Facebook Google+ Twitter

Katastrofa w powiecie sieradzkim?

Do bezprecedensowej sytuacji doszło w powiecie sieradzkim. Najpierw Rada Powiatu Sieradzkiego, a potem Zarząd Powiatu Sieradzkiego w istotny sposób naruszyli prawo, co może mieć wpływ na przeprowadzony już nabór do szkół ponadgimnazjalnych

Siedziba Starostwa Powiatowego w Sieradzu / Fot. Karol Rajewski7 marca 2013 roku Rada Powiatu Sieradzkiego głosami koalicji (PSL, SLD) pomimo protestu ponad 1200 osób na Facebooku i interwencji 7 Parlamentarzystów z PiS, PO, SLD, RP i PSL, przyjęła uchwałę dotyczącą planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych na rok 2013/2014, która zakładała zaprzestanie naboru do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli. Jeden z radnych Prawa i Sprawiedliwości, który bezskutecznie podczas sesji wnioskował o zdjęcie z porządku obrad wadliwej uchwały, zainteresował sprawą Wojewodę Łódzkiego i Łódzkie Kuratorium Oświaty.
Pan Jan Kamiński- Łódzki Kurator Oświaty natychmiast zareagował na tą interwencję i
zawiadomił Wojewodę o tym, że rada podejmując uchwałę przekroczyła zakres normy kompetencyjnej. Wojewoda Łódzki Pani Jolanta Chełmińska wszczęła postępowanie z urzędu w tej sprawie i 10 kwietnia pojęła decyzję o jej unieważnieniu, zarzucając istotne naruszenie prawa a zwłaszcza artykułu 17 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty.

Zarząd Powiatu Sieradzkiego nie czekając na rozstrzygnięcie nadzorcze już 19 marca 2013 roku podjął kolejną uchwałę tym razem w sprawie ustalenia liczby oddziałów klas pierwszych oraz liczby uczniów przyjmowanych do klas pierwszych szkół prowadzonych przez powiat sieradzki, w tym szkół specjalnych w roku szkolnym 2013/2014. Niestety Pani Wojewoda w dniu 7 maja 2013 roku unieważniła również tę uchwałę, zarzucając Zarządowi istotne naruszenie prawa, a zwłaszcza art.59 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty oraz § 24 ust.1 pkt 1 rozporządzenia MENiS z dnia 20 lutego 2004 roku w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.
Zanim jednak zapadło rozstrzygnięcie nadzorcze Rada Powiatu Sieradzkiego po raz kolejny w dniu 26 kwietnia 2013 roku podjęła uchwałę w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych powiatu sieradzkiego.

Całe to zamieszanie doprowadziło w powiecie sieradzkim do bezprecedensowej sytuacji na skalę całego kraju. Nietypowe i niezgodne z prawem działania Rady Powiatu i Zarządu Powiatu Sieradzkiego, które miały na celu wprowadzenie nowatorskiego sposobu na likwidację Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli poprzez zaprzestanie naboru, doprowadziły do tego, że odbyła się rekrutacja do klas pierwszych w roku szkolnym 2013/2014 z pominięciem przedmiotowej szkoły.

Cała sprawa jest rozwojowa i zapewne odbije się głośnym echem w całej Polsce. Czarne chmury nad powiatem i katastroficzne wizje pojawiły się już bowiem na początku kwietnia. Na łamach tygodnika „Siedem Dni” tak pisano o całej sprawie-"Nabór został rozpoczęty, bo inaczej być nie mogło, cały czas obowiązuje uchwała zarządu. Wraz z prawnikiem przygotowujemy właśnie odpowiedź na zawiadomienie wojewody. I będziemy czekać, co dalej. Pani Wojewoda na pewno zdaje sobie sprawę, że uchylenie tej uchwały zamknęłoby możliwość naboru do wszystkich naszych szkół -komentuje Elżbieta Cieślak, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Można dodać, że gdyby faktycznie tak się stało, powstałby niewyobrażalny wręcz bałagan, by nie użyć większego słowa: katastrofa".

Miejmy na dzieję, że władze powiatu sieradzkiego poradzą sobie z tym bezprecedensowym problemem, do którego same świadomie doprowadziły i nie odbędzie się to kosztem młodzieży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.