Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5224 miejsce

Katowice. Marian Gongor - zauroczenie urodą detalu

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Galerii Sztuki Pogranicze, w Muzeum Śląskim w Katowicach, otwarto wystawę rysunków rudzkiego plastyka, Mariana Gongora, zatytułowaną „Ważny szczegół”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiMarian Gongor, emerytowany ratownik górniczy ma rozliczne pasje: wyprawy rowerowe, fotografikę, kolekcjonowanie obrazów i książek oraz rysowanie. O ile rysowaniem można nazywać stawianie milionów kropek, końcem piórka maczanego w tuszu. Co trwa godzinami, dniami, tygodniami, choć obiektem zainteresowania twórcy jest drobiazg, drobny przedmiot, niby nic nie znaczący w przytłaczającej rzeczywistości.

 / Fot. Adam K. PodgórskiMarian nie ma jeszcze żadnego przydomka artystycznego, ale „Piewca śląskiego detalu” pasowałby do niego jak ulał. Na tę cechę twórczości Gongora zwrócił otwierający wernisaż, Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego. Powiedział, że owe ankry, okna z wietrzącą się pościelą, lauby, ceglane mury familoków, chlywiki, świadczą o przywiązaniu do Śląska i śląskości, cokolwiek termin ten znaczy. Komisarzem wystawy, którą będzie można oglądać od dziś do 29 stycznia 2012 roku, jest Sonia Wilk.

 / Fot. Adam K. PodgórskiMarian Gongor obserwuje szczegóły, zauważa i pokazuje to, wobec czego zdecydowana większość ludzi przechodzi obojętnie, a nawet nie obojętnie, gdyż to oznaczałoby jakiś stosunek emocjonalny, ale po prostu nie widząc, nie postrzegając. Dlatego przed jego rysunkami ludzie otwierają oczy i...
rozdziawiają usta. W niemym podziwie.

 / Fot. Adam K. PodgórskiBo choć twórczość Gongora została pokazana przez Dział Plastyki Nieprofesjonalnej, to prezentowanym pracom trudno przypisać nieprofesjonalizm. To dokładnie przemyślane kompozycje, starannie, precyzyjnie zrealizowane zasługującą na głęboki podziw techniką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

M. Kowalewska
  • M. Kowalewska
  • 19.10.2011 14:19

Wystawa na medal, warto zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+5 pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczna technika rysunku, gratulacje dla artysty. A pięć gwiazdek dla autora tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.