Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15991 miejsce

Katowice: 128 poetów rudzkich w Muzeum Historii Katowic

Urokliwe spotkanie z poezją wydarzyło się wczoraj w bajkowym wnętrzu Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków – filii Muzeum Historii Katowic. Zaprezentowano tam antologię poetów rudzkich „Dwie strony wiersza”

 / Fot. Bronisław Wątroba
Tomik wydało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, Organizacja Pożytku Publicznego, a współfinansował je Urząd Miasta Rudy Śląskiej, w rozmach zlecenia realizacji zadania publicznego. W tomiku pięknie zilustrowanym przez Piotra Pilawę i oprawionym w okładkę jego pomysłu, znalazły się wiersze aż 128 poetów związanych z Rudą Śląską, tworzących od XIX do XXI wieku, piszących po śląsku, po niemiecku i po polsku. Niektórzy mieszkaj poza granicami kraju: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Trud opracowania unikatowej antologii, którą nie może się chyba poszczycić żadne inne miasto w Polsce, zadali sobie Barbara i Adam Podgórscy. Jest ona rodzajem hołdu złożonemu innemu rudzkiemu fenomenowi, Klubowi Literackimi Barwy, który funkcjonuje od ponad 30 lat jako twór niezależny od nikogo i nieformalny, a przez który „przewinęło się” wielu rudzkich i śląskich artystów słowa. Znakomite wprowadzenie do antologii popełnił Krystian Gałuszka. Najtrudniejsze obowiązki przy tworzenia tomiku i przygotowania go do druku spadły na obecnego na spotkaniu – także autora wierszy – Sebastiana Brudysa.

Spotkanie doszło do skutku dzięki staraniom Matyldy Milczarek-Klose i Jacka Kordeusza, prezeski i dyrektora Fundacji Pokolenia oraz Marii Katarzyny Gliwy, kierownik Pracowni Teatralno-Filmowej MHK.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Ona właśnie dokonała prezentacji uczestników, a potem wspaniale tworzyła nastrój wieczoru mistrzowskimi deklamacjami wybranych utworów.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Wieczór przebiegali pod batutą Lucyny Kleinert, pisarki i blogerki, autorki książek o włoskim miasteczku Ascoli Piceno oraz „Życiorysu PRL-em malowanego”. Zasypywani jej pytaniami Barbara i Adam Podgórscy, inicjatorzy i redaktorzy antologii, zdradzali szczegóły jej powstania, obfitujące w anegdotyczne momenty i zwroty.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Głównymi bohaterami zdarzenia byli poeci, których kilkunasto zjechało do Katowic. Prośbom o odczytanie własnych autorów ulegli: Natalia Stankiewicz, Adrianna Matula, Beata Guzy i Bronisław Wątroba. Zabrani wysłuchali również wierszy Barbary Dziekańskiej, Aleksandry Niedrygoś i Jerzego Mazurka.
 / Fot. Bronisław Wątroba
Jak na ostatni dzień karnawału przystało, goście z apetytem spałaszowali przepyszne pączki z nadzieniem różanym oraz uraczyli się wyjątkowym, pięcioletnim winkiem jarzębinowo-pigwowym, „wynalazkiem” pani Barbary.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jestem pod wrażeniem prężnej działalności kulturalnej rudzkiego środowiska. Brawo! Może uda mi się kiedyś wziąć udział w takiej imprezie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla wszystkich autorów i wydawców !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.