Facebook Google+ Twitter

Katowice - moja młodość

Serwis NaszeMiasto.pl ogłosił konkurs, w którym proponuje: "Napisz, za co lubisz swoje miasto". Wbrew pozorom, pytanie trudne, a nawet bardzo trudne, szczególnie teraz, gdy Katowice są jednym wielkim placem budowy.

Wizualizacja, jak niebawem będzie wyglądał Rynek katowicki. gazetka. Nasze Katowice. www.katowice.eu / Fot. B. R. KukulskaCentrum jest całkowicie rozkopane, ruch pieszych nadzwyczaj utrudniony, a przejazd samochodem z północy na południe wymaga cierpliwości. Ale nic to! Katowiczanie wiedzą, że "aby być pięknym, trzeba cierpieć", więc już od kilku miesięcy wytrwale znoszą te niewygody. Ledwie uporano się z renowacją alei Korfantego, a już do końca lipca przebudowywane będzie torowisko na ulicy Kościuszki. To była kiedyś ważna ulica Katowic i wreszcie doczekała się remontu.

odkryta kilka dni temu katowicka mała Wenecja ;) / Fot. B. R. KukulskaW tym tygodniu oczom mieszkańców pokazano też "nadzwyczajne piękno" rzeki Rawy, Och, żeby tak jeszcze Rawa miała jakieś rybki... / Fot. B. R. Kukulskadotąd skrzętnie przykrytej betonem i asfaltem. Katowiczanie, chyba nie na długo, mają teraz swoje weneckie Canale Piccolo, wprawdzie na gondole raczej szans nie ma, ale o bulwarach pomarzyć można. Skoro w ścieku jakim była kiedyś londyńska Tamiza obecnie pływają łososie, to może i w Rawie będę pstrągi. W każdym razie, Rawa już nie pachnie tak brzydko jak 40 lat temu, mimo to chyba ściekiem pozostanie.

a 20 metrów od rzeki Rawy skwer i fontanny przy głównej przelotowej ulicy Sokolskiej. / Fot. B. R. KukulskaJak informuje oficjalna strona internetowa, miasto dobrze stoi budżetowo, nie jest zadłużone ponad przyjęte normy. Rada Miasta udzieliła absolutorium Prezydentowi Katowic za wykonanie budżetu za 2013 rok. A zatem możemy się spodziewać, że Katowice nadal będą piękniały z dnia na dzień, nadal będą tętniły życiem kulturalnym i akademickim. W 2015 roku odnowa Katowic ma być zakończona.

Choć nie pachnie już tak brzydko jak kiedyś, to jednak ten bulwar nie zachęca do romantycznych spacerów. / Fot. B. R. KukulskaKatowice nigdy nie były pięknym miastem i nie miały historycznego uroku ani tradycji, rozwinęły się i rozbudowały w czasie rodzenia się i rozwoju przemysłu, i to z nim wiąże się historia miasta. Niczym diabeł ogonem, tak smog kominów hut i węglowe sadze przykryły piękno ponad stuletnich kamienic i budowli.

A tak mieszka się na Koszutce, zaledwie 200 metrów od Spodka. Tu trotuary pamiętają czyny społeczne i wołają o odnowę zanim ktoś skręci nogę. / Fot. B. R. KukulskaBłędem byłoby sądzić, że mieszka się tu nieciekawie, albo że miasto jest ubogie kulturalnie. Również błędem jest sądzić, że życie Katowic w sobotę i niedzielę to tylko tętniąca ulica Mariacka, opanowana przez rozbawioną młodzież. O tym jak miasto żyje świadczy lista imprez, widowisk i spektakli mających miejsce w Teatrach, Dzielnicowych Domach Kultury, w Centrum Sztuki Filmowej. Miasto jest pełne zielonych skwerów i placów, oaz ze starymi drzewami: topoli, jarzębin i wierzb. Jest wiele ścieżek rowerowych, a w kilku dzielnicach mieszka się jak w parku, gdyby nie wszędobylska "blaszana stonka", która "wlezie" w każdy zaułek i kąt niszcząc trotuary i chodniki, które już swoje lata mają. Natomiast zawsze zaglądam na Aleję Sławnych na placu Grunwaldzkim, bo miło tu spacerować i wracać do wspomnień o tych, którzy tworzyli tradycję i kulturę tego regionu. Cokół już czeka na pomnik Wojciecha Kilara.

Niestety, mimo tego wszystkiego nie potrafię odpowiedzieć na konkursowe pytania Red Bulla, które brzmią:
Opisz nam energię Katowic – co Ciebie inspiruje? Co najbardziej lubisz tu robić? Co Ciebie nakręca do działania?

