Facebook Google+ Twitter

Katolickie "nie" dla wolnego w Wielki Piątek

Nie tak dawno upadł obywatelski projekt ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy. Teraz pojawia się nowy pomysł - bez pracy w Wielki Piątek. Czy jednak warto?

 / Fot. Mateusz SienkiewiczNajnowszy pomysł, o którym zrobiło się głośno właśnie w miniony Wielki Piątek zakłada, że dzień czczony przez chrześcijan jako czas męki Jezusa Chrystusa, ma być dniem wolnym od pracy. Za takim rozwiązaniem opowiada się 57 proc. Polaków.

Jeśliby miało dojść do takiego rozwiązania i ktoś zapytałby mnie o zdanie, z całą pewnością odpowiedziałbym "nie". Dlaczego? Bynajmniej nie chodzi tu o pobudki religijne, gdyż nie odżegnuję się od katolicyzmu, lecz o sprawiedliwość. Mój umysł zaprząta bowiem pytanie: dlaczego w imię tego, który oddał za mnie życie na krzyżu, w imię tego, który był "niczym baranek na rzeź prowadzony", należy fundować wszystkim obywatelom naszego kraju dzień odpoczynku?

Wielu powołuje się na dane procentowe, które pokazują, że ponad 90 proc. Polaków określa się jako katolików. Udowadniają to jednak chyba tylko i wyłącznie tłumy w świątyniach, które gromadzą się w Wielką Sobotę na święceniu pokarmów. A poza tym dniem? Dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za ostatnie lata pokazują, że wskaźnik dominicantes (odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych do uczestnictwa w niej) w skali kraju waha się pomiędzy 40 a 45 proc., zaś comunicantes (odsetek wiernych w pełni uczestniczących w liturgii, tzn. przyjmujących komunię św., odniesiony do liczby zobowiązanych do uczestnictwa w praktykach religijnych) wynosi 15-17 proc. Widzimy więc, że nasza religijność jest w rzeczywistości dużo mniej głęboka, niźli się sądzi.

Potwierdzają to również wypowiedzi internautów, które znajdziemy na wielu forach internetowych. Wystarczy zajrzeć do grup dyskusyjnych, w których poruszane są tematy religii - nie tylko kwestii dogmatycznych, ale nawet sytuacji, gdy internauci komentują dostosowanie programu stacji radiowych do powagi dni Świętego Triduum Paschalnego. Niestety coraz częściej pojawiają się wypowiedzi, które można określić mianem nieprzychylnych w odniesieniu do katolików. Są one przesączone jadem nienawiści. Wierzący nazywani są mianem "nietolerancyjnych", narzucających swój światopogląd innym. Coraz częściej można spotkać się z zarzutami, iż Polska nie jest krajem wyznaniowym i tematyka religijna w życiu społecznym, a także w mediach nie powinna się pojawiać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zawsze uważałem, że opinie od wewnątrz są najbardziej trafne, ponieważ cechuje je dogłębna znajomość zagadnienia ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.04.2009 21:45

Wychodzisz tu trochę na psa ogrodnika, ale masz wiele racji. Plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Opowiadają się z oczywistego: a kto by nie chciał mieć wolnego? W dowolny dzień, czy się zwie Wielkim czy nie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.