Facebook Google+ Twitter

Katolicki feminizm w Piekarach Śląskich

Metropolita katowicki zarysował na dorocznej pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich program chrześcijańskiego feminizmu. Prawdziwy feminizm to wolny wybór. Zdaniem zwierzchnika diecezji Katowic, za dyskryminację kobiet odpowiada neoliberalizm.

 / Fot. PAPKatolicka emancypacja kobiet zawiera wolny wybór drogi życiowej, poszanowanie różnic płciowych, uwolnienie od dyskryminacji narzucanej przez system neoliberalny i od alienacji, w którą wpędza kobiety kultura masowa.

"Społeczeństwo powinno umożliwiać kobiecie wybór jej aktywności, w zależności, czy chce ona zająć się jedynie sprawami domu czy chce podjąć pracę zawodową" - uznał metropolita katowicki. Zdaniem arcybiskupa, obie drogi powinny być równoprawne; i gdy kobieta chce zająć się jedynie sprawami domu, i gdy chce podjąć pracę zawodową. Społeczeństwo nie powinno stawiać kobiet przed dramatycznym wyborem między pracą a rodziną. Praca domowa ma tę samą ekonomiczną wartość i nie jest upośledzona.

Za systemową dyskryminację kobiet hierarcha wini neoliberalne systemy społeczne, które "doprowadzone do ostatecznych konsekwencji, ograniczają elementy polityki społecznej, służące grupom zepchniętym na margines, w szczególności kobietom i ich rodzinom żyjącym w ubóstwie."

Hierarcha uczulał na los ogromnej rzeszy kobiet dotkniętych ubóstwem, który przejawia się w braku dostępu do służby zdrowia, edukacji i w rozbiciu rodziny poprzez migrację i pracę sezonową. "Pozostawione same przez mężów muszą zająć się materialnym i duchowym utrzymaniem rodzin, dzieci."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W pełni popieram społeczno-polityczne przesłanie tego kazania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
yga
  • yga
  • 22.08.2012 14:15

Zmieniają się role. Kościół opresyjny kulturowo stoi na tsraży wolności a neoliberałowie ją tłamszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół który przez wieki uznawał za gorsze, niegodne i grzeszne z założenia, teraz mówi że są równe i należy im się wolny wybór. Dobre że zmienia poglądy, ale zrzucanie swoich błędów na "neoliberalizm" jest trochę nie fair.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.