Facebook Google+ Twitter

Katecheta w szkole może wszystko?

Przed kilkoma dniami w szkole w Niestępowie doszło do gorszącego incydentu. Na lekcji religii, proboszcz parafii ks.Alojzy Weltrowski, wobec małego chłopca dopuścił się rękoczynu i znieważenia. Bił go po twarzy, szarpał za uszy i ubliżał, a przewiną był brak podręcznika!

 / Fot. .Szkoła podstawowa w Niestępowie. / Fot. Stefania Najsarek.Jeden z prekursorów polskiej pedagogiki, Janusz Korczak, uważał, że dziecko to aktywna samoistna jednostka obdarzona należnymi jej prawami powinno być traktowane podmiotowo z zachowaniem prawa do godności, szacunku i własnego rozwoju. Postulował, że kadrę pedagogiczną powinna cechować empatia, wysokie kompetencje zawodowe, moralne i etyczne, co da gwarancję wychowania, a nie „wychowawczą tresurę”.

Jak doniosła lokalna gazeta Express Kaszubski, przed kilkoma dniami w szkole w Niestępowie doszło do gorszącego incydentu. Na lekcji religii, proboszcz parafii ks.Alojzy Weltrowski, wobec małego chłopca dopuścił się rękoczynu i znieważenia. Bił go po twarzy, szarpał za uszy i ubliżał, a przewiną był brak podręcznika! Zgodnie z praktykowaną tu od lat zmową milczenia, sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby wystraszone dzieci nie opowiedziały o zdarzeniu rodzicom, a ci wzburzeni nie nagłośnili jej.

Sołtys, Radna Gminy i Miasta Żukowo Ewa Bałon. / Fot. Stefania Najsarek.Ponieważ takie zachowania księdza znane były mieszkańcom od lat, wobec braku reakcji rodziców chłopca, na policję fakt ten zgłosiła sołtys Sulmina (ta sama parafia), radna gminy Żukowo Ewa Bałon. Policja wdrożyła czynności, a materiały z przesłuchań przekazała prokuraturze w Kartuzach.

Pytany przez Express Kaszubski z-ca prokuratora Remigiusz Signerski o ocenę materiału powiedział: „Zebrany materiał wskazuje, że doszło do naruszenia nietykalności cielesnej dziecka. Zgodnie z art. 217 kk, jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego”– czyli ze zgłoszenia rodziców poszkodowanego.

Ponieważ rodzice dziecka nie roszczą wobec księdza pretensji, sprawa prawdopodobnie zostanie umorzona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

