Facebook Google+ Twitter

Katowice bez barier: lotnisko, biblioteka i teatr

Wczoraj po raz pierwszy rozstrzygnięty został konkurs "Katowice bez barier". Najlepiej dostosowane obiekty dla niepełnosprawnych to katowicki port lotniczy, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Teatr Ateneum.

logo certyfikatu "Budynek przyjazny niepełnosprawnym" / Fot. Stowarzyszenie Przyjaciół IntegracjiOrganizatorem lokalnego konkursu na obiekt użyteczności publicznej najlepiej dostosowany do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych było Centrum Integracja, prowadzone w Katowicach przez warszawskie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji - pomysłodawcę ogólnopolskiego konkursu "Polska bez barier". Jury wybrało trzy obiekty, które mogą stanowić wzór najlepszych rozwiązań architektonicznych i organizacyjnych w zakresie udogodnień dla ludzi z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Pierwsze miejsce przyznane zostało portowi lotniczemu Katowice nie tylko za bardzo dobre udogodnienia architektoniczne, co jest aktualnie standardem na wszystkich lotniskach, ale przede wszystkim za rzeczywiste wprowadzenie kodeksu dobrego postępowania przy obsłudze naziemnej niepełnosprawnych pasażerów. Katowicki port jako jedyny w kraju posiada też nowoczesny ambulift - specjalistyczny pojazd przeznaczony do transportu osób z problemami ruchowymi z dworca do samolotu.

Kolejnym laureatem została Miejska Biblioteka Publiczna. Jury doceniło szczególnie dwie filie tej instytucji, które oprócz bardzo dobrej dostępności fizycznej wykazały się rzadką usługą audiobook przeznaczoną dla osób niewidomych i niedowidzących. Każdy czytelnik mający problemy ze wzrokiem może zlecić pracownikom biblioteki konwersję wybranej książki z wersji papierowej na dźwiękową.

Zdobywca trzeciej nagrody to Teatr Ateneum, który otwarty jest także dla widzów mających kłopoty ze wzrokiem i słuchem. Dzięki systemowi audio widzowie niedosłyszący mogą lepiej słyszeć aktorów, a niewidomi i niedowidzący stać się "widzami", gdyż zapewni im to audiodeskrypcja czyli opisywanie słowami tego, co dzieje się na scenie.

Kilka innych katowickich obiektów użyteczności publicznej otrzymało przy okazji finału konkursu "Katowice bez barier" certyfikaty "Budynek przyjazny niepełnosprawnym".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.