszcze innej grupy zawodowej np. rybaków...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutne są filmy fab. o walce górników L https://www.youtube.com/watch?v=WDc1EmtzWZI Śmierć jak kromka chleba

Komentarz został ukrytyrozwiń

O polskich górnikach 80 lat temu: https://www.youtube.com/watch?v=lUztXdpe90k = Grzeszny zywot Franciszka Buły
Perła w koronie: Właściciel kopalni - Niemiec chce ją zamknąć mimo tego, że w szybach jest jeszcze węgiel. Dowiadują się o tym górnicy - Ślązacy. Kopalnia ma być zalana a oni zwolnienie z pracy. Podejmują walkę o zachowanie swoich miejsc pracy. Nie wyjeżdżają na powierzchnię - na dole zaczyna się strajk...https://www.youtube.com/watch?v=TB7NNmFTqu4
,oer
W youtube w styczniu 2015 r. wstawiane są na nowo całe filmy fabularne !o strajkach górników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.