Facebook Google+ Twitter

Katolicki feminizm w Piekarach Śląskich

Metropolita katowicki zarysował na dorocznej pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich program chrześcijańskiego feminizmu. Prawdziwy feminizm to wolny wybór. Zdaniem zwierzchnika diecezji Katowic, za dyskryminację kobiet odpowiada neoliberalizm.

 / Fot. PAPKatolicka emancypacja kobiet zawiera wolny wybór drogi życiowej, poszanowanie różnic płciowych, uwolnienie od dyskryminacji narzucanej przez system neoliberalny i od alienacji, w którą wpędza kobiety kultura masowa.

"Społeczeństwo powinno umożliwiać kobiecie wybór jej aktywności, w zależności, czy chce ona zająć się jedynie sprawami domu czy chce podjąć pracę zawodową" - uznał metropolita katowicki. Zdaniem arcybiskupa, obie drogi powinny być równoprawne; i gdy kobieta chce zająć się jedynie sprawami domu, i gdy chce podjąć pracę zawodową. Społeczeństwo nie powinno stawiać kobiet przed dramatycznym wyborem między pracą a rodziną. Praca domowa ma tę samą ekonomiczną wartość i nie jest upośledzona.

Za systemową dyskryminację kobiet hierarcha wini neoliberalne systemy społeczne, które "doprowadzone do ostatecznych konsekwencji, ograniczają elementy polityki społecznej, służące grupom zepchniętym na margines, w szczególności kobietom i ich rodzinom żyjącym w ubóstwie."

Hierarcha uczulał na los ogromnej rzeszy kobiet dotkniętych ubóstwem, który przejawia się w braku dostępu do służby zdrowia, edukacji i w rozbiciu rodziny poprzez migrację i pracę sezonową. "Pozostawione same przez mężów muszą zająć się materialnym i duchowym utrzymaniem rodzin, dzieci."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W pełni popieram społeczno-polityczne przesłanie tego kazania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
yga
  • yga
  • 22.08.2012 14:15

Zmieniają się role. Kościół opresyjny kulturowo stoi na tsraży wolności a neoliberałowie ją tłamszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół który przez wieki uznawał za gorsze, niegodne i grzeszne z założenia, teraz mówi że są równe i należy im się wolny wybór. Dobre że zmienia poglądy, ale zrzucanie swoich błędów na "neoliberalizm" jest trochę nie fair.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.