Facebook Google+ Twitter

Katowice: Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Współautorzy: Barbara Podgórska

W katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek rozpoczął obrady I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 / Fot. Adam K. PodgórskiUroczystego otwarcia sesji inauguracyjnej dokonał Tadeusz Donocik, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, zarazem prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, będącej głównym organizatorem przedsięwzięcia. W momencie inauguracji towarzyszyli mu: Adam Matusiewicz, marszałek Województwa Śląskiego, Zygmunt Łukaszczyk, Wojewoda Śląski i Piotr Uszok prezydent Miasta Katowic.

 / Fot. Adam K. PodgórskiGośćmi spotkania byli: premier Donald Tusk i Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Szef rządu dojechał na salę obrad nieco spóźniony, prosto ze spotkania z członkami Spółdzielni Socjalnej „Rybka” w Giszowcu, gdzie zjadł nietypowe śniadanie, w postaci… śląskiego tradycyjnego obiadu: rosołu, klusek i rolady ze modrom kapustom. Wszystko, przez ten pośpiech.

Nie przybył osobiście prezydent Bronisław Komorowski, ale przemówił do z uczestników kongresu z telebimu. Stwierdził, że rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w minionym 20-leciu, był szansą, która Polska wykorzystała.  / Fot. Adam K. PodgórskiMałe i średnie firmy są siłą napędowa gospodarki krajowej i europejskiej. Prezydent z uznaniem powitał europejski wymiar kongresu, w którym uczestniczą przedsiębiorcy z 23 państw europejskich, w tym 8 z kręgu Partnerstwa Wschodniego.

Premier Tusk, rozpoczął swoje wystąpienie od pośmiertnego wspomnienia Steve'a Jobsa, twórcy Apple, podkreślając, że niesamowita kariera tego człowieka rozpoczęła się od drobnej, indywidualnej aktywności. Podkreślił, że to, iż Polska potrafiła uporać się z pierwszą falą światowego kryzysu, jest zasługą małych i średnich firm, ich odwagi, pracowitości, intuicji, inwencji i konsekwencji  / Fot. Adam K. Podgórskiw działaniu. Polski „cud” gospodarczy nie byłby możliwy bez tych wszystkich, co robią i dają tak wiele, tak mało biorąc w zamian. Zapowiedział, że dalsze deregulacje będą priorytetem w pracach przyszłego rządu, zwłaszcza w obliczu spodziewanej drugiej fali kryzysu i zaznaczających się tendencji egoistycznych w łonie Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek zauważył, że nie ma lepszego miejsca na rozmowy o gospodarce europejskiej, niż Śląsk i Katowice. Akcentował potrzebę innowacyjności, pomysłowości, nietuzinkowego myślenia. Dostrzegł, że 90 procent firm europejskich to firmy małe, rodzinne, zatrudniające do 10 pracowników. Ich  / Fot. Adam K. Podgórskiogromną zaletą jest elastyczność, ostrożność, reakcja porę na zjawiska gospodarcze i ogromna skuteczność. Z prezydencji Polski w UE wynikają zatem starania o wprowadzenie patentu europejskiego, znalezienia mechanizmu finansowania MŚP na forum międzynarodowym oraz stworzenie wspólnego rynku europejskiego. Glos zabrał też Marcin Korolec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

RE: Kuba....Marek B.
  • RE: Kuba....Marek B.
  • 07.10.2011 13:17

Kuba mam nadzieje, że w tej wypowiedzi jest zawarta szczypta ironii. Sytuacja przedsiębiorców polepsza się z roku na rok? Ta, jasne. Nawet nie chce mi się pisać. Zresztą wczoraj ten tłum przedsiębiorców przed halą, których zus oszukał pokazał jak nam się przedsiębiorcą lepiej dzieje. A i dziękujemy premierowi Tuskowi że podszedł do nas. Jak kibole mu zagrodzili drogę, to zaraz prędziutko wracał do warszawy na spotkanie z nimi? A co z nami uczciwie próbującymi żyć przedsiębiorcami? Nie prosimy o wiele? Nie chodzimy po pieniądze do urzędów, płacimy podatki. I prosimy tylko o jedno nie przeszkadzajcie nam.

p.s już nie mogę doczekać się filmu "układ zamknięty", który będzie opowiadał historie przedsiębiorców, którzy mieli kłopoty z urzędem skarbowym. Smaczku temu filmowi dodaje fakt, że polski instytut sztuki filmowej nie chciał dać na ten film złotówki. A na film jednego z zagranicznych reżyserów który nie był kręcony w Polsce nie wystąpił ani jeden polski aktor pisf dał kilka milionów....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba
  • Kuba
  • 06.10.2011 23:49

Widać, że premier dba o polskich przedsiębiorców. Ich sytuacja polepsza się z roku na rok. Polska pod tym względem jest wzorem dla europy. Do zbudowania tak silnego Państwa 4 lata to za mało potrzeba jeszcze więcej i każdy inteligentny Polak o tym wie. Ja osobiście dam szansę Platformie bo głosowałem na nich w poprzednich wyborach i mnie nie zawiedli. Żyje mi się lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.