Facebook Google+ Twitter

“Katmandu. Zdjęcia przed końcem świata”

“Katmandu. Zdjęcia przed końcem świata” – ludzie, ulice, zabytki Nepalu zachowane w fotografiach dwóch wrocławskich pasjonatek

 / Fot. GW DomarWystawa Elżbiety Targońskiej i Magdy Wallner to 32 obrazy, fotograficzny zapis podróży do Katmandu. W rocznicę tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu
w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się niezwykły wernisaż fotografii obu autorek – prezentujący Nepal w swej wielowątkowej krasie, jeszcze nieświadomy zagrożenia, które go czeka.

Katmandu, stolica Nepalu, zostało założone w 723 roku przez króla Guanakama Deva. Dokładnie rok temu, 25 kwietnia 2015 roku Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera. Kataklizm pochłonął blisko 10 000 ludzi, kolejne setki tysięcy straciło swoje domy i dorobek życia, a wiele bezcennych cząstek dziedzictwa ludzkości zamieniło się w gruzy. W Dolinie Katmandu, będącej przez stulecia domem dla różnych cywilizacji i kultur zostało wzniesionych wiele budynków - m.in. miejsc kultury i kultu religijnego - opisywanych przez UNESCO ze względu na ich historyczną wartość. Podczas kataklizmu zniszczeniu uległy m.in. bardzo stare, wykonane z drewna świątynie wyznawców hinduizmu.

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Nepalu w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się wernisaż fotografii Magdy Wallner i Elżbiety Targońskiej, dwóch wrocławskich podróżniczek i pasjonatek fotografii, które zarejestrowały na zdjęciach świat tuż przed kataklizmem, niszczącym perły tybetańskiej sztuki i kultury.


Na 32 fotografiach zobaczymy portrety mieszkańców, niezwykłą architekturę, świat, w którym starożytna mistyka spotyka się z nowoczesnością. Katmandu widziane przez pryzmat podróżniczek z ciekawością wędrujących po zakamarkach miasta, jakby w poszukiwaniu magicznej krainy Shangri-La, do której nieustannie się powraca w myślach.
- Chęć odwiedzenia Katmandu i zrobienia fotografii było silniejsze ode mnie, dlatego z roku na rok przybywało moich podróży i negatywów prezentujących nepalską krainę. Zatrzymane przez nas w kadrach motywy, twarze mieszkańców, stanowią magiczny obraz Katmandu jakiego próżno obecnie szukać. Tym bardziej cieszę się, że możemy przybliżyć go wrocławianom w trakcie wystawy - mówi Elżbieta Targońska, jedna z autorek zdjęć.
Podczas wernisażu uczestnicy nie tylko poznają opowieści autorek o podróży po Nepalu, ale także historię realnej pomocy Nepalczykom i walki ze skutkami żywiołu, o których opowie dziennikarz telewizyjny i wykładowca Sławek Matczak, który kilka razy był w Himalajach. Dodatkowo będzie można zasmakować potraw kuchni nepalskiej i wsłuchać się w koncert mis tybetańskich.
- Za sprawą zdjęć Elżbiety Targońskiej i Magdy Wallner z przyjemnością zagłębiłam się w magiczny świat Katmandu. Patrzę na owoc ich pracy i widzę to piękne, zabytkowe miasto, zatrzymane w ich obiektywach, widziane przez pryzmat ich wrażliwości. Cieszę się, że temat bliski mojemu sercu będzie zaprezentowany właśnie w naszej Galerii - mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Domaru.
Podczas wernisaż połączony będzie z aukcją charytatywną pocztówek „cegiełek”, z których dochód przeznaczony jest na budowę Domku Doktora w Dumre k. Katmandu czyli przychodni, w której lekarze wolontariusze z Polski będą pomagali mieszkańcom. Wioska Dumre w dystrykcie Nuwakot, w regionie Sunkhani – ok. 29 km od Katmandu została zniszczona w 100% – kilkanaście domów tworzących osadę oraz szkołę trzeba postawić od nowa.
Wernisaż wystawy: 25.04. 2016, godz. 18.00, poziom 2, Galeria Inspiracji Architekta.
Wystawę “Katmandu. Zdjęcia przed końcem świata” będzie można oglądać do 31. maja 2016 roku w Galerii Wnętrz Domar, przy Braniborskiej 14 we Wrocławiu w godzinach otwarcia Galerii.
Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.

Organizatorzy wystawy: Galeria Wnętrz Domar / Galeria Inspiracji Architekta. Partnerzy: DASHIRA, Mała Polska, CMYK.
Patroni medialni: Imperium Kobiet, Dolnośląski Magazyn Fotograficzny, Kapitał Dolnego Śląska, Radio RAM, Lounge Magazyn, Goodlife Magazine, Wroclaw.pl, PIK.wroclaw.pl, InfoArt24, DzielniceWroclawia.pl, Kulturaonline.pl, FORMAT.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.