Facebook Google+ Twitter

Katowice: Forum na temat ochrony naszych praw i wolności

Współautorzy: Barbara Podgórska

W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się 24 maja I Forum wymiany doświadczeń na temat: "Kształtowanie gwarancji ochrony praw i wolności człowieka i obywatela".

 / Fot. Adam K. PodgórskiOrganizatorami konferencji byli: Rzecznik Praw Obywatelskich RP i Komendant Główny Policji, a uczestnikami przedstawicie służb mundurowych, organizacji pozarządowych, polskich i zagranicznych szkół policyjnych, uczelni wyższych i mediów.

Po wystąpieniu wprowadzającym dr Aleksandry Wentkowskiej, Pełnomocnika RPO w Katowicach, rozpoczęły się sesje plenarne. Pierwsza, moderowana przez prof. hab. Teresę Dukiel-Nagórską, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zajmowała się kwestiami realizacji zadań w zakresie ochrony praw człowieka, w kontekście działań policji.
Profesor przywołała w zaczynie dyskusji głośną sprawę Rafalski, Ferenc versus Rzeczpospolita Polska, kiedy działania wrocławskiej policji podjęte w rzekomej trosce o ustalenie właściciela nie zamkniętego samochodu, doprowadziły do użycia palek i 10 psów służbowych wobec grupy studentów, ustawiania ich pod ścianą i wielu innych „zmasowanych działań” w porze nocnej.

Marek Łukaszuk, dyrektor Zespołu Prawa Karnego Biura RPO dokonał oceny działań policji z punku widzenia RPOP. Przypomniał casus kobiety, która pomogła policji ustalić sprawców przestępstwa, a której policja odmówiła ochrony przez odwetowymi działaniami sprawców i przypadek 89-letniej kobiety, która zmarła w mieszkaniu, bowiem policja powiadomiona przez jej syna, przebywającego akurat w szpitalu, nie wyważyła drzwi. Do czego zresztą prawo jej nie obliguje. Wydarzenia te bada RPO z własnej inicjatywy.

 / Fot. Adam K. PodgórskiW panelu tym zajmowano się także kontrowersjami wokół uprawnień policji do składania wniosków o ukaranie w postępowaniach karno-sadowych, problematyką skarg na policję i doświadczeniami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, oceniającej działania policyjne z perspektywy ochrony praw człowieka.

Popołudniową sesje poświęcono systemowi instytucjonalnych rozwiązań w zakresie ochrony praw człowieka, w tym programowi praw człowieka wdrażanemu przez Komendę Główną Policji, wizytacjom Krajowego Mechanizmu Prewencji w policyjnych miejscach detencji oraz "przypadkom" związanymi z pełnieniem służby prewencyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.