Facebook Google+ Twitter

Katastrofa w Smoleńsku. Rosjanie przykryją wrak Tu-154 brezentem

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-20 15:54

Na dzisiejszej konferencji prasowej prokurator Krzysztof Parulski poinformował, że dokumenty przywiezione z Rosji, to głównie protokoły ekspertyz sądowo-medycznych, fotografie rozbitego samolotu i protokoły z przesłuchań świadków.

 / Fot. PAPJak poinformował TVN24 w dokumentach, przywiezionych przez prokuratora Parulskiego znajdują się 23 protokoły przesłuchań osób cywilnych, które były świadkami wypadku, protokoły ekspertyz sądowo-medycznych, protokoły oględzin przedmiotów znalezionych na miejscu katastrofy i fotografie rozbitego samolotu.

Podczas konferencji prasowej prok. Parulski mówił także o protokołach z ekspertyz sądowo-medycznych 107 fragmentów ciał zabitych z fotografiami i schematami i rezultatach badań chemiczno-toksykologicznych. Wśród przekazanych stronie polskiej akta są również 33 protokoły oględzin przedmiotów i dokumentów znalezionych na miejscu katastrofy oraz 19 protokołów oględzin miejsca katastrofy z fotografiami i schematami.

Wśród protokołów z przesłuchań 150 świadków znajdują się m. in. akta dotyczące przesłuchania autora słynnego już filmu z miejsca katastrofy pt "Samolot płonie", nagranego tuż po tragedii. Materiał filmowy przywieziony z Moskwy jest lepszej jakości niż dostępny w internecie.

Parulski poinformował, że otrzymał też od Rosjan wstępne zapewnienie o możliwości ponownego przesłuchania świadków z lotniska w Smoleńsku, z udziałem polskiego prokuratora.

"Trwają ustalenia, czy wyposażenie lotniska w Smoleńsku było takie samo 7 kwietnia - gdy przyleciał tam premier Donald Tusk, i 10 kwietnia - w czasie planowanej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego" informował Ireneusz Szeląg, szef prowadzącej śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej płk.

Prokuratorzy poinformowali też, że wrak zostanie prawdopodobnie okryty brezentem i otoczony trzymetrowym płotem.

Według Naczelnej Prokuratury Wojskowej, z aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych ofiar katastrofy udało się odzyskać fotografie wykonane na pokładzie prezydenckiego samolotu. Prokuratura ocenia, że "ich walor będzie zawierał się głównie we właściwościach pamiątkowych i emocjonalnych", a śledczym być może pozwoli na ustalenie usytuowania osób na pokładzie samolotu.

"Otrzymaliśmy też 31 protokołów oględzin przedmiotów z miejsca katastrofy, które to oględziny były dokonywane w Smoleńsku, w obecności polskich protokołów, żandarmów wojskowych, funkcjonariuszy ABW i pracowników ambasady" - powiedział. Od razu zastrzegł, że bliższych danych o otrzymanych dokumentach nie będzie przekazywał, bo muszą one zostać przetłumaczone na polski. "Wtedy będziemy mieli orientację o zawartości" - powiedział.

Parulski tłumaczył różnicami w procedurach między Polską a Rosją to, że w przekazanych z Rosji aktach wciąż nie ma protokołów z sekcji zwłok ofiar. Polska ma na razie jeden taki dokument - z ekspertyzy sekcyjnej ciała prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Co do pozostałych ciał ma być także jeden, zbiorczy dokument, zawierający wnioski z badania ekspertów medycyny sądowej, jak i innych ekspertyz. Parulski nieoficjalnie dowiedział się w Moskwie, że taki dokument będzie sporządzony, gdy dobiegną końca wszystkie ekspertyzy - a rosyjscy biegli czekają jeszcze na zakończenie badań ciał z kokpitu samolotu.

Polska, PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.