Facebook Google+ Twitter

Katedra gotycka w Chartres

Na przełomie XII i XIII wieku, Francji zbudowano kilkadziesiąt katedr gotyckich pod nazwą Notre Dame, czyli pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Wśród nich takie perełki, jak: Chartres, Paris, Reims.


Na przełomie XII i XIII wieku, jak grzyby po deszczu wyrosło w północnej Francji kilkadziesiąt katedr gotyckich pod nazwą Notre Dame, czyli pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Wśród nich takie perełki, jak: Chartres, Paris, Reims, Amiens, Rouen, Bayeux, Laon, L'Epine, Evreux. Budowane przez Temples, czyli Templariuszy. Było to dziewięciu francuskich rycerzy, którzy przekonani przez Bernarda z Clairvaux, założyciela zakonu cystersów, wyrzekli się doczesnych dóbr i wyruszyli do Ziemi Świętej, aby strzec przed rozbójnikami, którymi pielgrzymi podążali do Jerozolimy.Okazało się jednak, że ich prawdziwa misja miała zupełnie inny charakter.Król Jerozolimy, Baldwin II, wyznaczył rycerzom kwaterę na terenie meczetu Al Aksa w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się świątynia Salomona.Podejrzewano, że w czasie swych dziesięcioletnich poszukiwań rycerze zajęli się okultyzmem. Gdy w 1128 roku powrócili do Francji, rozeszły się pogłoski, iż odnaleźli
Arkę Przymierza, która została przez nich ukryta,ale tajemna jej wiedza została zakodowana w katedrach gotyckich.Pewne jest, że po powrocie rozpoczęli budowę pierwszej katedry gotyckiej w Chartres.Chartres, Paris, Reims, Amiens, Rouen, Bayeux, Laon, L'Epine, Evreux. Budowane przez Temples, czyli Templariuszy. Było to dziewięciu francuskich rycerzy, którzy przekonani przez Bernarda z Clairvaux, założyciela zakonu cystersów, wyrzekli się doczesnych dóbr i wyruszyli do Ziemi Świętej, aby strzec przed rozbójnikami, którymi pielgrzymi podążali do Jerozolimy.Okazało się jednak, że ich prawdziwa misja miała zupełnie inny charakter.Król Jerozolimy, Baldwin II, wyznaczył rycerzom kwaterę na terenie meczetu Al Aksa w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się świątynia Salomona.Podejrzewano, że w czasie swych dziesięcioletnich poszukiwań rycerze zajęli się okultyzmem. Gdy w 1128 roku powrócili do Francji, rozeszły się pogłoski, iż odnaleźli
Arkę Przymierza, która została przez nich ukryta,ale tajemna jej wiedza została zakodowana w katedrach gotyckich.Pewne jest, że po powrocie rozpoczęli budowę pierwszej katedry gotyckiej w Chartres.
Ciekawostką jest niewątpliwie to, że wszystkie wymienione powyżej katedry zbudowane są pod gwiazdozbiorem Panny, a po połączeniu liniowym wymienionych miejsc tworzą pentagram.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:

Zobacz inne materiałyKomentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.