Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28682 miejsce

Katechetka pyta ośmiolatki o seks

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2008-04-30 09:02

Ile razy bawiłem się w nieskromne zabawy z kolegą? Ile razy zachowywałam się nieskromnie przy ubieraniu i rozbieraniu? Ile razy podglądałem starszych? Na takie pytania muszą odpowiadać ośmiolatki ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie. Instrukcję rachunku sumienia zawierającą katalog grzechów dotyczących m.in. seksualności wręczyła dzieciom na lekcji religii katechetka Maria Brzezowska.

- Jak można było dzieciom wręczyć taką listę grzechów? - dziwi się franciszkanin, ojciec Leonard Bielecki. Podkreśla, że przygotowanie do spowiedzi to bardzo delikatna sprawa. - Potrzebne są rozmowy, tłumaczenia - dodaje duchowny.

Jednak zamiast dyskusji nauczycielka religii zapowiedziała szczegółowy sprawdzian z czterostronicowego bryku do spowiedzi. Lekcje rachunku sumienia prowadzone przez panią Brzezowską poruszyły rodziców. - Zachowanie katechetki to gruba przesada. Przykłady części grzechów wiążą się z seksualnością, o której dziecko w tym wieku nie ma bladego pojęcia - denerwuje się pan Waldemar (nie chce ujawnić nazwiska), ojciec ośmioletniego Krzysia. Zapewnia, że nie pozwoli synowi, by korzystał z pomocy, które dostał na katechezie.

Psycholog dziecięcy ze Stowarzyszenia "Spójrz Inaczej" Ewa Czemierowska zwraca uwagę, że takie instrukcje mogą przynieść tylko niepożądane skutki. - Konkretne przykłady grzechów mogą zachęcić nawet do spróbowania zakazanego owocu - przestrzega.

Wzornikiem grzechów zainteresowało się łódzkie kuratorium oświaty. - Nie wolno korzystać ani oddawać uczniom broszur, które nie zostały zaakceptowane przez specjalistów, w tym metodyków nauczania - mówi wicekurator Cezariusz Mostowski.

Dyrektorka szkoły Honorata Kwaśniewska zażądała wyjaśnień od nauczycielki religii. Sama Brzezowska odmawia rozmowy z dziennikarzami "Polski Dziennika Łódzkiego". Odsyła do proboszcza, a ksiądz Władysław Ostrowski nie widzi problemu. Rodzice zapowiadają, że sami przygotują dzieci do spowiedzi.
(Grzegorz Maliszewski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Pytania, które dzieci 8 letnie otrzymały raczej pasowały do dzieci, młodzieży w wieku - 12-14 lat / lub idących do bierzmowania/ a nie młodszych.

Resztę nt temat powiedział mój przedmówca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1.polityk: "...Skoro katechetka dała takie pytania dzieciom, to znaczy, że dzieci zapewne tak robią, przynajmniej niektóre..."

Primo, Katechetka NIE jest psychologiem dziecięcym, nie ma wiedzy odpowiedniej do ułożenia takiej listy. Secundo, jakiekolwiek materiały przekazywane uczniom/studentom/słuchaczom powinny być zatwierdzone przez odpowiednie władze. Tertio, Katechetka nie wytłumaczyła dzieciom niczego, a skąd ośmioletnie dziecko ma wiedzieć co to jest nieprzystojne zachowanie?

"...Pomoc w rachunku sumienia jest niezbędna, jeśli chce się mieć normalne życie..."

Nie przypominam sobie, żeby w czasie mojego przygotowywania do pierwszej komunii ksiądz przynosił jakąś kartkę z listą grzechów tego typu. No cóż, ale ja stary już jestem i do pierwszej komunii szedłem za socjalizmu, widać sporo się zmieniło "na lepsze" w demokracji.

btw. Tak na koniec pozwolę się zapytać, wstydzi się pan, panie polityk, swojego nazwiska?

Komentarz został ukrytyrozwiń

okropny babsztyl, może jeszcze "uświadamia", żeby "tam" nie dotykać, bo włsy między palcami wyrosną??? przez tę hipokryzje potem małolaty pytają w Bravo, czy od pocałunku mozna w ciążę zajść!

Komentarz został ukrytyrozwiń

www.1.polityk.salon24.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem, że to była instrukcja do rachunku sumienia. Czyli dlaczego miałaby być nieodpowiednia? Pomoc w rachunku sumienia jest niezbędna, jeśli chce się mieć normalne życie. Inaczej jest się takim, jak autor tego artykułu i większość komentatorów - bez mózgu.
Co do samego zestawu pytań, to możecie (Czytelnicy) wyobrazić sobie swój własny dramat rzeczywistości, w jakiej żyjecie i jaką propaguje WSI24, która zabiera się za sprawy seksistowskie. Skoro katechetka dała takie pytania dzieciom, to znaczy, że dzieci zapewne tak robią, przynajmniej niektóre. Skoro tak, to zapewne robią to, ponieważ mają takie a takie rodziny, które co najmniej nie zwracają uwagi na to, co dzieci robią. Przez to dzieci mają przechlapane dzieciństwo, bo grzebią się w czymś, co powoduje, że pojawiają się w nich niezdrowe ciągotki i zachwianie norm w sprawach seksu.
No a teraz odpowiedz sobie (Czytalniku) na pytanie, dlaczego WSI24 tak ciągnie do takich tematów. Ciągnie wilka do lasu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Typowe objawy pedofilstwa. Przed przyjeciem do pracy z dziećmi należałoby poobserwować tę panią oraz jej nienormalnych przełożonych. Ja nie posłałbym swoich dzieci na takie lekcje i zażądał uczenia etyki w szkole. Przynajmniej dzieci by się czegoś dowiedziały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tych pytań o seksualne zabawy i pragnienia dzieci otrzymały po kilkanaście...a nie tylko te wymienione :) Karteczki/ tzn. pomoc do przygotowania się do rachunku sumienia rozdawano także w Warszawie i w innych rejonach Polski/- tylko zabrakło omówienia tych pytań. Widocznie osoby prowadzące i przygotowujące dzieci do I komunii św. - często siostry zakonne czy księżą mieliby trudności z odpowiedzią i wyjaśnieniem dzieciom o co tu chodzi:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gites babka :/ Szczególnie podobają mi się sformułowania "nieskromne zabawy z kolegą" i "ile razy zachowywałam się nieskromnie przy ubieraniu i rozbieraniu". Normalnie boskie XD

Komentarz został ukrytyrozwiń

?
?
?
?
?
?
?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie dziwota, w końcu kto jak kto, ale katechetka ma ogromną wiedzę w tym temacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.