A jednak, dynamika z jaką miasto pozbywa się zapyziałej szaty zainspirowała mnie do napisania tego artykułu. Tak trzymać!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Minęły 2 lata. Katowicki rynek jest nie do poznania. Wspaniały. Trochę martwię się, że ktoś na środku rynku, który wreszcie się prezentuje doskonale, wymyślił budowę publicznych toalet. Ja rozumiem, że są konieczne, ale dlaczego mają zeszpecić, zagęścić przestrzeń na rynku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję! AKP

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Adam Podgórski .
@ Adam Podgórski. Finanse Miasta za 2013 rok przedstawiały się następująco: dochody planowane na 1,612 mld zrealizowano na poziomie 1,565 mld co stanowi 96 % planu po zmianach. wydatki planowane na 2,091 mld wynosiły 1,687 mld co stanowi 87,4 % planu po zmianach. osiągnięto nadwyżkę operacyjną w wys. 148 mln i ostatecznie budżet zamknięto deficytem 122 mln. Jak co roku największe środki przeznaczono na zadania w oświacie i edukacji. itd szukaj w zakładce Finanse i Majątek Miasta ->Budżet Miasta i jego zmiany -> Sprawozdawczość Budżetu Miasta. www.katowice.eu Pozdrawiam
pomyliłam się i wkleiłam odpowiedz tu:
Czytaj wiecej: link
przepraszam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adam Podgórski, rzeczywiście wydać taką kupę pieniędzy z pożytkiem, to sztuka, sztuka też przekroczyć budżet w miarę dozwoloną.

@ Tadeusz Śledziewski, nie wiem czy Grażyna lubi żyć w Katowicach albowiem chyba mieszka w Bielsku Białej lub okolicy, ale zdradzę tajemnicę, że wiele ludzi "uciekło" z Katowic z powodów ekologicznych, fatalnego powietrza, był tam brud i smród na każdym kroku.

Natomiast chyba regułą jest iż wracamy do miejsc i czasów z młodości z sentymentem i nostalgią, gdyż wówczas interesowały nas zgoła inne sprawy niż wygląd miasta oraz ekologia. Tak myślę, ale może się mylę. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niestety, mimo tego wszystkiego nie potrafię odpowiedzieć na konkursowe pytania Red Bulla, które brzmią: Opisz nam energię Katowic – co Ciebie inspiruje? Co najbardziej lubisz tu robić? Co Ciebie nakręca do działania?"

Grażynko, umiesz odpowiedzieć na w/w pytania. Tyle tylko, że sama tego nie zauważasz, bo to jest tak oczywiste, że aż niezauważalne. Już Ci mówię. Inspiruje i nakręca Cię do działania patriotyzm lokalny. A najbardziej lubisz - po prostu - żyć w Katowicach. Ja chociem znad morza powiem, że nie sposób nie lubić, nie mieć szacunku, nie chylić głowy, przed Katowicami. Oby Tobie i reszcie Ślązaków Zdrowo i Godnie się żyło, i z każdym dniem czystej wody w Rawie, o stopę przybyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, Jan Stokfisz Delarue. w cytowanym wywiadzie mówi "Aktualnie maluję katowicką dzielnicę Nikiszowiec." niestety nie mam linku do jego dziel z obrazami Katowic..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie "malownicze perły" - jak sama nazwałaś, co potwierdza moje zdanie o zaczarowanej piękności brzydoty, lecz one nie przedstawiają zapyziałych zaułków Katowic tylko Paryża i Nowego Jorku.
Natomiast Katowice możemy obejrzeć na obrazach Ewalda Gawlika nazywanego też van Goghiem Giszowca http://news.o.pl/2013/05/25/ewald-gawlik-w-pracowni-w-mistrza-muzeum-slaskie-katowice/

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grażyna, Katowiczanin Jan Stokfisz Delarue, potafi z obskurnych zakątków uczynić malownicze perły.
http://czasnawnetrze.pl/art-collection/sylwetki-artystow/15034-jan-stokfisz-delarue-jest-we-mnie-sporo-romantyka

@ Barbara, Nawet Szkoła Muzyczna ma nową szatę i okazałą kawiarnię z przeszklonym dachem.

@Piotrze, słyszałam sporo krytycznych uwag dot. aktualnie dziejących się przemian. Są też tacy, którzy płaczą za zburzonym USC. Ale masz rację Katowice zawsze były uprzywilejowane i narzekano z tego powodu również za czasów PRL. Teraz zagospodarawano chyba zbyt gorliwie teren po KWK Katowice, i zasłonięto oryginalne budynki kopalniane. Chyba trudno wszystkim dogodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie natomiast Katowice robią się takim pępkiem aglomeracji, którym to się wszystko należy...Chociażby pożal się Panie, "hitowe" decyzje marszałka Sekuły o likwidacji bytomskiego Muzeum Górnośląskiego na rzecz rozbudowywanego katowickiego Muzeum Śląskiego. Mianowany przez marszałka dyrektorem katowickiej placówki dr Dominik Abłamowicz (uprzednio dyrektor MG Bytom, a wcześniej wieloletni pracownik Muzeum Śląskiego) nagle okazuje się być dla Sekuły osobą niekompetentną? Tylko dlatego, że miał inne zdanie w sprawie łączenia muzeów? Nie służy polityka marszałka Sekuły zdrowym relacjom pomiędzy Katowicami, a innymi miastami w województwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Katowicach triumfuje muzyka i to na wysokim poziomie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.