Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27440 miejsce

Katolicy świętują Boże Ciało

Dziś we wszystkich kościołach katolicy czczą Ciało i Krew Pańską, a także wychodzą na ulice, by swoją wiarę zamanifestować.

Jarosław Jakubczak, dziennikarz obywatelski - http://www.wiadomosci24.pl/autor/334253.html / Fot. Jarosław JakubczakUroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, bo tak poprawnie nazywa się dzisiejsze święto, jest jednym z najstarszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Swoją historią sięga XIII w. Historyczne święto Bożego Ciała jest związane z kultem Najświętszego Sakramentu. Najświętsza Eucharystia od początku istnienia Kościoła była przechowywana po zakończeniu celebracji mszalnej. Przechowywano ją z myślą o Komunii św. dla chorych czy prześladowanych, którzy pozostawali w więzieniach.

Pierwsze tysiąclecie nie znało kultu eucharystycznego. Pewnym impulsem dla jego zaistnienia stał się tzw. "spór o Eucharystię" w IX w. Zastanawiano się wówczas nad sposobem obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Inną okolicznością, która wiąże się z kultem eucharystycznym, był fakt, że od około 1000 r. kapłan celebrował Eucharystię, stojąc plecami do wiernych. Ci chcieli widzieć Najświętszy Sakrament. Na tej fali, około 1200 r., upowszechnił się zwyczaj podnoszenia konsekrowanej Hostii. Ten moment był sygnalizowany dzwonkami i dzwonami na wieży kościelnej, a wierni biegli do świątyni, by oglądać Najświętszą Hostię.

Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon (1193-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa.

W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Jednak w tym samym roku biskup Robert zmarł. Wyższe duchowieństwo miasta za namową teologów uznało krok zmarłego ordynariusza za przedwczesny, a wprowadzenie święta pod taką nazwą za wysoce niewłaściwe. Co więcej, omalże nie oskarżono św. Julianny o herezję. Karnie została przeniesiona z klasztoru w Mont Cornillon na prowincję (1247).

Na interwencję archidiakona katedry w Liege, Jakuba, kardynał Hugo po ponownym zbadaniu sprawy zatwierdził jednak święto. W roku 1251 ponownie archidiakon Jakub poprowadził więc ulicami Liege procesję eucharystyczną. Pan Jezus hojnie wynagrodził za to gorliwego kapłana. Syn szewca z Troyes (Szampania) został wkrótce biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i ostatecznie papieżem (1261-1264). Panował jako Urban IV. On to w roku 1264 wprowadził do Rzymu uroczystość Bożego Ciała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zanim opłatek stanie się Najświętszym Sakramentem, potrzebna jest transsubstancjacja, która może być dokonana tylko za sprawą katolickiego księdza.
Autorem transsubstancjacji był w IX wieku Paschasius. Jego teoria o przemianie opłatka w ciało Pana Jezusa napotykała sprzeciw.
w celu rozwiania wątpliwości wątpiących oraz zaspokojeniu pobożnych życzeń wiernych, Paschasius odwoływał się do niesamowitych opowieści o widzialnym ukazywaniu się ciała i krwi Jezusa. Podawał, że często widziano, jakoby chleb na ołtarzu przyjmował kształt baranka albo małego dziecka, a w momencie, kiedy kapłan brał do ręki chleb, aby go łamać, z nieba zstępował anioł z nożem, zabijał tego baranka albo to dziecię, a ich krwią napełniał kielich!

Ludzie chętnie przyjmowali tego rodzaju historie, co pomagało wzmocnić doktrynę o transsubstancjacji, podobnie jak historie o odwiedzinach dusz, które wyszły z czyśćca, pomogły utwierdzić wiarę w istnienie czyśćca.”

Polecam artykuł
Pochodzenie święta Bożego Ciała
http://husyta.wordpress.com/2009/06/09/pochodzenie-swieta-bozego-ciala/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.