Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18710 miejsce

Katowice: dworzec na sprzedaż

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-10-05 10:20

PKP sprzedaje stary dworzec. Za jedenaście dni powinniśmy się dowiedzieć, kto został jego nowym właścicielem. 16 października odbędzie się bowiem przetarg na sprzedaż budynków przy ul. Dworcowej. Cena wywoławcza - 45 mln zł.

Obecnie dworzec stoi pusty. Kolej przeniosła do innych swoich budynków Zakład Przewozów Pasażerskich w Katowicach oraz Telekomunikację Kolejową. Wyprowadziła się już także firma "Pers". / Fot. Zygmunt WieczorekKolej liczy, że chętnych do wzięcia udziału w licytacji nie zabraknie, a uzyskana suma po jej zakończeniu będzie znacznie wyższa.

PKP próbowała sprzedać stary dworzec już kilka razy. Tylko raz licytacja zakończyła się sukcesem. Kolej sprzedała wtedy zachodnią część dworca, w której mieściła się kiedyś sala sportowa. Obiekt kupili bracia Likusowie, właściciele hotelu Monopol, który stoi naprzeciwko.

Potem PKP chciały sprzedać kolejne budynki, ale chętnych brakowało. Podobno wiele firm było zainteresowanych kupnem tej nieruchomości, ale gdy przyszło do przetargu, nikt nie złożył oferty. Tak było m.in. przy próbie sprzedaży budynku przy ul. Dworcowej 4. Żaden inwestor nie był skłonny wyłożyć 6 mln 370 tys. zł, bo taka była cena wywoławcza. Teraz cena jest znacznie wyższa, ale do kupienia są cztery budynki.

- To prawie osiem tysięcy metrów kwadratowych bardzo atrakcyjnej nieruchomości w ścisłym centrum miasta - mówi Tomasz Liszaj, rzecznik PKP Nieruchomości w Katowicach. - Zdajemy sobie sprawę, że cena może wydawać się wysoka, ale wiemy co sprzedajemy. Jeszcze przed ogłoszeniem przetargu mieliśmy wiele zapytań ze strony różnych firm, które chciałyby zainwestować przy Dworcowej.

Przetarg obejmie nie tylko nieruchomości, ale również przyległe działki, również od strony ul. Wojewódzkiej.

- W planach miasta ulica Dworcowa ma być zamknięta dla ruchu. Dlatego, żeby zapewnić dojazd do budynków dworca od strony Wojewódzkiej wydzieliliśmy działkę, która wcześniej nie była przedmiotem przetargu - tłumaczy Liszaj.

Potencjalny nabywca dworca musi się liczyć z tym, że poszczególne budynki będzie musiał wyremontować. - Stan techniczny dworca nie jest najciekawszy - mówi delikatnie Liszaj. - Część obiektu była jeszcze niedawno użytkowana. Mimo to przeprowadzenie remontu jest konieczne. Trzeba też pamiętać, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Obecnie dworzec stoi pusty. Kolej przeniosła do innych swoich budynków Zakład Przewozów Pasażerskich w Katowicach oraz Telekomunikację Kolejową. Wyprowadziła się już także firma "Pers", którą zajmowała część powierzchni dworca.

Plany PKP dotyczące nieruchomości na ul. Dworcowej uważnie śledzi Urząd Miasta. - Będziemy zadowoleni, jeśli w końcu ktoś kupi dworzec i go wyremontuje - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik UM. - Jesteśmy trochę zaskoczeni tak wysoką wyceną i mamy nadzieję, że nie odstraszy ona potencjalnych inwestorów.

Urząd liczy, że nowy właściciel będzie współpracował z miastem przy przebudowie ul. Dworcowej. Plany są ambitne i do tej pory jednym z powodów wstrzymywania rozpoczęcia przebudowy miała być właśnie sprawa sprzedaży starego dworca.

Według zamierzeń miasta pod ul. Dworcową ma się mieścić podziemna galeria handlowa i parkingi. - Liczymy, że tę inwestycję uda się zrealizować w partnerstwie publiczno-prywatnym - mówi Bojarun.

Przedstawiając rzecz w uproszczony sposób mogłoby to wyglądać tak, że miasto daje teren, a prywatna firma przynajmniej w części wykłada pieniądze na parkingi i galerię handlową. W zamian może przez kilkadziesiąt lat czerpać zyski z ich użytkowania.

Czy tak się stanie, przekonamy się najwcześniej za kilka miesięcy. Najpierw ktoś musi wyłożyć kilkadziesiąt milionów złotych na kupno dworca. O tym, jak dużymi pieniędzmi powinni dysponować potencjalni nabywcy może świadczyć choćby fakt, że muszą wpłacić wadium w wysokości 4,5 mln zł. Z kolei podczas publicznej licytacji ofertę konkurenta będzie można przebić o minimum 450 tys. zł.
Grzegorz Żądło
-
Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.