Facebook Google+ Twitter

Katowice: „Czas zamarły” Tadeusza Kijonki

Współautorzy: Barbara Podgórska

W 30.rocznicę ogłoszenia stanu wojennego Wydawnictwo Naukowe „Śląsk” przygotowało wznowienie „Czasu zamarłego”, Tadeusza Kijonki. To zdaniem krytyki najpełniejszy, najbardziej dojrzały poetycki zapis nieodległej mrocznej historii.

 / Fot. Adam K. Podgórski13 grudnia, w Sali Portretowej Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego wiersze Kijonki czytali aktorzy Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach: Anna Kadulska, Barbara Lubos-Święs, Artur Święs i Andrzej Warcaba.

Tom zawiera 72 utwory poetyckie, w tym poemat Atlas losów. Jest monotematyczny, jednak polifoniczny w konstrukcji i odbiorze, bowiem jeden wątek główny pokazuje w dziesiątkach odsłon, wiersz po wierszu. – Tamte wydarzenia osadzały we mnie – wyznał autor, prezentując gościom „gorącą” książkę, przywiezioną prosto z wydawnictwa.  / Fot. Adam K. Podgórski– Przeżywałem intymnie, ale intensywnie i tamtą noc grozy, noc najdłuższą, i ów bezlitosny grudzień, i cały tamten mroczny czas, kiedy nie obcy był wrogiem, ale swój. Pozostała po nim mroczna pamięć.

Tadeusz Kijonka, Ślązak urodzony w 1936 roku w Radlinie jest polonistą, poetą, publicystą, dziennikarzem, autorem setek artykułów, reportaży, szkiców, esejów, biografii artystycznych, felietonów i opracowań. Jest ponadto autorem librett operowych, tekstów oratoriów i pieśni. / Fot. Adam K. Podgórski Od 1922 roku prezesuje Górnośląskiemu Towarzystwu Literackiemu, od 1995 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”, a od 1967 roku, kierownikiem literackim Opery Śląskiej. W dorobku ma wiele tomów poetyckich. jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń kulturalnych. W plebiscycie „Gazety Wyborczej” znalazł się w gronie 100 najwybitniejszych Ślązaków XX wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.