Facebook Google+ Twitter

Katowice: 28. rocznica pacyfikacji kopalni ''Wujek''

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-16 08:08

W wyniku strzałów oddanych przez oddziały ZOMO zginęło 9 górników, a wielu zostało rannych.

Przewodniczący komitetu strajkowego w Kopalni "Wujek", Stanisław Płatek wspomina, że tamte wydarzenia były bardzo trudne. Jak mówi, wielu górników, którzy przeżyli te wydarzenia i zaangażowali się w działalność opozycyjną, byli w więzieniach, zmuszano ich do emigracji. Według przewodniczącego komitetu strajkowego zapłacili za to ogromną cenę, rozpadło się bowiem wiele rodzin.

Stanisław Płatek dodaje, że pierwsze oceny i refleksje nad tym co się stało, przyszły dopiero w więzieniu. Biorąc udział w akcji strajkowej nikt z nich nie myślał o konsekwencjach. Górnicy nie przypuszczali, że zostanie przeciwko nim skierowany uzbrojony oddział ZOMO. Według Płatka, gdyby załoga wiedziała, że zomowcy otworzą ogień, nikt lub niewielu z nich zdecydowałoby się na protest. - Takich straceńców wśród nas nie było - mówił.

Górnicy rozpoczęli strajk w Kopalni Wujek sprzeciwiając się aresztowaniu 13 grudnia przewodniczącego Komisji Zakładowej, Jana Ludwiczaka. Protestowali także przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

W czerwcu 2008 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał prawomocnie 14 byłych zomowców, którzy brali udział w pacyfikacji kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy". Dowódca plutonu specjalnego ZOMO Romuald Cieślak otrzymał karę 6 lat więzienia. Pozostałych 13 zomowców, skazanych zostało na kary od trzech i pół do 4. lat więzienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.