KUBUS
  • KUBUS
  • 03.03.2011 23:24

Ja bym mu chyba łeb urżnął

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.05.2010 20:25

Cóż, mamy kolejny dowód na to, że przedstawiciele KK czują się już na tyle silni, że mogą działać bezkarnie. Nie wiem co to będzie za 5-10 lat, jak nikt ich nie powstrzyma, przed zakusami panowania nad krajem... Naprawdę ciekawy artykuł 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak było do przewidzenia, sprawa pobicia chłopca przez proboszcza, została umorzona
a sołtys Ewa Bałon dostaje pogróżki. http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2010/04/postepowanie-ws-ksiedza-umorzone-e-balon-dostaje-pogrozki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsze (w sensie że najgorsze), jest to, że nadymamy się z poczucia bycia patriotami. Puszymy się dumni z niepodległości. Tymczasem pozwalamy na okupację kraju przez watykańczyków, udając jakoby nic się nie stało. Wpuściliśmy lisa do kurnika, któremu drzwi osobiście otworzyła Suchocka, podpisując Konkordat. Ta wielce szkodliwa umowa, jeszcze bardziej wzmocniła tą zbrodniczą organizację. Nie udawajmy że nie wiemy, bo wiemy że Kościół Rzymskokatolicki przelał więcej niewinnej krwi, niż jakakolwiek inna instytucja. Tak długo jak długo będziemy tolerować bandę nierobów i darmozjadów, która niczego ani nie produkuje, ani nie wytwarza, żyjąc jednak ponad stan, w przepychu i ponad prawem - będziemy tkwili w ciemnej, zabobonnej dupie ciemnogrodztwa! Nie pitolmy więc o patriotyzmie, niepodległości, o katechecie w powyższym artykule, o molestowaniu nieletnich przez klechów, nadużyciach i zachłannej pazerności, bo to my wszyscy dajemy im przyzwolenie na takie działania. Nie dziwmy się patologii uprawianej przez funkcjonariuszy Krk, jak i temu, że jeden wysoki rangą purpurat, uskutecznia sobie prywatę z Wawelu, drwiąc z nas i okradając nas z niego wszystkich. Ma on bowiem jak i pozostali, nasze przyzwolenie. Więc mordy w kubeł, albo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pierwszy to i nie ostatni raz widać jak na dłoni brak przygotowania pedagogicznego wyznawców kościoła katolickiego?! Sam byłem świadkiem (niechcący niespodzianie), jak uczniowie wchodzili do kościoła na lekcję religii. Jeden z uczniów zwrócił się do księdza oznajmiając że nie może wejść do kościoła. Ten go wziął z tyłu za kołnierz i niosąc 30 cm nad Ziemią wniósł do kościoła.
Jestem katolikiem i na własne oczy widziałem to zgorszenie. Mojego sąsiada syn na lekcji religii nie chciał słuchać w czasie wyborów agitacji przeciwko Kwaśniewskiemu a popierającej PiS, odpowiedział: "Jak siostra chce zajmować się polityką, to niech zrzuci sutannę". Na te słowa dostał z całej ręki a że jest chory i nie rośnie (mikry), to tak jak siedział na krześle uderzył pośladkami o podłogę, spadając z krzesła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Władza zwierzchnia kk nie reaguje na zażalenia mieszkańców.
A co nas obchodzi władza obcego i wrogiego od wieków państwa? Jesteśmy obywatelami RP, mamy swoją konstytucję i prawo. Jeśli odpowiednie instytucje tchórzliwie lub/i serwilistycznie nie wypełniają swoich obowiązków to istnieją odpowiednie instytucje odwoławcze do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka włącznie. Najgorsze jest wycofywanie się z podjętych działań rodzące poczucie bezkarności. Ale trzeba też stwierdzić, że wiele się już zmieniło na lepsze, tylko kościół stoi na stanowisku średniowiecznej buty i pogardy dla ludu. Zapowiedź aresztowania papieża w Wielkiej Brytanii pokazuje jednak, że instytucja państwa prawa nie jest tylko czczym frazesem i nie będzie ona tolerować świętych krów w mafijnym wydaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, dziękuję!
Pani sołtys, choć jest dzielną kobietą potrzebuje poparcia, część mieszkańców go jej udziela;
ale z podobnymi przypadkami, nie tylko tu, zbyt często mamy do czynienia, aby zamiatać je pod dywan.
Świadomość ludzi, zwłaszcza w prowincjonalnych rejonach, obciążona jest właśnie takim jak piszesz balastem ... ale z czego wynika wiernopoddańcza postawa urzędników państwowych - włącznie z najwyższymi?!
Czy ktoś zapomniał o prawie i moralności???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Władza zwierznia kk nie reaguje na zażalenia mieszkańców.
List, w innej sprawie, dotyczącej zniesławienia przez proboszcza Pani sołtys
Kuria pozostawiła bez odpowiedzi.
Tym razem tym bardziej się "upiecze", ponieważ za kilka miesięcy ksiądz
przechodzi na emeryturę. Jaki będzie następny? - trudno powiedzieć.
Znając mentalność tutejszych ludzi,podporządkują się mu bez szemrania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli dziecko dostanie klapsa od rodziców to niejednokrotnie odpowiednie słuzby nie czekają na zgłoszenie tego faktu przez rodziców czy dzieci i potrafią reagować. Sprawa jest ewidentnie jasna: "wara od księży bo księża to kościół". Tylko że to fałsz, niszczący tak naprawdę prawdziwy Kościół - czyli wspólnotę w wierze oraz nieszczący społeczeństwo. Ale to wszystko jest wynikiem korporacyjności państwa oraz postawienia dygnitarzy kościelnych ponad prawem.
A cóż na to Rada Parafialna.
W innych krajach to ona zarządza parafią - wypłaca pensje księżom odsuwając ich od wszelkich spraw ziemskiego padołu.
A co by się stało, gdyby to zwykły nauczyciel w ten sposób karał dzieci na lekcjach?
Też uważam, że nie tylko ksiadz zasługuje na potępienie: dyrektor szkoły - przełozony w szkole księdza, kuratorium - sprwujace nadzór nad szkołą, prokurator - tak naprawdę uciekający przed jakimkolwiek działaniem.
Małgosiu - a czy próbowałaś zmieniać. Nie jest wcale tak lekko.
Należy przekazać poparcie dla działań Pani sołtys - o co proszę, myślę, że nie tylko w swoim imieniu.
Należy również potępić obojętność Rady parafialnej oraz Dyrektora szkoły i kuratorium.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej zmienić wyznanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.